Deneme Türünün Ustası: Nurullah Ataç

4570
deneme türü

Nurullah Ataç kimdir ?

Deneme ve eleştiri yazarı olan Nurullah Ataç, 21 Ağustos 1898’de İstanbul Beylerbeyi’nde hayata gözlerini açmıştır. Türk edebiyatında deneme türünde ürün veren ilk yazar ve eleştirmen olarak kayıtlara geçmiştir. Deneme türünün ustası olan Nurullah Ataç’ın asıl ismi Ali Nurullah Ata’dır.

İlkokuldan sonra 4 yıl Mekteb-i Sultani’de öğrenim görmüştür. Ataç, kendini eğitimden ziyade okuyarak geliştirmiş bir yazardır. Fransızca öğrenmek için İsviçre’ye giden Ataç, buradaki eğitiminden sonra Türkiye’ye dönmüş ve sınava girerek Darülfünun’da öğretmen olmuştur.deneme türü

Nurullah Ataç, yazmaya Yahya Kemal Beyatlı’nın yönettiği Dergâh dergisinde yayınlanan şiir ve yazılarıyla başlamıştır. İlerleyen süreçte sadece deneme ve eleştiri türünde ürünler vermiş ve çeviriler yapmıştır.  İlk yazısını 1921 yılında Dergâh dergisinde yayımlamıştır.

Nurullah Ataç Eserleri

Nurullah Ataç Denemeleri ve eleştiri yazıları ile bir döneme damgasını vuran ve on beş ciltlik alanında yazılar yazan büyük bir yazardır. Yazar kendisini, “Günde Yirmi Dört Saat Edebiyatçı Olan” diye nitelendirmiştir. Sürekli kitap okuyarak kendini geliştirdiğini ve özelikle Fransızca kitaplarının düşünce dünyasında büyük bir öneme sahip olduğunu söylemektedir Nurullah Ataç. Eleştiri yazıları oldukça etki yaratmıştır ki,  1945 ile 1957 yılları arasında dönemin yazılar yazanlarının en önemli merakı bu konuda  yazarımız ne derki diye düşündükleri söylenmektedir. Ataç, düşüncesini söylemekten hiçbir zaman korkmamış ve her anlamda yenilikçi bir tavır sergilemiştir. Yazarın üslubunun en özgün taraflarından biri de “devrik cümleleri” yoğun bir şekilde kullanmasıdır. Bu özelliği ile devrik cümlenin babası sayılmaktadır.

“Benim geleceğe kalacak eserlerim, onlardır.” diyecek kadar çeviriye önem veren Nurullah Ataç, yetmişe yakın kitap çevirmiştir.

Deneme türünün ustası, usta eleştirmen ve yazar Nurullah Ataç, 17 Mayıs 1957 tarihinde hayatını kaybetmiştir.Nurullah Ataç

Nurullah Ataç Eserleri

Günlerin Getirdiği (1946)
Sözden Söze (1952)
Karalama Defteri (1953)
Ararken (1954)
Diyelim (1954)
Söz Arasında (1957)
Okuruma Mektuplar (1958)
Prospero ile Caliban (1961)
Söyleşiler (1964)
Günce I -II (1972)
Dergilerde (1980)

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir