Diş teli tedavisi kortikotomi nedir

2693

Diş teli ameliyatı Kortikotomi nedir ?

kortikotomi ameliyatı

kortikotomi ameliyatı

Değerli okuyucum bugün sana kortikotomi ameliyatı nasıl olur , kortikotomi tedavisi nasıl yapılır , diş teli tedavisi kortikotomi nedir ile alakalı detaylı bilgiler sunacağım. Diş hekimin sana kortikotomi seçeneği sundu. ve sen de yana yakıla internetten neymiş bu diye aramaya başladın. Ama ne yazık ki meşhur “google amca” bu konuda pek fikir sahibi değil. Videolarda geçireceğin ameliyatı aradın ama korkunç kanlı görüntülü videolar gördün. Hiçbiri ortodonti doktorunun sana anlattığı o küçük operasyona benzemiyor. Kortikotomi nedir diye araştırırken gördüğün şu çene kesiklerinin olduğu videolara bakıp gözün korktu. Ama dur. kapat şimdi onları. Çünkü onlar senin geçireceğin ameliyatla uzaktan yakından ilgili değil. Kapat o videoları ve bu yazıyı oku. Aradığın bilgiler bu yazıda olacak, bak, gör.

Kortikotomi ile diş teli tedavisi günümüzde çoğu diş hekimi tarafından bile duyulmamış yepyeni bir tedavi yöntemidir. Genellikle ortognatik cerrahi girişimleri Türkiye’de sadece bazı üniversite araştırma ve uygulama hastahanelerinde yapılan işlemlerdir. Uygulanan bu yöntemin devlet hastahanelerinde uygulanma izni henüz yoktur. Bu tedavi sayesinde yıllar yıllar süren, bezdiren, bıktıran ve artık dişinizdeki braketleri sökmenize sebebiyet verebilecek kadar uzayan bu zorlu sürecin kısa sürede çözümü için mucizevi bir yöntemdir. Kortikotomi diş teli mucizesini anlayabilmek için öncelikle normal bir diş teli tedavisinin sürecini ve işleyişini anlayabilmeniz gerekir.  Bu konu üzerinde biraz konuşalım.

Normal bir diş teli tedavisi en az 2-3 yıl sürmekte ve bezdiren, bıktıran bir hal almaktadır. Süre uzadıkça diş eti çekilmelerine, diş köklerinin çürümelerine ve çeşitli nedenlere bağlı olarak diş tellerinin tedavi tamamlanamadan çıkarılmasına sebebiyet verebilir. Tüm bu sürecin sorunsuz atlatılması ve her şeyin plana uygun gitmesi çok zordur.

Normal tedavilerde braketler dişlere yerleştirildikten sonra dişlerin düz bir hizaya gelmesi için beklersiniz ve ilerleme kaydettikçe braketler ve diş telleri değişir durur. Diş hekimi çok fazla kuvvet uygulayamaz. Çünkü gereğinden fazla uygulanan kuvvet dişlerin köklerinde absorbsiyon gevşeme ve iltihap meydana gelmesi riskini arttırır. En az 1-1.5 yıl dişlerin düz hizaya gelmesi beklenir. Bunun arkasından da dişlerin konumlarının doğru yerlerine oturtulması için de lastik tedavisi en az 1-1.5 yıl sürecektir. Tüm bu süreçte dişlerin günde 3-5 defa fırçalanması, yemek yemekte zorluk, motivasyon eksikliği derken süre uzadıkça uzar, sanki hiç bitmeyecek bir hale gelir.

Diş eğriliklerinin çoğunun sebebi çene darlığıdır. Çene darlığı durumlarında çenede dişlerin düz bir hale gelmesi için tedaviye başlanmadan sağlam dişlerinizin çekilmesi gerekebilir. İşte kortikotomi dişlerin çekileceği durumlarda dişleriniz için bir kurtarıcı tedavidir. Diş kaybını engellemesinin yanında kemik yapınızı da arttıracaktır. Küçük bir cerrahi operasyon ile diş hareketleri hızlandırılır. Bu cerrahi operasyon dediğimiz olay yaklaşık yarım saat-45 dk süren bir operasyondur. Bu kısa operasyon süreci 1.5 yıl kadar kısaltmaktadır.

Cerrahi operasyon ile yapılan şey diş hareketini engelleyen ince kemiksi yapının ortadan kaldırılmasıdır. Hafif bir yontma ile bu kemik yapı ortadan kaldırıldıktan sonra sentetik bir kemik tozu dokuların üzerine sürülür. Bu kemik tozu yaklaşık 6-7 ayda kemikleşmekte ve eski sert yapının yerini almaktadır. Bu sayede dişlerin arasındaki diş hareketini engelleyen yapı ortadan kalktığı için diş hekimi dişlere daha rahat kuvvet uygulamakta diş kökü iltihabı riski de oldukça azalmaktadır.

Diş hekimi tek başına değil ortodonti uzmanının yönergelerini düzgün ve zamanında uygulamak bu aşamada önemlidir. Çünkü ortodontik tedavi kemikleşme gerçekleşmeden tamamlanması gerekmektedir.

Kortikotomi ameliyatı yaptıracak olan okurum dikkatini şu önemli noktaya çekmek isterim. cerrahi operasyon sonrası diş çekildiğinde şişliklerin mümkün olduğunca az olması için nasıl buz uygulaması yapılıyorsa bu cerrahi operasyon sonrası da hemen buz uygulamalısınız aksi halde suratına bakıldığında dayak yemiş bir hal görülebilir. Benim bu ortodontik tedavi ve kortikotomi operasyonu konusunda tam bilgim olmadığı için koca bir şişlikle ortalarda dolaşmıştım. Bir iki haftaya şişlik geçtiğinde ve dikişlerden kurtulduğumda ise diş tedavisinin kısa sürede lastik aşamasına geçecektir. Benim tedavim 5 ayda lastik aşamasına geldi. lastikleri düzgün kullanmaya bağlı olarak bir yıldan daha kısa sürede sonuç verecektir.  Diş teli tedavisi en çarpık dişler için bile 1 yıldan daha uzun sürmeyecektir.

Merak edenler için, Üniversite Ortodonti ve Çene cerrahisi bölümleri bu tedaviyi uyguluyor. Benim ortodontik tedavi deneyimim böyle bir merkezde gerçekleşmişti. Fakat sadece diş çekimli tedaviler ile uygulanıyor diye bilmekteyim. Şansınızı denemek istiyorsanız araştırabilirsiniz.

Son Bi’şey daha: Cerrahi operasyon kısmı bana göre çok eğlenceliydi sevgili okurum. Ben şahsen şarkı mırıldanarak geçirdim ameliyatı. Fakat diş hekimi korkusu olanlar doktoruyla iyice bir konuşsunlar derim yine de.

Sağlıklı günler.

11
Kimler Neler Demiş?

4 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Çilem

Merhaba ameliyat sonrası diş teli tedavini de aynı hastanedemi devam ettin acaba bir de ameliyat sonrası damağına takılan aparatı çene cerrahı mı damak ölçünü alıp takıyor yoksa ortodontistmi ?

Evet aynı hastanede tedavinin devam etmesi daha uygun olur damak ölçüsünü ortodontist alıyor ve işlemi çene cerrahı ile birlikte koordineli olarak yapıyor.

Çilem

Anladım çok saol paylaştığın yazı da gerçekten çok faydalı özellikle giriş cümlen çok gerçekçi..?

ziyaret

Bu genişletme işleminden sonra yüzde değişiklik oluyormu ? Ve her çenesi dar olana uygulanır mı yani ölçüm yaparak mı karar verilir ?
Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.

Ortodontik inceleme sonrası sefalometrik analiz yapılarak bütün tedavi planlanmaktadır

Feyza Nur

Merhaba tel tedavisi için gittiğim Dr kortikotomi önerdi. Ama Benim durumum biraz farklı. Dişlerim hiç çarpık değil.
Küçük yaşta burun kırıldığı için hep ağızdan nefes aldım.
Diş Dr Ağızdan nefes alındığında damakta darlaşma olur dedi. Damak aşırı dar.
Burun ameliyatı olduğum halde yine de hala ağızdan nefes alıyorum.
Kortikotomi ameliyatı ağızdan nefes almama bir çare olucak mı?
Yaşım 38. İleri yaşta İyileşme süresi uzarmı?
Dişlerim düzgün yani damak genişlediğinde dişlerim de aralıklar mı olucak diye de düşünüyorum.
Derdi çeken bilir. Yazınızı çok beğendim. Bilgilendirici olmuş. Teşekkür ederim

Kortikotomi bir ameliyat değil öncelikle bir semi invaziv girişim ile damağı ameliyatsız genişletmek için yapılan bir kronik uzun süreli stres ile kemiklerin genişlemesini sağlamak yaş ne kadar genç olursa başarı da aynı oranda fazla olacaktır.

Dila

Merhabalar benim de üst çenem dar ameliyat olman gerek dedi doktorlar ben de kördüğüm için ameliyat olmadim. Çene genişletme aparatiyla tedaviye baslasim. Ama yaşım 23 yani ise yarar mı bilmiyorum.

Çene kemiği gelişimi belli bir düzeyde olduktan sonra tedavinin ameliyata göre başarısı kısıtlı olacaktır ancak çene ameliyatı öncesinden kanaatimce denenmesinde fayda vardır

Esra

23 yaşındayım ve sağ üst çenem içe doğru eğri böyle olunca da yüzümde asimetrik oluyor bir kaç doktorla görüştüm(özel de) ve bu ameliyatı olmamı söyledi üniversite hastanesinde para ödediniz mi? Akdeniz üniversite hastanesine gitmeyi düşünüyorum da ne kadara olabilirim ya da Akdeniz de yaparlar mı ? Bileğiniz var mı lütfen yardımcı olabilir misiniz çok rica ediyorum 🙇🏻‍♀️

Emekli sandığı SGK bu ameliyatı karşılıyor fark ödemeniz ancak üniversite hastanesinde özel hoca farkı nedeni ile olur