Devasa 10 Gökdelen: Bölüm 2

2918

Devasa 10 Gökdelen yazımızın ikinci bölümü ile devam ediyoruz.

#4 Uluslararası Ticaret Merkezi

gökdelen

Kısaca adı ICC olan, Hong Kong’da bulunan ve 484 metre yüksekliğe sahip olan bu gökdelen 118 kata sahiptir. Temeli 2007 yılında atılan ve 2010 yılında tamamlanıp kullanıma açılan Hong Kong’un en yüksek binası dünyanın en yüksek yapılarından dördüncüsü olmuştur.

#3 Şanghay Dünya Finans Merkezi

768px-Jin_Mao_Tower_and_Shanghai_World_Financial_Center

Çin’in Şanghay şehrinde bulunan bu devasa yapı 492 metre yüksekliğe sahiptir ve aynı zamanda Çin’in en uzun gökdeleni ünvanına sahiptir. 101 kata sahip olan bu gökdelen 2008 yılının ağustos ayında hizmete açılmıştır.

#2 Taipei 101

taipei

1999 yılında temeli atılıp yapımına başlanan ve 2004 yılında da tamamlanıp hizmete sunulan bu yapı, 509 metre yüksekliğe sahiptir. Maliyeti 1,76 milyar dolar olan bu binanın 91.katında küçük bir terası bulunmaktadır. Taipei’nin eşsiz manzarasını izleme zevki, yapılan bu teras ile sağlanmıştır. Böyle devasa bir gökdelenin en altından son katına çıkılması güç olmaması için asansörü saniyede yaklaşık 16 metre yol almaktadır. Ayrıca bu yapının içindekilere ve çevresindekilere olası bir afette zarar görmesine engel olmak için ayarlı kütle sönümleyici kullanılmıştır. Yapı içindeki bu özel asansörün maliyeti 2 milyon dolardır. Bu yapı 2007 yılına kadar dünyanın en yüksek binasıydı.

#1 Burj Khalifa

Khalifa-Tower

Dubai’de bulunan ve 2010 yılında tamamlanıp hizmete açılan bu gökdelen, dünyanın açık ara farkla en yüksek gökdelenidir. Eski ismi Burj Dubai olan ve adını Halife Bin Zayid El Nahyan’dan alan bu yapı 828 metrelik yüksekliğe sahiptir. 160 kata sahip olan bu yapının maliyeti 1,2 milyar dolardır. Dünyadaki birçok rekorun bu binada bulunduğunu az çok tahmin edebiliyoruz. Bunlardan bazılarını sizlere aktarıyorum. Dünyanın en yükseğe çıkan asansörü, 64 km/h hız ile en hızlı çıkan asansörü, 158.katta bulunmasıyla en yüksekte yer alan camisi, dünyanın en yüksek gece kulubü, restoranı gibi gibi farklı dallarda önemli rekorlara sahiptir.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir