Ceviz ağacı yetiştiriciliği Ceviz verimi

458

Ceviz Yetiştiriciliği

Ülkemizde ceviz tüketiminin ancak % 20-30 kadarı iç üretimle, geri kalanı ithalat ile sağlanmaktadır. Türkiye’ye Güney Amerika Şili, Amerika, Rusya ve İran dahil pek çok ülkeden ihtiyaç fazlası ceviz ithalatı olmaktadır. Bu ceviz çeşitleri ve hangi şartlarda saklandıkları bilinmediği, hangi yılın ürünü olduğu gibi detaylı incelemede yapılamadığı için Türkiye’de tüketilen cevizin menşeyi sıklıkla Kaman cevizi denilmesine rağmen öyle değildir.

İdeal ceviz ağacı verimi ne kadardır ?

Bu durumda ülkemizin tarımsal alanlarının bolluğu ve ceviz ihtiyacının artarak devam etmesi nedeni ile ceviz yetiştiriciliği konusu halen üretim yapmayı düşüneneler açısından verimli ve bakir bir alandır. Ceviz yetiştiriciliği yapılarak tarımsal olarak cazip kazanç elde etme imkanı yüksektir. Bu hal nedeni ile gerek tarım arazilerinde gerekse orman vasfı kazandırılmak istenen hazine arazilerinde kiralama yöntemi ile ceviz fidanı dikerek kaliteli ceviz yetiştiriciliği yapmak için proje yapanlar projeleri hayata geçireceği zaman ceviz yetiştiriciliği amaçlı projeleri için kaliteli ceviz fidanı tedarik etme kaygısı içine düşerler. Piyasada bulunan ve kaliteli, verimi yüksek ceviz fidanı ürettikleri iddiasında olan yerli fidan yetiştiricileri fidanlıklar, ceviz fidanı ithalatçıları çok sayıda mevcuttur. Bu ceviz fidanı üreticilerinin kamuoyunu yönlendirmek amaçlı konu ile ilgili yarattıkları bilgi kirliliğini aşmak genellikle oldukça zor olmaktadır.

Aşağıda bu tip bilimsel veriden uzak iddia ve yanıltıcı sorular için bu sorulara bilimsel veriler ışığında cevap veren bilim adamlarının eserlerinden derlenmiş  ve özellikle bu konuda detaylı çalışmaları ile öne çıkan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Sütyemez hocanın ilmi tespitlerini bulacaksınız.

Ceviz ağacından 100 kilo ürün alınabilir mi?

Hal böyle olunca her yerde efsane tarzında ceviz bahçesi kurmak isteyenleri yanıltan bilgiler dolaşmaktadır. Olgun bir ceviz ağacı için 7 yaşından sonra meyve randımanı yükselmeye başlar ve 10-12 yaşı arasında en yüksek ceviz verimine ulaşır. Bu durumda dahi bir ceviz ağacından 100 kg verim elde etmek bilimsel dayanağı olmayan bir hayalden başka bir şey değildir. Farklı ceviz fidanları farklı pazarlamacılar tarafından yüksek verim, hızlı olgunlaşma gibi vaatler ile yüksek fiyatlarla satılmaktadır. Ancak en iyi ceviz fidanları ırklarından biri olan Maraş 18 ceviz fidanı, Chandler ceviz fidanı gibi verimli sayılan ceviz çeşitleri 10 yaşından sonra 50 kg kadar ceviz verimine ulaşmaktadır.

5-10 yaşında bir ceviz ağacı 150 kg ceviz verir mi ?

Bu sorunun cevabı veremez olmalıdır. Çünkü bu vaatlerle satılan pek çok ceviz fidanı o olgunluk yaşlarına geldiğinde ceviz fidanı satan dolandırıcılar çoktan ortadan kaybolmuş olacaklardır. Dünya ceviz yetiştiriciliği için temel ülke Amerika Birleşik devletleri olup standart kaliteli ceviz üretiminde 10 yaş sonrası bir ceviz ağacı için belirlenen rekolte ağaç başına 45-70 kg arasındadır. Yıl başına cevizin olgunlaşması ile ceviz ürünü ancak 5-7 kg arası artabilir.

Bodur ceviz var mıdır ? 

Bodur Kaman cevizi var mıdır ?

Bodur ceviz hangi iklimde yetişir ?

Bodur ceviz ağacı yoktur.

Ceviz fidanı seçerken ceviz çeşitleri içinde nelere dikkat edilmelidir ?

Bitki özelliklerine göre 

 • Verimi yüksek olmalı 50 kg ürünü olan Maraş 18 veya Chandler ırkı
 • Hastalıklara dayanıklı olmalı
 • Bol çiçek verimi ve tozlayıcı problemi olmamalı
 • Yan dal verimi yüksek olmalı Maraş 18, Chandler ve Kaman 1
 • Don riski olan bölgeler için geç çiçek açmalı Chandler, Kaman 1, Maraş 18

Meyve özelliklerine göre

  • Kabuklu ağırlık 12 gr üstünde olmalı Maraş 18, Sütyemez 1
  • Meyve iriliği extra olmalı Maraş 18 ve Sütyemez 1
  • İç ağırlık 6 gr üstünde olmalı Maraş 18, Chandler ve Kaman 1
  • Kabuk kalınlığı ince ve kolay kırılmalıdır
  • İç tüm çıkabilmeli Maraş 18, Chandler
  • Açık sarı ve beyaz renkli iç olmalıdır

Ceviz yetiştiriciliği için ideal şartlar bölgenin toprak yapısı meyve ağacı yetiştirmeye uygun zengin besleyici özellikleri olan ve geçirgenlik gösteren bir toprak yapısı gereklidir. Geç donlara karşı uygun ceviz ırkları seçilirken çok sıcak ve doğrudan gelen güneş ışınları nedeni ile iç kararması olabileceği bilinmelidir. Çok sert kış şartları ceviz yetiştiriciliği için ideal şart değildir. Ancak yer altı ve yer üstü su kaynakları olmazsa ceviz ağacı yetiştiriciliği sağlıklı olmayacaktır. Su ceviz ağacı için olmazsa olmazdır.

İyi ceviz fidanı nasıl olmalıdır ?

 • Sertifikalı ve güvenilir bir üreticiden temini esastır.
 • Ceviz fidanı her türlü hastalık ve dış parazitten temiz olmalıdır.
 • Aşılı ve aşı yeri kapanmış olmalıdır.
 • Sertifikası ile ne aşılı olduğu nesebi belli olmalıdır.
 • Gövdesi düzgün, kökleri sağlıklı ve güçlü olmalıdır.

Ceviz Yetiştiricilerini bekleyen tehlikeler nelerdir ?

 • Ceviz yetiştiriciliği için proje araştırması yapanlar ilk olarak dolandırılabilirler.
 • Ceviz fidanı alırken veya yer seçimi konusunda yanıltılabilirler.
 • Ceviz bakımı konusunda doğru ve yeterli destek alamazlarsa bakım konusunda eksik ve ceviz zararlıları konusunda yeterli tedbir alamayıp ürün kaybına uğrayabilirler. Özellikle sarı ağaç kurdu ve kiraz yaprak kıvırcık virüsü ismi verilen zararlılar ülkemizde ceviz ağacı için tehdit oluşturur ve profesyonel olarak mücadele şarttır.

Ceviz fidanı fiyatları

Ceviz fidanı almak ve ceviz bahçesi kurmak isteyenler Orman Genel Müdürlüğü fidanlıkları veya serbest piyasada sertifikalı fidan satışı yapan yerlerden ceviz fidanı almaları önerilir. Haliyle ceviz fidanı fiyatları ceviz fidanı için yaş ve ceviz çeşitleri içinde hangi cins ceviz olduğuna doğrudan bağlıdır. Chandler ceviz fidanı fiyatları 1-3 yaş arası olduğunda 20-30 tl gibi bir fiyata alıcı bulacaktır. Ceviz fidanı satışı için AOÇ fidanlıkları ile özel seralardan güvenilir ticaret yapılacak esnaflardan  sertifikalı ceviz fidanı veya Chandler ceviz fidanı bularak ekim yapmaları ve sonrasında deneyimlerini paylaşmaları önerilmelidir.

 

kaynak

4
Kimler Neler Demiş?

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mete

10 Yıllık bir ceviz ağacım var ve 100 Kg yakın ceviz topluyorum.

Hacer

Bu iş e girmek hayallerim arasında memleketim ığdırda ceviz agaci icin ideal ama hayalde kaldı hep 😏