Çocukken Harçlığımızı Yatırdığımız 20 Atari Oyunu

5229

X kuşağının tam ortasına düştüğü, Y kuşağının ise ucundan bucağından yakaladığı ve keyif alanların hala oynadığını düşündüğümüz oyunlar var. Öyle stratejik oyunlar değiller, sadece çocuğun vakit geçirmesi için çıkarılan pixel pixel noktalardan oluşmuş görseller ve o zamanın teknolojisi ile ilgilenen bir çocuklara ithaf edilmiş oyunlar.

Herkesin oynamasa da duymuş olacağı, bir şekilde izlemiş olacağı oyunlar. Bu tür oyunların çocukluğa işlemesinin pozitif olduğunu düşünürken, her yerde oynama şansı olmadığı için, atari salonlarında daha çok ardından cafelerde karşımıza çıktı ve sıraya girerdik oynamak için..

Şimdilerde ise Google’a adını yazdığınızda oynayabileceğiniz bir çok site sunuyor size..

#1 Space Invaders

Çok basit bir oyun. Sürekli ilerleyen bir uzay gemisini, sadece sağa ve sola hareket ettirerek, size karşı gelen uzay yaratıklarını vurarak yok etmeye çalıştığınız bir oyun.

Space-Invaders-sonbisey

#2 Pac-Man

Nokia telefonlarının yılan oyununu hatırlarsanız, ona benzer bir oyundu. Sarı ve sürekli ağzını açıp kapayan bir top, yine 4 tane renkli yaratığı, yiyerek güçlendiği noktaların ardından kovalıyor. Eğer güçlenemezse yaratıklar Pac-Man’i kovalıyor ve o sırada minik beyaz noktaları yemeye devam ediyor.

pac-man-sonbisey

#3 Street Fighter

Bir dövüş oyunu. Seçtiğiniz karakter ile karşınıza çıkan dövüş sanatı ustası karakterler ile dövüşüyorsunuz ve tur atlaya atlaya şampiyon oluyorsunuz. Her karakterin farklı ve ölümcül hareketleri var, o hareketi yapmak için baya bir uğraşmanız ve sürekli pratik yapmalısınız.

street-fighter-sonbisey

#4 Tekken

Tekken aynı Street Figter mantığında olan bir dövüş oyunu, ancak karakterleri tabii ki farklı. İkisinin de oyun tadı ise çok çok ayrı.

tekken-sonbisey

#5 Snow Bros.

Oyunun amacı, kar biraderlerin kartopu atarak karşısına çıkan küçük canavarları öldürüp geçerek, büyük canavarı öldürmek.

 snow-bros-sonbisey
#6 Süper Mario

Bıyıklı ve göbekli iki tesisatçı kardeşin, prensesi kurtarma hikayesi. Küçük Mario iken çok güçsüz oluyorsunuz ama bu sırada altınları toplamaya devam edin. Mantar yediğiniz zaman bir tık büyüyorsunuz ve küçük canavarların üstüne zıplayarak öldürebiliyorsunuz. Eğer bir de çiçeği yerseniz büyük kardeş olursunuz ve ateş topu atabiliyorsunuz canavarlara. En sonunda büyük ejderhayı öldürün ve prensesinize kavuşun.

 mario-sonbisey

#7 Mortal Kombat

Street Fighter ve Tekken oyunlarını takip eden ancak karakterlerinin daha karizmatik olduğu bir dövüş oyunu. Her karakterin diğer oyunlara göre daha farklı hikayeleri var. Hele ki en son karşılaşacağınız canavarın 6 kolu ve upuzun bir vücudu var.

Mortal_Kombat-sonbisey

#8 Duck Hunt

Avcı olmak isteyen çocukların gözdesiydi. Yeşilliklerin arasında pusuya yatıyorsunuz ve tüfeğinizle uçuşan ördekleri avlamaya çalışıyorsunuz. Ördeği vurduktan sonra av köpeğiniz tabii ki sizi yalnız bırakmıyor ve sizin için onları topluyor.

duck-hunt-sonbisey

#9 MetalSlug

Oyunun ilk turlarında tek başınıza mücadele ettiğiniz ve karşınıza çıkan donanımlı askerlere karşı savaştığınız bir oyun, elinizde silah belinizde bomba, omzunuzda roket var. Sizden güçlüsü yok tankları bile darmaduman edebilirsiniz.

metalslug-sonbisey

#10 Pinball

Küçük metal topu olduğu düzenekten hızlıca fırlatıyorsunuz ve iki kol sayesinde düşmesini engelleyerek, puanlı yerlere çarptırarak en yüksek puanı toplamaya çalışıyorsunuz.

pinball-sonbisey

#11 Sonic The Hedgehog

Ana karakterimiz, korkusuz mavi kirpi. Efsane yuvarlanma hareketiyle yapamadığı bir şey yok. Altın toplamak ve karşınıza çıkan canavarları alt etmek zorundasınız.

sonic-the-hedgehog-sonbisey

#12 Circus Charlie

Charlie sirkte çalışan bir karakter ve cambaz. İp üzerinde ilerleyen oyunda ateşli halkalardan ve aslanların üzerinde zamanında atlamanı gerekiyor yoksa ölüyorsunuz.

Circus_Charlie-sonbisey

#13 Jazz JackRabbit

Çılgın tavşan Jazz’ın dengesiz hareketlerini kontrol ederek ilerlemek zorundasınız. Altınları toplamayı ve her deliğe girmeyi unutmayın.

jazz-sonbisey

#14 Star Wars: The Arcade Game

Star Wars film serisinin oyunu olarak piyasaya sürülen oyun, filmde ki heyecanı vermese de sizi, yıldız savaşlarının içine çekiyor.

starwars-sonbisey

#15 Spider – Man

Çizgi romandan sonra, çizgi filme ardından oyuna tasarlanan karakterin amacı bildiğiniz gibi karşısına çıkan kötü karakterleri örümcek ağı ile avlamak ve Mary Jane’i korumak.

spiderman-sonbisey

#16 Grand Prix

 Evet tahmin ettiğiniz gibi basit bir araba yarışı arabası ama, ilk araba yarışlarından, yatay bir şekilde yarışıyorsunuz.

Grand Prix-sonbisey

#17 Skiing

Pixellerden bir kayakçı ve ağaçlara çarpmadan gittiğiniz yolu, metre hesabı ile elde ettiğiniz en yüksek puana ulaşmaya çalışıyorsunuz.

skiing_sonbisey

#18 Popeye

Çocukluğumuzda bize ıspanağı sevdiren ve yiyince onun gibi pazularımız olacağına inandıran kahraman, Temel Reis’in Kabasakala karşı savaşı.

Popeye-sonbisey

#19 Ghostbusters

Hayalet avcısı olmak hepimizin hayalinde vardı. Şimdi onlar gibi hayaletleri metal piramit şeklinde bir kapla yakalayabilirsiniz.

Ghostbusters-sonbisey

#20 Road Runner

Looney Tunes çizgi film yapımcılarının en gözde karakterlerinden biri olan Road Runner’ın Coyote’den kaçısını hikayeleyen bir oyun.

Road Runner

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir