Cassini Uzay Aracı’nın Vedası Yaklaşırken Olağanüstü Fotoğraflar Gelmeye Devam Ediyor

1598

Pek çoğumuzun içinde yatan merak, içinde gizem barındıran şeylerden keyif almamızı sağlamaz mı? Dünyayı yeniden keşfedemediğimiz (Ne yazık ki), coğrafi keşiflerin bir parçası olamadığımız bu çağda bizi teselli edecek Breaking Bad, House MD, Sherlock gibi eserlerin içinde yatan gizemlerin çözümüne hayran kalıyor, bilgisayar oyunlarından medet umuyoruz. Soluk mavi noktamızın içerisinde bilme heyecanı azalırken sanki bütün ruhumuzu atmosferimiz dışında keşifte bulunan uzay araçlarına yüklemiş gibiyiz.

cassinisonbisey (1)

Cassini, 1997 yılında Satürn ve uydularını gözlemlemek amacıyla uzaya gönderilen, Enceladus’un güney kutup noktasında gayzerlerin yerini ilk defa saptayan ve kriyojenik kabuğun altında büyük bir okyanusun varlığını keşfeden ilk uzay aracı. Enceladus, bu keşifler sonucunda uzaylı yaşam formu barındırması beklenen yerlerin en önemlilerinden varsayılıyor.

cassinisonbisey (2)

Cassini, Yakıtının bitmesi sebebiyle 20 yıllık serüveninin sonuna yaklaşıyor. 2017’de Satürn’ün yörüngesine girerek düşecek olan uzay aracı, Enceladus’un 3,106 mil üzerinden geçen son uçuşunda birtakım yeni fotoğraflar gönderdi. Cassini projesinde yönetici olarak çalışan Earl Maize de “Bu son yakın geçiş, hüzün ve zaferi birarada barındırıyor” diyerek bizi biraz daha hüzünlendirdi.

cassinisonbisey (1)

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir