Coca Cola, Soğuk İçiniz

2949

ABD kökenli, karamelize şekerle tatlandırılmış ve çeşitli alkolsüz içeceklerin markası olan Coca Cola, çok uluslu bir şirket ve 1886’dan beri sektörde başı çekmektedir. Eczacı Dr. John Pemberton tarafından ferahlatıcı bir içecek olarak üretildiği günden bu yana aynı standartlarda üretildiği iddia ediliyor.

İlk çıktığı zamanlardan beri reklamın ürün tanıtımı ve satışında en önemli madde olduğunun farkında olan şirketin reklamlarını herkes hatırlar. Reklamlarını ülkelere göre ve ülke insanlarının ince noktalarına dokunacak şekilde planlanmış olmasını söylememize gerek yok heralde.

cocacola-sonbisey

California yasaları gereği ürünlerine kanser uyarısı konmaması için bu içeceklerin formülünü değiştirilmiş. Yeni formülünde karamel rengini veren maddenin daha az kullanılacağı, uzun zaman önce imzalanmıştır. Söz konusu olan maddenin, Amerikan İçecekleri Birliği’nin bir fare üzerinde yaptığı deneye göre, farenin kanser olduğunu açıklamış. Ancak insan üzerinde herhangi bir kanıtı olmadığını belirtiyor. Laboratuar farelerine yapılan deneyde farelere verilen miktarda kimyasalın kana karışması için, bir insanın bin kutu kola içmesi gerektiğini belirtiyor.

Coca Cola ve rakibi olan Pepsi’nin sektör pazarının 90%’ına sahip oldukları, yapılan istatistiklerde belirtilmiş. İkisinin de tat olarak bir fark olmadığını iddia ediyorlar ancak insan algısının seçiciliği ve yarıştırma güdüsünde Coca Cola her zaman için Pepsi’yi yenmiştir.

coca cola-sonbisey

1978 yılında Coca Cola’da çalışma fırsatı bulup çeşitli ünvanlarda çalışan Türk iş adamı Muhtar Kent, 2008 itibari ile Coca Cola’nın CEO’su olarak atanmış. 2009 yılında ise Coca Cola’nın Atlanta Merkezinde yapılan oylamaya göre, yönetim kurulu başkanı seçilmiştir.

Her Coca Cola şişesinin, kutusunun üzerinde dikkat çeken, “soğuk içiniz” uyarısının sebebi ise, Coca Cola’nın tadının en iyi hissedilen sıcaklığın 4 santigrat derecede hissedilmesi.

Bir ara farklı markalar tarafından karalama politikası yapılan Coca Cola’nın formülünde bazı böceklerin kullanıldığı iddia edilmişti, ancak yapılan açıklamalara göre gerçektende Coca Cola’nın formülünü, şirketin CEO’su dahi bilmiyor. Formul 129 yıldır Coca Cola’nın Atlanta’da ki müzesinde saklanıyor.

Şimdilerde ise Coca Cola’nın logosunu moda dünyasında tshirtlerin, sweatshirtlerin üzerinde dahi görebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir