Camdan Plaj, Fort Bragg Plajı

1696

Dünyada gezilecek, görülecek o kadar çok yer var ki, Fort Bragg Plajı da bu yerlerden biri. Plajın, diğer plajlara göre farkı ise; kum, çakıl yada çimenden değil, tamamiyle minik cam çakıllarından oluşması.

Kaliforniya’da bulunun bu plaj 1940’lı yıllarda çöp alanı olarak kullanılıyordu. 18 yıl sonrasında çevrenin kötü kokusu ve çevreyi bilinçsizce kirletmeye bir son verildi. Günümüzde bu ekosistemin kendini onarması ve okyanusun sahip olduğu çöpü geri iade etmesi, zamanla yağmur, dalga ve rüzgar etkisi ile temizlenmesi gibi nedenler artık “Doğal Koruma Parkı” haline sokmuş sahili. Yalnız sadece görsel olarak. Çünkü uzun yıllardır orayı at-kurtul meydanı olarak kullanıldığı için, çevrede ve suda yoğun toksin atıklarının varlığı maalesef ki hala devam ediyor. Dolayısıyle denize girmeniz mümkün değil.

Okyanus sularının sahili temizlemesinden sonra, bölgenin çekici güzelliği bir çok turisti ziyaretine kabul etti. Plajdaki renkli cam çakıllarını gelen ziyaretçilerin toplayıp götürmesi ise bir süre sonra devleti endişelendirmiş ve artık sahilden minicik bir cam çakılı almak bile yasak.

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 39 Nefes Kesen Yer” listenize ekleyeceğiniz bir güzellik daha…

#1 fortbraggplaji-sonbisey
#2 fortbraggplaji-sonbisey
#3 fortbraggplaji-sonbisey
#4 fortbraggplaji-sonbisey
#5 fortbraggplaji-sonbisey

 

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir