Cassius Clay’den Muhammed Ali’ye

2314

Muhammed Ali tüm zamanların en iyi sporcusuydu kuşkusuz. Bokstaki kusursuzluğu ve tüm hayatı boyunca sadece 5 maç kaybedişi başarı kelimesinin ete kemiğe bürünmüş halidir. Muhammed Ali’nin yaşantısı sadece bokstan ibaret de değildir. Hayata karşı sağlam bir duruşu, düşüncelerini savunma adına gösterdiği çabalar da vardır.

muhammed-ali-clay-yumruk

Cassius Marcellus Clay Jr. ise Muhammed Ali olmadan önceki ismidir. 12 yaşındayken boks ile tanışan Muhammed Ali küçük yaşına rağmen azmi ile başarının basamaklarını sağlam adımlarla çıktı.1964 yılında 22 yaşına geldiğinde ise Sonny Liston’u yenerek Dünya Şampiyonu olmuştur. Bu zaferden sonra olanlar ise hayatını değiştirmiştir. Kendi tercihi ile İslamiyeti kabul edip Müslüman olduğunu açıklamıştır. Artık o Cassius Clay’den Muhammed Ali’ye dönüşmüştür.

Muhammad-Ali-Wallpaper-4

Hayatında boksun yeri çok önemliyken 1967 ve 1970 yılları arasında boksa ara vermek zorunda kaldı. Bunun nedeni Vicdani Ret ile askere gitmek istememesidir. Ve bunun ile ilgili şu sözleri sözlemiştir ” Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” Bu düşüncesi onun 5 yıl hapis , para cezasına çarptırılmasına hatta bokstan uzaklaşmasına neden olmuştur. Yani aslında boksa verdiği bu ara istemeden de olsa aslında düşüncelerine olan sadakatindendi. Ama tüm bunlar onu yıldırmadı, boksa vermek zorunda olduğu o arada İslamiyet’i yaymak için çalışmalar yaptı hatta Malcolm X ile tanışıp ortak çalışmalar da yaptıkları olmuştur.

MUHAMMAD-ALI-KarenCivil

Bokstaki ilk kaybı ise 1971 yılında Joe Frazier’ e karşı olmuştur. Ama bu onun için bir bitiş asla olmadı daha çok hırslandı ve çabaladı. Daha sonraki maçta çenesi kırıldı ve Ken Norton’a sayı ile yenildi. Çevresindekiler, yakın akrabaları da dahil herkes, her şeyin bittiğini düşünüyorlardı. Ama Muhammed Ali için bu asla bir bitiş değil yeniden dirilişti. Sırayla tek tek rakipleri ile karşılaştı ve tüm maçları hakkıyla aldı şampiyonluğa ismini defalarca yazdırdı. 1978’e kadar boksta altın dönemlerini yaşadı. 1978’te yılında tekrar şampiyon oldu ve boksu bıraktı. Ama aslında bırakamadı 1984’te Parkinson hastalığına yakalandı ve bunu gizleyerek 2 maç daha yaptı. Maalesef bu iki maçı da kaybetti.

01 Muhammed Ali fraizer_800x534_2FZB8

2001 yılında Muhammed Ali sıfır noktasında

11 Eylül saldırıları üzerine Muhammed Ali rahatsızlığına ve Michigan’daki gözlerden uzak yaşantısına rağmen sıfır noktasına giderek gereken destek ve dayanışmayı layıkıyla göstermiştir. Başında New York İtfaiye Müdürlüğü şapkası ile…

O gün söylediği söz ile orada bulunma sebebini şöyle ifade etmiştir;

”Beni asıl inciten , İslam adının bulaştırılması ve Müslüman adının bulaştırılması ve sorun çıkartılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım. ”

Bu söz ile de Muhammed Ali’nin boks dışındaki mücadelelerini ve yaşamı kavrayış şeklini anlayabiliriz. Ruhu şad olsun…

muhammad-ali-white-v-neck-banner

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir