Ceres’in Parlak Noktalarının Gizemi Çözüldü

1590

Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağının en büyük cismi olan cüce gezegen Ceres bir süredir bilim dünyasını meşgul etmekteydi, nedeniyse yüzeyinde görülen iki parlak noktaydı.

Dawn uzay aracı tarafından çekilen görüntülerden beliren bu iki parlak noktanın ne olduğu konusunda bir çok teori ortaya atılmıştı: uzaylıların araçları, buz kütleleri, yardım isteyen uzaylılar vb. Oldukça uçuk teorilerin konuşulduğu görüntülerle ilgili bilim insanlarının en yakın gördükleri ihtimal ise buz kütleleriydi.

Ancak görüntülerdeki noktalardan yansıyan ışık miktarının yüzde 40’larda kalması buz ihtimalini ortadan kaldırıyordu, çünkü buz olsaydı yansıma miktarının yüzde 100’e yakın olması gerekiyordu. Dolayısıyla daha net görüntüler çekilene kadar beklendi ve sonunda sonuç alındı.

Dawn görevinin başındaki isim Chris Russell bir bilim kongresinde yaptığı açıklamada bu görüntülerin kaynağının büyük tuz kütlelerini olduğunu açıkladı. Bu tuzların cüce gezegene dışardan gelmediğini düşündüklerini belirten Russell, yer altı kaynaklarından şüphelendiklerini de belirtti. Bu durum Ceres’in hala aktif bir yüzeye sahip olduğunun göstergesi olabilir.

Şimdilik ne tür bir tuzla karşı karşıya olduğumuzu anlayamasak da, Dawn uzay aracı önümüzdeki aylarda Ceres’e daha da yakınlaşacak ve çok daha net görüntüler elde ederek daha net tahminler yürütmemizi sağlayacak.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir