Davutoğlu-Bahçeli Görüşmesi Sona Erdi, Görüşmeler Sonuçsuz Kaldı

1785

AKP ve MHP arasında bugün gerçekleştirilen koalisyon görüşmesi birkaç dakika önce sona erdi. Bilindiği gibi AKP ve CHP arasında Ahmet Davutoğlu’nun “istikşafi” dediği görüşmeler gerçekleştirilmiş ve uzun süren görüşmelerin ardından iki taraf anlaşamamıştı. MHP lideri Devlet Bahçeli de daha önce yaptığı açıklamalarda bir AKP-CHP koalisyonu gerekliliğinden bahsetmişti. Bu konuda iki parti anlaşamayınca MHP heyeti kendi şartlarını paylaşmış, hiçbir şekilde bir azınlık hükümeti ya da seçim hükümetinin parçası olmayacaklarını açıklamıştı.

Bugün iki taraf biraraya geldi. Görüşme iki buçuk saat sürdü. Görüşmeden sonra 17:30’da kameralar karşısına geçen Ahmet Davutoğlu, açıklamasında Devlet Bahçeli’nin konuşmanın başında, daha önce de belirttiği 4 maddelik ilkeler bütününden taviz vermeyeceğini açıkladığını söyledi. Bahçeli’nin azınlık hükümeti ve seçim hükümeti opsiyonuna da sıcak bakmadığını söyleyen Davutoğlu bu yüzden MHP ile koalisyon ihtimalinin de rafa kalktığını açıkladı. Koalisyon ihtimali rafa kalktıktan sonra partilerinin genel başkanları olarak  17-25 aralık operasyonları ve cumhurbaşkanlığı makamına dair konuştuklarını açıkladı. Davutoğlu konuşmasını bitirdikten sonra soruları yanıtlarken, sıklıkla bütün opsiyonları denediklerini vurguladı.

https://twitter.com/imamoglu53/status/633293871259197440

Peki Şimdi Ne Olacak?

Ahmet Davutoğlu HDP heyeti ile görüşmeyeceğini daha önce açıklamış olduğundan koalisyonun kurulamadığını Cumhurbaşkanına bildirmesi ve bu görevin başka bir parti liderine verilmesi bekleniyor. Fakat Partiler arasında zaten uzlaşma imkanı kalmadığından AKP’nin bir hükümet kurması ve bu hükümet güvenoyu alamasa dahi erken seçim kararı önergesini meclise getireceği öngörülüyor.

İlerleyen Dakikalarda MHP Tarafından da Bir Açıklama Bekleniyor

MHP heyetinin görüşmeyle alakalı, bir yazılı ya da direkt kameralar karşısından sözlü bir açıklama yapması beklentiler arasında.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir