Çek Cumhuriyeti – Türkiye Maçı Öncesi Son Durumlar

2466

Türkiye, bu akşam oynayacağı Çek Cumhuriyeti maçı ile EURO 2016’ya ya tamam ya da devam diyecek. Şansımız yüksek değil, formumuz dipte, morallerimiz de dipte. Ama bu ülke mucizeler yaratmayı becermekte maharetli, dolayısıyla umutlarımız az da olsa var gibi. Çekler’i iki farklı mağlup edip diğer gruplardaki sonuçların lehimize dönmesini bekleyeceğiz.

İyi değiliz

1443086007900

Elemelerdeki durumu da iyi değildi Türkiye’nin, ama son birkaç maçta kendilerini zorladı oyuncular, “ek mucizeler” de bize yardım edince, Fransa biletini kaptık. Ama buraya gelirken tekniğimizi, motivasyonumuzu, oyun aklımızı, formumuzu evde unuttuk adeta! Tanınmayacak derecede kötü iki performans sergiledi Türkiye. Turnuvanın en beceriksiz, beklentilerin en altında kalan, toplamda da en kötü takımlarından biri olduk. Ayrıca saha içi rezaletlerin yanında bir de takım içi dengeler de alt üst olmuş durumda. Zaten kilit oyuncuların moral motivasyonu yerlerde; örneğin Gökhan – Caner ikilisi Fenerbahçe’deki mutsuzluklarını milli takıma yansıttılar. Arda Turan, Burak Yılmaz ikilisi “prim” konusunda Fatih Terim’le bozuşmuş durumda. Hal böyle olunca, takımın genel mutsuzluğu saha içine de yansıyor. Zaten Hırvatlar da İspanyollar da bizi rahatlıkla alt etmeyi başardılar.

Rotasyon çözüm mü?

turkiye-ispanya-maci3

Fatih Terim Çek Cumhuriyeti maçında epey rotasyon yapacakmış çıkan haberlere göre. Gökhan, Caner, Arda gibi isimler kenara gelebilir. İsmail Köybaşı, Emre Mor, Cenk Tosun ilk 11’de başlayabilirler. Ama kim oynarsa oynasın, bu takımın oyuncularının yüzleri asık olduğu sürece Çekler’i yenmemiz mümkün değil. Mucizeleri başarmanız için önce inanmanız lazım. İnanıp motive olmanız lazım.

Çek Cumhuriyeti bizden güçlü

Çek Cumhuriyeti İspanya maçında çok koşmuş, çok mücadele etmiş, ama en sonunda dünyanın en baş döndürücü pas trafiğini yapan takımı karşısında mağlup olmaktan kurtulamamıştı. Hırvatistan karşısında da 2-0’dan 2-2’ye dönmeyi başardılar. Yani karşımızdaki rakip an itibariyle bizden daha fazla puan toplamış, bizden daha çok motive olmuş bir takım! Yani biz ne kadar mucize peşindeysek Çekler de öyle. Dolayısıyla işimiz hiç de kolay değil.

Çözüm nerede?

150620161626135207047

Ne yapmalı? Öncelikle turnuvanın en az koşan takımlarından biriyiz. EURO 2016’nın en yaşlı takımlarından olan İtalya bile bizden ortalama 20 km daha fazla koşmuş! Çek Cumhuriyeti karşısında kazanmak istiyorsak muhakkak onlardan daha fazla koşmalı, daha çok mücadele etmeliyiz. İkinci olarak hücum gücümüz yerlerde. Bu sorunu çözebilmek adına Emre Mor takıma monte edilebilir. Top rakipteyken defans yapmayı beceremediğimiz için, oyunu mümkün olduğunca biz yönlendirmeliyiz. Zira ne kadar form durumumuz yerlerde olsa da bu takımın orta sahası pas yapmayı becerebilecek yetenekte. Üçüncü olarak da, çok şey beklediğimiz Gökhan – Caner ikilisinden hiçbir verim alamadık. Eğer oynarlarsa, kendi güçlerini sahaya yansıtmak zorundalar. Zira beklerini hücumda kullanamayan bir takım artık modern futbolda gücünün yarısını kullanamıyor demektir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir