Cahil Sevmeyen Bir Entelektüel: İlber Ortaylı’ya Sahip Olduğumuz İçin Şanslıyız

1899
Şüphesiz ülkemizin alanında en yetkin isimlerinden biri, belki de en iyisi ve entelektüel düzeyi, bakmak isteyenlerin boynunu uzatabilecek kadar yukarıda! Evet, Türk halkının akademik kariyerinden ziyade “Caps”leriyle tanıdığı, “son cahil bükücü” İlber Ortaylı’nın dününe ve bugününe bakalım.
İlber Hoca Popülaritesi

bau_ortayli2

İlber Ortaylı akademik ününün dışında kamuoyunda da tanınmış bir isim. Bunun geçmişi de aşağı yukarı 90’ların sonu 2000’lerin başına dayanıyor. Osmanlı’nın kuruluşunun 700. yılı olan 1999‘da birçok televizyon programına katıldı, paneller ve seminerlerde gözüktü ve hoşsohbeti, tarihi sıkıcı anlatımından çıkarması gibi ekstra özellikleriyle tanınan bir isim oldu. Son 4-5 yıldır da ona buna ayar veren, “cahil” insanlara dayanamayan ve hakkında birçok “caps” üretilen bir sima oldu. Peki, nedir onu popüler olması dışında yetkin bir isim yapan? Biraz buna bakalım…

Dünden Bugüne

ilber-ortayli-genclik-2

İlber Ortaylı, Kırım Türkü bir ailenin çocuğu olarak, 1947’de, Avusturya‘da dünyaya geldi. 2 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi. İlk ve ortaöğretimini İstanbul Avusturya Lisesi‘nde, lise eğitimini Ankara Atatürk Lisesi‘nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve aynı üniversitenin Dil, Tarih, Coğrafya fakültesini bitiren Ortaylı, yüksek lisansını Chicago Üniversitesi’nde yaptı. Burada, çok sevdiği hocası, “Tarihçilerin Kutbu”, Prof. Dr. Halil İnalcık‘tan danışmanlık gördü.

140120151209150650734_3

Her Kalıbın Adamı

İlber Ortaylı, ailesinden öğrendiği Almanca‘nın yanında İngilizce‘sini de epey geliştirdi. Zaten onun çok dilli ve çok ülkeli akademik kariyeri, onu modern bir seyyah, bir “dünya vatandaşı” haline getirdi. Bugün bile, sıradan bir Osmanlı tarihi sohbetinde konuyu Rusya’ya, Almanya’ya, Fransa’ya getirerek, mukayeseli tarih yapıyor; böylece alanında en farklı ve en yetkin isimlerden biri olduğunu kanıtlıyor.

İlber-Ortaylı.

Neden İlber Ortaylı?

Bugün, birçok tarihçi, İlber Ortaylı’nın yaşayan en yetkin Türk tarihçilerinden biri olduğunu söylüyor. Hocası Halil İnalcık’tan aldığı bayrağı daha ileri götürdü mü bilemiyoruz ama, onun yüzünü kara çıkartmadığı kesin. Bugün bile, İlber Ortaylı’nın doçentlik tezi olan “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfûzu” adlı çalışması, bir başvuru kaynağı olarak görülüyor. Ayrıca o Osmanlı konusunda olduğu kadar Türk – İslam tarihi, Avrupa tarihi, Rus tarihi gibi alanlarda da oldukça bilgili bir isim.

Herkes İçin Bir Şans

277209_20140626163522

Onun capslerine gülüyoruz, arada sırada gündemle ilgili görüşlerini gazetelerde okuyoruz ama onu yakından takip edip, kitaplarını okuyanlar ya da katıldığı programların videolarını izleyenler, İlber Ortaylı sayesinde tarihi sevdiklerini, yeni bir şeyler öğrendiklerini söylüyorlar. Evet, hepimiz için bu bir şans; İlber Hoca’nın engin bilgisi ve tatlı dili sayesinde hem bu toprakların tarihini, hem de uluslararası tarihi öğrenebilir, yeni bilgiler edinebilir, başkalarına da öğrendiklerimizi anlatabiliriz. Tarihi sevmeyenler, ya da ilgilenmeyenler için büyük bir aydınlanma şansı olabilir bu durum. Şüphesiz tarih, okudukça daha da sevilen, insanı meraktan meraka saran, eşsiz bir alan. İlber Hoca bu alan için hepimizin öğretmeni, yol göstericisi olabilir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir