Carl Sagan’dan Bilime ve Hayata Dair Aforizmalar

1691

Tam adı Carl Edward Sagan olan ABD’li gökbilimci, oldukça tanınan bir bilimadamıdır. Bilimi daha geniş kitlelere yaymak ve popülerlik kazandırmak için birçok çalışma yapmıştır. Ayrıca, Dünya Dışı Akıllı Varlık Araştırması’nın (SETI) ilerlemesine çok büyük katkı sağlamıştır. Sagan’ın değerli sözlerinden bir kısmını sizler için derledik.

carl5

#1 Politika ve Bilim Hakkında

“Bilimde, bilim adamlarının sıkça “Biliyor musunuz, bu iyi bir argüman; benim fikrim sanırım yanlış” dediklerini duyarsınız. Ve sonra fikirlerini değiştirirler, onlardan artık eski bakış açısını bir daha duymazsınız. Bunu gerçekten yaparlar. Olması gerektiği kadar sık yapmazlar, çünkü bilim adamları da insandır ve degişiklik çoğu kez zordur. Fakat bilimde bu tür şeyler neredeyse her gün olur. Politika’da veya Din’de ise böyle bir şeyin en son ne zaman olduğunu hatırlamıyorum bile.”

“Yerküremize uzaydan baktığımızda, ulusal sınır diye bir şey göremiyoruz, gezegenimizin uzaydan incecik mavi bir hilal, sonra da yıldızlar kenti arasında bir ışık noktası olarak göründüğünü izleyince; etnik, dinsel ya da ulusal şovenist davranışların sürdürülmesi akıl almaz bir duruma dönüşüyor.”

carl-sagan6

“Yanlış bir argümanın ilacı, daha iyi bir argümandır, fikirlerin bastırılması değil.”

“Öyle garip kavramlarla yetiştirilmişiz ki, bizden birazcık değişik bir kişi ya da toplumla karşılaşınca, onların bize yabancılığı nedeniyle güvensizlik duyuyoruz ya da nefret ediyoruz. oysa her bir uygarlığın anıtları ve kültürü, insan olmanın değişik biçimde anlatımından başka bir şey değildir.”

yildizgemisi-haber-sagan-voyager

#2 Evren Hakkında

“Muhteşem bir şey, bir yerlerde keşfedilmeyi bekliyor.”

“Kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı değildir.”

“Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.”

 

“Eğer tüm evrende yaşam sadece Dünya’da varsa, bu çok büyük bir yer israfı olurdu.”

carlsagan1

#3 Gerçekler Hakkında

“Hayal gücü bizi hiç var olmamış dünyalara götürebilir, ama o olmadan hiç bir yere gidemeyiz.”

“Kişi inanmadığı şeylere inanır görünmeyi meslek haline getirecek denli değer yitimine uğramış ve aklının saflığına tecavüz etmişse,  diğer her türlü suçu işlemeye de kendini hazırlamış demektir.”

“Gerçek kafa karıştırıcı olabilir, onu kabul etmek bizi uğraştırabilir, içgüdülerimizin öngördüğü gibi olmayabilir, derinlerde gizli önyargılarımızla çelişebilir, çaresizce doğru olmasını dilediğimiz fikirlerle uzaktan yakından ilgisi olmayabilir. Ancak bizim tercihlerimizin, doğruluğu belirleme gibi bir özelliği yoktur.”

“Nereye gidiyorum bilmiyorum, ama ben hep yoldayım. Yolda olmak her zaman önemlidir.”

sagan-and-viking

“Cehaletin esenlik getirdiği yerde, zeki olmak budalalıktır.”

“Tarihin en acı derslerinden biri şudur: yeterince uzun zamandır aldatılmışsak, aldatmacayı ortaya koyan her türlü kanıtı reddederiz. Gerçeği bulmakla ilgilenmeyiz artık. Aldatmaca bizi kafeslemiştir. Tuzağa düştüğümüzü kendimize bile itiraf etmek, son derece acı vericidir. Bir kere şarlatana iplerinizi verdiniz mi, bir daha hiçbir zaman geri alamazsınız. böylelikle yenileri gelene kadar eski aldatmacalar da sürer gider.”

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir