Çetin Altan’ı Kaybettik

1047

Türkiye’nin duayen gazetecilerinden Çetin Altan, 89 yaşında hayata gözlerini yumdu. Gazeteci ve yazar Ahmet Altan ve akademisyen Mehmet Altan’ın babası, gazeteci Çetin Altan, haziran ayında rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmış, tedavisinin ardından taburcu edilmişti. Hürriyet’e konuşan Mehmet Altan, ” Maalesef babamı kaybettik” dedi.fft107_mf6195188

Çetin Altan Kimdir?

1946’da Ulus Gazetesi’nde başladığı gazetecilik hayatını 87 yaşında Milliyet’teki ‘Şeytanın Gör Dediği’ köşesindeki yazılarına ara verene kadar sürdüren Çetin Altan, 1965’te Türkiye İşçi Partisi’nden İstanbul milletvekili seçilmişti. Son yazılarından birinde “Hayal ettiğim Türkiye bu değildi” diyen Altan, ‘enseyi karartmamak’ deyimiyle de hafızalarda yer etmişti.

22 Haziran 1927’de başlayan bir hayat, 22 Ekim 2015 sabahı sona erdi. 1946’da Ulus Gazetesi’nde başladığı gazetecilik hayatını 87 yaşında Milliyet’teki ‘Şeytanın Gör Dediği’ köşesindeki yazılarına ara verene kadar sürdüren Çetin Altan, Türkiye gazeteciliği için nadir nitelikte, evrensel bakışını edebi lezzetle ve mizahla buluşturan yazılarıyla okurlarının dünyasını, hayatını, ufkunu genişletti yıllar boyu.’Büyük Gözaltı’ (1973), ‘Bir Avuç Gökyüzü’ (1974), ‘Viski’ (1975) ve ‘Küçük Bahçe’ (1978) ile roman, ‘Üçüncü Mevki’ (1946) ile şiir, ‘Kalem Bahçelerinden Yedi Hayat’ (2009) ile eleştiri, ‘Rıza Bey’in Polisiye Öyküleri’ (1985) ile öykü dalında eserler verdi; çoğu sahnelenen on tiyatro oyunu yazdı. Sayısız deneme, inceleme kitabına imza attı. ‘Al İşte İstanbul’ gezi-röportaj, ‘Kavak Yelleri’ ve ‘Kasırgalar’ ise otobiyografi alanında Türkçeye kazandırdığı eşi az bulunur kitaplardır.

Gerek kitaplarındaki gerek günlük gazete yazılarındaki diliyle dilimizi de zenginleştirdi Çetin Altan; onun ‘hazineden geçinmeliler’ gibi, ‘enseyi karartmamak’ gibi nice deyişi kullandığımız Türkçenin bir parçası bugün.
1965’te Türkiye İşçi Partisi’nden İstanbul milletvekili seçilen Altan, Meclis’teki dört yılı boyunca Türkiye’nin sesini en fazla işittiği siyasetçilerden biri oldu. Önce dokunulmazlığı kaldırılan, sonra da iade edilen ilk milletvekili olarak siyasi tarihimize geçti. Bu dönemdeki anılarını ‘Ben Milletvekili İken’ adıyla kitaplaştırdı.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir