15 Temmuz 2016 darbe girişimi ve Türkiye’de darbe tarihçesi

5568
15 Temmuzun darbeye dersi
15 Temmuzda halkın cuntacılara ve darbeye dersi

Oldu da bitti, defoldu da gitti desek bile buruk bir tat, acı bir tuz bıraktı damağımızda 15 Temmuz 2016 ! TRT’nin spikerinin şaka mı bu dedirten darbe anonsunu dinlerken akıllardan geçen felaket senaryoları yapıma dönüşmedi de o kara günleri görmedik çok şükür!

Dış güçlerin gıybeti mi desek, içimizdeki çürüklerin hasedi mi desek bu darbeye bilemedik. Ama toptan Türk milleti olarak şunu haykırdık ve emin olduk ki biz darbeyi hiç sevmedik!

Darbe nedir ? Cunta ne demektir?

Türkiye 1946’dan bu yana çok partili, demokratik bir sistemle yönetilmektedir. Darbe, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde bazı subayların seçimle belirlenen yönetimi, demokrasiyi tanımayarak el koymak için kendi başlarına çıkardıkları isyandır bir nevi! Zorla düzen bozmaktır.

Maalesef yakın tarihte ülkemizde başarılı olan cuntalar ve bunların yani bizim çocukların darbeleri de olmuştur. Sonuçlarıyla yıkım yaratan ve ülkeyi gerileten bu darbeleri bir daha yaşamamak için biz tahtalara vururken, 15 Temmuz 2016’yı anlayabilmek ve nasıl bir felaketten dönüldüğünü görmek için yad edelim istedik.

Bakalım bir 15 Temmuz 2016 tarihine kadar neler görmüşüz, neler atlatmışız?

27 Mayıs 1960 ( İlk askeri cunta )

27 Mayıs 1960, Türkeş darbeyi duyuruyor.
27 Mayıs 1960, Türkeş darbeyi duyuruyor.

37 düşük rütbeli subayın dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakanı Adnan Menderes’in yönetimine el koymasıyla başladı. Darbeci grup Emekli Orgeneral Cemal Gürsel tarafından kurulan Milli Birlik Komitesi olarak ülke yönetimini üslendi ve 15 Ekim 1961’e kadar da cunta devam etti.

Sabahın 5.30’unda Kurmay Albay Alpaslan Türkeş’in duyurmasıyla Türkiye ilk darbesiyle tanıştı.

37 subay kendi aralarında oluşturdukları cunta başarı olursa söyleyecekleri “Dündar Seyhan’ın oğlu sınıfını geçti” parolasını eğer erteleme olursa “Dündar Seyhan’ın oğlu bütünlemeye kaldı’ olarak değiştireceklerdi. Darbenin başarılı olduğunu ve Dündar Seyhan’ın oğlunun sınıfını geçtiğiniTSK el ele vererek ülkenin idaresini ele almıştır’ sözleriyle Türkeş ilan etti. Türkiye 14 yıl önce henüz kavuştuğu demokrasiye bu darbeyle bir süreliğine veda etti.

Adnan Menderes idam edildi.
Adnan Menderes idam edildi.

Bu olay hatırlarda Genç Subaylar İhtilali olarak kaldı. Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve bir çok bürokrat Yassıada’da yargılandı, sonrasında idam edildi. Cumhurbaşkanı Celal Bayar yaşı sebebiyle müebbet hapisle cezalandırıldı. 1961 yılında yeni anayasa kabul edildi.

12 Eylül 1980 (2. Askeri darbe)

Bu sefer Kenan Evren darbeyi duyururken...
Bu sefer netekim Kenan Evren 12 eylül cuntasının lideri olarak anonsu geçti

TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri)’nın organize bir şekilde gerçekleştirdiği, Başbakan Süleyman Demirel’in görevden alındığı, TBMM’nin lağv edildiği ve 1961 Anayasası’nın kaldırıldığı askeri müdahaledir.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları
Deniz Gezmiş ve arkadaşları

12 Mart 1971’de yönetime Muhtıra veren ve değişime zorlayan TSK, ülkenin gittikçe kutuplaşan haline, sağcı solcu kavgalarına çözüm olamadı. Bu devirden günümüze akılda kalan, adına şarkılar yazılan devrimci Deniz Gezmiş ve arkadaşları Hüseyin İnan, Yusuf Aslan 1972 yılında idam edildi. Anarşi ve terörün hüküm sürdüğü bir ülke haline gelen Türkiye 12 Eylül 1980’de gece vakti duydu postal seslerini… İhtilal bildirisi sabaha karşı Genelkurmay Başkanı Kenan Evren tarafından televizyondan okunurken yanında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin ve Jandarma Genel Komutanı Sedat Celasun da bulunuyordu. Televizyon ve radyolarda Harbiye Marşı çalınıyor ve Hasan Mutlucan kahramanlık türküleri söylüyordu.

İşkenceleriyle meşhur 1982 darbesinden bir kare
İşkenceleriyle meşhur 1980 cunta günlerinden bir kare

Evlerinden pijamalarıyla götürülen ve sayıları 650 bini bulan gözaltılar, fişlenenler, gözaltındayken kaybolan veya işkence gören insan hikayeleriyle tarihte kara bir sayfa açtı 12 Eylül 1980 ihtilali. Kenan Evren’in ‘bir sağdan bir soldan astık’ söyleminin içine giren hikayelerden biri de 17 yaşında idam edilen öğrenci Erdal Eren’in idamıdır.

Erdal Eren
Erdal Eren

Bu kanlı cunta sürecinin etkileri radyasyon gibi uzun yıllar sürse de 12 Eylül 1980 ihtilali sonucunda bütün siyasi partiler kapatıldı, 1961 Anayasası kaldırılarak 1982 yılında yeni bir anayasa yapıldı.

28 Şubat 1997 Süreci (Post modern Darbe)

28 Şubat 1997
28 Şubat 1997

Dönemin Başbakanının Necmettin Erbakan olduğu 28 Şubat 1997 tarihinde Milli Güvenlik Kurulu toplanarak irticaya karşı bir süreç başlattı ‘Gericilikle mücadele süreci’… Başörtüsü yasaklandı. Öğrencilerin başörtüsüyle üniversitelere girişi yasaklandı, başörtülü kamu personeli devlet kurumlarındaki işlerinden çıkarıldı. ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ diye isimlendirilen bu süreç aynı zamanda post modern darbe olarak da adlandırıldı.

15 Temmuz 2016 (3. Darbe)

15 Temmuz 2016 unutulmayacak...
15 Temmuz 2016 unutulmayacak…

Aslında buna bir cunta girişimi desek daha doğru olacak çünkü cuntacılar halkın püskürtmesiyle başarısız oldu. 15 Temmuz 2016 gecesi saat 22.00 sularında İstanbul’da Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan köprülerde gidiş geliş tanklarla kapatılınca ve Ankara’dan F16’ların alçak uçuş haberleri gelince duyduğumuz şaşkınlığa TRT haber spikerinin anonsuyla tavan yaptırdık. Bu sefer TSK’da FETÖ oluşumuna dahil subaylar devredeydi. Başbakan Binali Yıldırım bunun bir kalkışma olduğunu söylüyordu, TBMM bombalanıyordu ve 12 Eylül’ü bilenler Hasan Mutlucan’dan türkülerini geçiriyordu içinden, bir de pijamalı göz altıları, bir de hukuksuzluğu, vicdansızlığı… 93 yılına bir kaç darbe sığdırmış ve gördüğüyle sınanmış bir halkın karşısına vatan hizmetine itaatsiz tanklarla çıkmak bu darbede pek işe yaramadı. Cumhurbaşkanı’nın çağrısıyla sokağa dökülen milyonlarca halk darbeyi de tankları da durdurmayı başardı. Birçok şehidimiz vardı ama çok şükür demokrasi hala ayaktaydı. Ve biz demokrasiyi kolumuza takıp yürürken bize en çok yakışanın da bu olduğunu düşündük toptan milletcenek!

Biz biriz
Biz biriz

İster siz de biz gibi darbe deyin, ister cunta, ister kalkışma olsun adı. Ama özünde bölünme, sarsılma ve halkın kararına ihanet olan bu kavram peşimizi bırakmadı. Her darbe Cuma günü yapıldı, her darbede ilk gövde gösterisini tanklar yaptı.

Önemli olan darbelerin hepsi geldi geçti, demokrasi hep kazandı… 15 Temmuz 2016 şehitlerimizin ruhları şad olsun ve bir daha Allah korusun…

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir