Diş sağlığının düşmanları nelerdir?

3764

Sağlıklı dişler herkesin hayalini kurduğu ve düzenli bir bakımla ulaşacağını umduğu bir durumdur. Günde dişlerim iki kere  diş fırçalanması, düzenli diş ipi kullanılması ve belli sürelerde diş doktoru kontrolünde dişlerin sorunlarının tespiti ve tedavisi yönüne gidilmesi oldukça önemlidir. Fakat bunun yanında gündelik hayatta tükettiğimiz gıdalar, bu gıdaların içindeki farklı kimyasal, şeker ve benzeri içeriklerin diş sağlığı, fizyolojisi ve ağız florasında yer alan mikroorganizmalar üzerinde nasıl bir etkisi olduğunun da akılda tutulması gerekir. Elbette fazla asitli gıdaların tüketilmesi diş minesi, diş eti ve oral flora açısından oldukça risklidir. Bu riske sahip belli başlı gündelik hayatta karşılaştığımız şeyler sınıflandırılmaya çalışılsa elbette diş sağlığı, ağız sağlığı ve diş eti sağlığı yanında genel vücut sağlığı açısından önemli  sosyal sorun teşkil eden sigara ve alkol birinci sırayı alır.

siga

Sürekli sigara kullanan çevremizde yer alan insanların dişlerinde renk değişikliği, kötü ağız kokusu, bozuk ağız hijyeni ve diş etlerinde koyu lekelenmeler hepimiz tarafından gözlemlenen belirtilerdir benzer şekilde alkol tüketimi  ağız içinde normal flora’nın bozulmasına ve zamanla sağlıklı flora’nın yerine mantar ve zararlı mikroorganizmaların yer değiştirmesine neden olur. Ağız kuruluğu, diş eti çekilmesi gibi dişlerin sağlıklı bir düzeyde kalmasını bozan sonuçlar oluşturur. Bu iki halk sağlığı sorunu yanında küçük çocukların ve gençlerin severek tükettiği meyve suları özellikle içerikleri  asidik seviyede ise, diğer gazlı ve kola türü içecekler içerdikleri yüksek miktardaki şeker,  fosforik ve nitrik asit nedeniyle olumsuz etkiler medana getirir.

 

diş sağlığı

Diş sağlığını olumsuz etkileyen benzer bir içecek türü enerji içecekleri olup içerdikleri şeker ve sitrik asit nedeniyle risk teşkil ederler. Kıvamlı olan lokum ve jelibon gibi şekerli, asitli gıdalar çocuklar tarafından çok tüketilmekte ve bu gıdaların diş ve dişeti aralarında uzun süre mikroorganizmaların yerleşimi için bir besiyeri oluşturması da ayrı bir risk oluşturmaktadır. Ülkemizde bol miktarda üretilen ve severek tüketilen kuru meyvalar karbonhidrat içerikleri ve yapışkan özellikleri nedeniyle diş sağlığını tehdit ederler. Her zaman bildiğimiz çok soğuk ve çok sıcak gıdaların buz, dondurma, buzlu içecekler gibi gıdaların çoğunlukla diş eti ve diş minesinde olumsuz etkisi olur. Karbonhidrat içeriği nedeniyle beyaz ekmek ve benzeri hamur ürünleri tükürük bezlerinden salgılanan amilaz enziminin karbonhidratları kolaylıkla şekere çevirmesi ve bu şekerinde ağız içindeki zararlı bakteri florasının çoğalmasına neden olması gibi olumsuz etkileri mevcuttur.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir