CHP – MHP – HDP Koalisyonu Olur mu?

8405

7 Haziran 2015 milletvekili seçimlerinin sonucu artık belli oldu; En yüksek oy oranı beklendiği gibi AKP’de kalsa da, aslında görünen o ki, seçimin kazanan partisi oy sayısını neredeyse yarım milyon arttıran HDP oldu.

HDP üstelik %10 barajını da geçerek AKP kurmaylarının uzun zamandır uykularını kaçırdığını tahmin ettiğimiz senaryoyu da yürürlülüğe soktu.

Peki bundan sonra ne olur? Koalisyon ihtimali var mı?

Bunu tabii ki önümüzdeki süreci yaşamadan söylemek mümkün değil fakat olası bir koalisyonda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunu Başbakan olarak görmemiz çok olası. CHP’nin daha önce bu iki partiye koalisyon teklifinde bulunduğu da konuşuluyordu. CHP açısından koalisyon mutlaka en tercih edilecek çözüm ihtimali olacaktır. Hatta Kılıçdaroğlu’ndan ilgili bir açıklama paylaşalım;

https://www.youtube.com/watch?v=7sxfD-fz6YM

HDP ise seçim sonuçlarının açıklanmasından hemen ardından içleri rahatlatan bir açıklama yaptı. Ne dedi?

Bunu şöyle yorumlamak lazım; biz, bize gelen emanet oyların AKP ile koalisyon yapılmaması şartıyla geldiğini farkındayız ve buna ters bir harekette bulunmayacağız.

MHP’ye gelirsek, Bahçeli’nin tabiki CHP ve HDP ile bir koalisyona gireriz diyebileceği bir video paylaşmamızı beklemiyorsunuzdur tahmin ediyoruz. Fakat Bahçeli’nin açıklamalarına baktığımızda, MHP hem AKP ile hem de HDP ile koalisyona karşı. Aslında MHP komple koalisyona karşı. HDP ise bu konuda “biz profesyonelce görüşülecekse MHP ile koalisyon kurabiliriz” minvalinde açıklamalar bile yapmıştı.

Soru şu; Yani şimdi ülkemizin hali ne oluyor?

Cevap verelim; ya Bahçeli ikna edilecek (Zannedersek bu ikna işi de, Başbakan olma fırsatı yakalayacak Kemal Kılıçdaroğlu’na düşecek) , ya da geçici bir hükümet kurularak baraj indirilip, bir kaç ay içerisinde erken seçime gidilecek.

AKP’nin kolay kolay milletvekili transferi yapabileceğini veya koalisyona girebileceğini düşünmek zor. Yine de biz Tükler enteresan hareketlerimiz ile meşhuruz, bu yüzden ne olacağı belli olmaz.

Tüm Türkiye Vatandaşları için en güzelini dileyelim.

Güncelleme: Biraz da keyifli vakit geçirelim derseniz; seçim günü ile ilgili eğlenceli twitleri derlediğimiz yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir