Birçok insan “cilt tipi“ni dahi bilmez. Oysa daha canlı ve taze, yaşımıza göre daha genç  görünümlü bir cildimiz olsun istiyorsak, cildimizi tanıyıp, ona ergenlikten başlayarak içeriden ve dışarıdan iyi bakmamız gerekir.

İçeriden cilt bakımı, gündelik sağlıklı yaşam koşullarımız ve rutinlerimizle şekillenir. Örneğin; sağlıklı beslenme, vücudumuzdaki organların, hormonların ve diğer sistemlerin düzenli bir şekilde çalışması yani sağlıklı bir vücuda sahip olma, hava kirliliği, aşırı nemli veya kuru havadan kaçınma, yüksek veya düşük sıcaklıklardan ve aşırı güneşten korunma, en az 8 saatlik düzenli uyku, düzenli ve bünyemize uygun spor yapma, mümkün olduğunca huzurlu ve stressiz bir yaşam(mutluluk cildi gençleştirir-depresyon yaşlandırır), yoga ve meditasyon yapmak cildimize olumlu etkenler olarak sayılabilir.

cilt-bakimi

Dışarıdan “cilt bakımı” yapabilmek için ise; önce hangi cilde sahip olduğumuzu bilmek, cilt tipimizi tanımak ve ona uygun temizlik ve bakım işlemlerini yapmak gerekir. Cildin pH değerleri, ortalama 4.00-6.00 arasında değişir. İdeal cilt bakım ürünleri, pH değerleri bu aralıkta üretilmiş olanlardır. Genellikle normal cilt pH değeri 5,5 olarak kabul edilir.

4 çeşit cilt tipi vardır: Normal cilt, karma cilt, yağlı cilt, kuru ve hassas ciltler.

Hangi cilde sahip olduğumuzu yani cilt tipimizi nasıl anlarız?

Yüzünüzü yıkayıp temizleyip kuruladıktan 1 saat kadar sonra parmak uçlarınızla cildinize bastırın veya yumuşak bir kağıt peçete ile alnınızı, burnunuzu, çenenizi ve yanaklarınızı hafifçe bastırarak silmeye çalışın. Cildiniz nasıl?

cilt-tipini-belirleme-testi

Eğer elinize, kuru, gerilmiş ve nemsiz geliyorsa ya da peçete yüzünüzde hızla kayıyorsa, kuru bir cilde sahipsiniz. Cildiniz bebek teni gibi yumuşak, ne kuru ne de yağlı değilse normal bir cilde sahipsiniz. Tüm yüzünüzde elinizi veya peçeteyi gezdirirken yağlanma gözlemliyorsanız yağlı bir cilde sahipsiniz. Eğer bu yağlanma “T Bölgesi” dediğimiz, sadece alın burun ve çene kısmında mevcut, yanaklarınız, göz çevreniz normal bir cilde sahipse o zaman “karma cilt” yapısına sahipsiniz demektir. Hassas ciltlerde ise; peçeteyle bastırarak kontrol işlemi kaşıntı, yangı veya kızarıklığa, ciltte rahatsızlık hissine sebep olur, hassas ciltlerin çoğunluğu aynı zamanda kuru bir cilde sahiptir.

Cilt Tiplerinin Özellikleri Nedir? Genel cilt bakımı nasıl yapılır ve hangi ürünleri kullanmalıyız?

1- Normal Cilt: İdeal ve kaliteli cilt tipi olarak adlandırılan normal ciltler, orta boy gözeneklere sahiptir, yanaklar ise ideal nemde ve yumuşaktır, burun ve çene bölgesindeki gözenekler ise biraz daha büyük olabilir. Gün sonuna doğru alın, burun ve çenede hafif yağlanma belirtileri görülebilir. Kışın yanaklarda kuruma yazın ise hafif yağlanma olabilir, az oranda siyah nokta ve sivilce oluşabilir ama soruna dönüşmezler. Yaş aldıkça bu güzel cildin parlaklığını, güzelliğini ve elastikiyetini kaybetmemesi için erken bakım uygulamaya başlamak gerekir.

normal-cilt-bakimi

Normal Cilt Bakımı ve Temizliği: Eğer cildinizde makyaj varsa, önce bir parça pamuğun üzerine döktüğünüz kaliteli bir temizleme sütü  cilt ve göz makyajınızı temizlemelisiniz. Daha sonra, ciltle uyumlu,pH değeri 5,5 olan bir bir temizleme sabunu veya normal ciltler için hazırlanmış temizleme jeli / köpüğü ile yüzünüzü yıkamalısınız. Sonrasında yine, bir parça pamuğun üzerine döktüğünüz pH uyumlu bir tonikle yüzünüzü silmelisiniz, bu işlem ciltteki gözeneklerinizi sıklaştırmak içindir. En son olarak da, yaşınıza uygun, yine pH uyumlu bir nemlendirici kullanmalısınız. Gece ise; cilt temizliğinden sonra gece nemlendiricisi kullanılmaıdır. Göz çevresi için ise, bunun için özel olarak üretilmiş göz nemlendiricileri kullanmanız gereklidir. Siyah nokta temizliği ve sivilceleri önlemek için ise; killi cilt maskeleri, peeling veya alın-burun-çene bantları kullanabilirsiniz.

2- Karma Cilt: En sık görülen cilt tipidir. Karma cilde sahip kişilerin, T bölgesi denilen alın-burun ve çene bölgeleri yağlı, yanakları ise normal- kuru cilt yapısına sahiptir. T bölgesindeki gözenekler geniş, yanaklarda ise orta veya küçük boyuttadır. Yine özellikle T bölgesinde, siyah nokta veya sivilcelenme görülebilir.

karma-cilt-bakimi

Karma Cilt Bakımı: Makyaj varsa, öncelikle makyaj temizleme sütü ile temizlenmelidir. Sonrasında yağlı ciltler için uygun olan ve alkol içermeyen  yüz temizleme jeli ile yüz yıkanmalıdır. Ardından yine karma ciltlere uygun, gözenek sıkılaştırıcı ve alkol içermeyen bir tonik, pamuk yardımıyla özellikle T bölgesine yoğun olarak sürülmelidir. En son olarak ise; karma ciltlere ve yaşınıza uygun bir nemlendirici ile günlük bakımınızı bitirebilirsiniz. Geceleri, yine cilt temizliğinden sonra yağsız krem veya jel gece nemlendiricisi kullanılmalıdır. Bunun dışında ek bakım olarak; siyah nokta ve sivilceler için kurutucu kil maskeleri ya da cilde sürüldükten sonra soyulan maskelerden, sivilce kurutucu sticklerden, siyah noktaları temizleyici bantlardan faydalanabilirsiniz.

3- Yağlı Cilt: Yağlı ciltlerde; “sebum” denen yağ bezlerinin ürettiği salgılar normalden fazladır. Bu da cildin aşırı yağlanmasına ve çok sayıda sivilce ve siyah nokta oluşmasına sebep olur. İyi bir cilt bakımı ve temizliği ile bu yağ salgılanması büyük ölçüde kontrol altına alınabilir, elbette yağlı ciltlerde sadece fiziksel cilt bakımı değil, içeriden bakım dediğimiz diğer faktörlere de dikkat edilmesi önemlidir. Yağlı ciltlerin diğer ciltlere göre en büyük avantajı ise; daha geç yaşlanması ve kırışmasıdır.

yagli-cilt-bakimi

Yağlı Cilt Bakımı: Makyaj varsa, yağsız makyaj temizleme sütü ile önce cilt makyajın kirlerinden arındırılmalıdır. Yüz yıkama işlemi ise; yağlı ciltlere uygun köpük veya jel temizleyici ile yapılmalıdır. Bazı temizleyicilerin içinde aynı zamanda peeling tanecikleri bulunur, bunlar da oldukça etkilidir. Sabahları cilt aşırı yağlanmışsa, ilk temizlik için 2-3 yıkama gerekebilir. Sonrasında, yine yağlı ciltlere uygun alkolsüz tonik ile cilt silinerek gözenekler sıkılaştırılır. Nemlendirici seçiminde ise; yağsız jel temizleyiciler, cildin tekrar yağlanma süresini uzattıklarından dolayı daha etkilidir. Gece ise, yine cilt iyice temizlendikten sonra yağsız gece nemlendiricisi kullanılmalıdır.

Ek bakım olarak ise; sivilce kurutucu stickler, cildin yağını alan kil maskeleri, haftada bir peeling ile cilt temizliği ve alın-burun-çene için siyah nokta temizleyici bantlar kullanılabilir. Sağlıklı beslenme ve bol su içme, yağsız ve cildinize özel hazırlanmış makyaj malzemeleri kullanmak da önemlidir.

4- Kuru ve Hassas Ciltler: Kuru ve hassas ciltler özel bakım gerektiren bir cilt tipidir. Cilt yapısı nem oranı düşük olduğu için genellikle kurudur,gözenekler küçüktür ve cilt derisi incedir, çabuk kızarır,  soğuk havalarda nem kaybı nedneiyle kuruma artar, cilt tabakası çatlamaya müsaittir, küçük pul pul soyulmalar görülebilir ya da cilt aşırı gerginleşip kişiyi rahatsız eder.

kuru-cilt-bakimi

Kuru ve Hassas Cilt Bakımı: Kuru ve hassas ciltler, hızlı yıpranmaya ve kırışmaya müsait olduğundan erken bakım yapmaya başlamak çok önemlidir. Kullanılan tüm bakım ürünler, cilde uygun pH düzeyinde ve antialerjenik ürünler olmalıdır. Makyaj varsa önce makyaj temizleme sütü ile cilt kirlerden arındırılmalıdır. Sonrasında ise nemlendirici içeren krem yüz temizleyicilerle yıkanmalıdır.  Mümkünse musluk suyu kullanmamalı, ılık içme suyu ile yıkama gerçekleştirilmelidir. Sonrasında, kuru ciltlere uygun bir tonikle cilt nazikçe silinmelidir. Cildi sürekli nemli tutmak, cilt sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden yoğun nemlendiriciler ve cilt bakım yağları kullanılmalıdır. Gece bakımı olarak ise, yine cilt temizlendikten sonra yoğun nem içeren gece nemlendiricileri ve cilt serumları kullanılabilir. Kuru hava ve sıcak da cildi hassaslaştırır ve kırışmasına yol açar, bu yüzden yazın mutlaka dışarıda güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Banyoda ise gliserinsiz sabunlar tercih edilmelidir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir