Depresyon Belirtileri Nelerdir?

1469

Çoğumuz hayatımızın bazı dönemlerinde ara ara kendimizi kötü hissederiz, bazı şeylerin yolunda gitmediğini hissederiz. Bu oldukça normal ve hatta bazen de gerekli bile olabilen bir durumdur. Ancak, zihninizi ve vücudunuzu boşluk hissi, sürekli kaygı ve çökkünlük esir alıp gitmediğinde iş, okul ve sosyal hayatınız ciddi derecede etkilenebilir. Kabaca tanımlayacak olursak depresyon; kişinin hayattan keyif alma, mutlu olma gibi durumları belli süreliğine kaybettiği ve zihnin, duyguların, düşüncelerin, vücudun bundan zarar görmesi olarak tarif edilebilecek psikiyatrik bir bozukluktur. Depresyon diyebilmek için bu durumun her gün ve en az iki hafta boyunca devam etmesi gereklidir, her boşluk hissi ve kaygıyı depresyon olarak adlandırmak yanlıştır.

Bu yazımızda kulaktan dolma bilgilerin önüne geçebilmek ve depresyon konusunda sizleri bilgilendirmek amacıyla depresyonun 8 belirtisini aktaracağız.

#1 Hayatın Yaşamaya Değmeyeceği Düşüncesi015e51d

İnancınız, çok güzel bir sosyal hayatınız, sevdiğiniz bir işiniz, güzel bir aile ilişkiniz ve kaliteli bir yaşamınız olsa dahi, hayat size anlamsız ve yaşamaya değmez gelebilir. Bu, depresyonun en önemli belirtilerinden bir tanesidir. Genellikle hayatın anlamsız görülmesi beraberinde intihar ve umutsuzluk düşüncelerini de getirebilir.

#2 Kendini Değersiz ve Çaresiz Hissetmekdepresyon-belirtileri-nedenleri-ve-tedavisi

Bunalıma giren bir insan, çoğu sorunda suçu sürekli kendisinde arar ve umutsuzluk, çaresizlik hisseder. Ağır depresyonun belirtilerinden bir tanesi budur. Hafif depresyonda bu durum daha nadir görülür. Depresyondaki kişi, başına gelen olayların iyi ve pozitif yönlerini görmekte sorun yaşar, oldukça karamsar davranır. Bu yüzden kendisini sürekli mutsuz, çaresiz ve umutsuz hisseder, sorunların düzelmeyeceğini düşünür ve endişe duyar. Depresyonu ağırlaştıran belirtilerden bir tanesi de budur.

#3 Ölüm, Şiddet ve İntihar Düşüncesiintihar-depresyon-mutsuz

Depresyon geçiren insanların birçoğu akıllarından intihar düşüncesini geçirirler. Yine büyük bir bölümü de ölüm ve şiddetle ilgili fikirlere sahiptir. Hayatın anlamsız ve kötü olduğunu, bu yüzden ölerek bu durumdan kurtulmak gerektiğini düşünen hastaların sayısı hiç de az değildir. Bazıları intihar etmeyi düşünmezler ama “hiç doğmasaydım, keşke yaşamasaydım” gibi düşüncelere sahip olabilirler. Ayrıca her ne kadar dini inançlar intihar etmeyi engelleseler de, bazı durumlar da inançlar bile kişinin intihar etmesinin önüne geçemeyebilirler. İntihar düşüncesi çok ciddidir ve kesinlikle hafife alınmamalıdır.

#4 Sürekli Endişe ve Korku Halidepresyon-türlri

Depresyonda bulunan kişi sürekli endişe ve kaygı halinde bulunur. Hep başına kötü şeylerin geleceğinden, yakınlarının üzücü şeyler yaşayacağından, cehenneme gideceğinden, öleceğinden, hasta olma ihtimalinden, iş ve okul hayatınında sürekli başarısız olacağından endişe duyar, aklında hep kötü ihtimaller vardır ve karamsar düşünür. Kaygı duymayı gerektirmeyecek durum olup olmaması depresyondaki insan için önemsizdir. O sürekli aklında kötü senaryolar kurup, daha beter endişe ve karamsarlık halini güçlendirir.

#5 Sürekli Yorgunlukyorgunluk

Bedensel hastalık ve yorgunluk durumunda kişi iş yapmak istese de yapamaz, kendini fiziken güçsüz hisseder, günlük aktivitesinde azalma olur. Depresyon durumunda ise, kişi hem iş yapma konusunda isteksizdir hem de aynı zamanda yorgun ve güçsüzdür. Günlük aktivite, iş ve okul yaşantısı ciddi derecede etkilenmiş ve sorun olmuştur. Depresyonun belirtilerinden bir tanesi de sürekli yorgunluk halidir.

#6 Aşırı Uyku Ya Da Aşırı Uykusuzlukbaslica-depresyon-belirtileri-6610690

Depresyon hastalığının günlük moral bozukluğundan en basit farklı yanı uyku ve iştah düzeninin bozulmasıdır. Depresyon durumunda bulunan kişi çok uyuyor olabilir, tam tersine az uyuyor olabilir, uykusunun düzeni normal haline göre oldukça farklılaşmıştır. Normal derecede uyuyor olmasına rağmen uykusunu yeterince alamıyor, uykusu bölünüyor da olabilir. Sürekli uyuma isteği ve dinlenmemiş hissetmek de depresyonun belirtilerinden bir tanesidir.depresyon-belirtileri-ve-tedavisi

Ayrıca depresyondaki kişinin iştahı da normal durumundan oldukça farklılaşmış olabilir. Eskisine nazaran daha fazla acıkıyor, daha çok yiyor veya tam tersine kendisini iştahsız hissediyor olabilir. Bu yüzden depresyon durumundaki kişiler duruma göre kilo almaya ve vermeye oldukça meyillidirler.

#7 Aşırı Hareketlilik, Gerginlik Ya Da Hareketsizlikerken-menopoz

Depresyon hastalığından muzdarip kişiler için olaylar ve düşünceler küçük olsa bile, etkileri fazla olur. Gözlerinde çoğu şeyi büyütürler. Bu nedenle ufak değişikliklerden bile oldukça fazla etkilenirler. Basit bir olay karşısında aşırı derecede gergin hissedebilir ve buna bağlı olarak fiziksel aktivitelerinde artma söz konusu olabilir. Bu durumun tam tersi şekilde, hareketlerinde ve aktivitelerinde gözle görülür derecede azalma meydana gelebilir, çökkün ve bitkin bir duruma geçebilirler. Olaylar karşısında aşırı uçlarda davranış sergileyebilir ve aşırı uç düşüncelere kapılabilirler. Depresyonun iş ve okul hayatında sıkıntı yaratan sebeplerinden bir tanesi de bu gerginlik, aşırı hareket veya aşırı çökkünlük halidir. Kaybı en aza indirmek için mutlaka düzene sokulması gerekmektedir.

#8 Cinsel İstekte Artış Ya Da AzalmaCinsel-isteksizlik-ve-depresyon

Cinsel aktivitede azalma ve artışın kadın ve erkekte en sık görülme nedenlerinden birisi depresyon hastalığıdır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte depresyondaki kişinin cinsel istek ve aktivitesinde azalma meydana gelir. Cinsel ilişkiye girse dahi, zevk almada sıkıntı yaşar. Depresyon istek azalmasına ek olarak erkekte erken veya geç boşalmaya, ereksiyon sorununa, kadınlarda ise orgazm olamama durumuna yol açabilir.

Depresyon, mutlaka tedavi edilmesi gereken bir psikiyatrik hastalıktır. Ancak gündelik moral bozukluğu, can sıkıntısı kesinlikle depresyon ile karıştırılmamalıdır. Depresyon şüpheniz varsa doktora danışmalısınız ve teşhisi mutlaka doktor yapmalıdır. ABD’de yapılan araştırmada depresyondaki insanların yüzde 49’u tedavi görmemektedir. Kalan yüzde 51’lik kısmın ise sadece yüzde 20’si sağlıklı ve çözüm odaklı bir tedavi görmektedir. Geriye kalan insanlar maalesef oyalanmaktadırlar. Bu yüzden depresyonun doğru tedavisi oldukça önemlidir. Depresyon tedavisinde antidepresan ilaçlar oldukça etkili olmaktadır. Bu ilaçları mutlaka doktor kontrolünde kullanmak gereklidir. Ayrıca, depresyon sürekli değil de günlük moral bozukluğu düzeyinde bulunuyorsa antidepresanlar işe yaramamaktadır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir