Buzlarla Çevrili Otel: Noorderlicht

1502

Noorderlicht, yaz mevsiminde, kuzey kutbu bölgesindeki Svalbard  adasından ve diğer takımadalardan ziyaretçi alıp onları vahşi yaşam araştırmasına çıkaran iki direkli bir yelkenli. Kış gelmeden hemen önce yelkenli, Spitbergen’de bulunan bir fiyort olan Tempelfjorden’a yelken açıyor ve bir süre sonra kendini buzullarla kaplanmış olarak buluyor. Bu da onu dünyada buzlarla sarılı yelkenli tek otel yapıyor.Buzlarla Çevrili Otel Noorderlicht

Geminin gerçek ismi Fs Kalkgrund II. Flensburg, Almanya’da 1910 yılında iki direkli bir yelkenli olarak inşa edilmiş. Hava durumu kontrol gemisi olmasının yanısıra istasyon olarak da görev yapmış.İkinci Dünya Savaşı sırasında Flensburg ismiyle Alman Donanmasına hizmet etmiş. Gemi birkaç farklı amaçla kullanıldıktan sonra 1963 yılında emekli olmuş. Daha sonra şimdiki sahipleri tarafından alınmış ve  mükemmel bir biçimde onarılmış. Pruvası buz tabakaları için kuvvetlendirilmiş. Bir gezi gemisi olduktan sonra da şimdiki ismini almış.

Buzlarla Çevrili Otel Noorderlicht (7)

Gemi 20 yolcuya konaklama imkanı sağlayan 10 kamaraya sahip.İçinde bulunan iki şişme bot sayesinde vahşi yaşamı seyretme ve ulaşılamayan kısımlara ulaşma imkanı sunuyor. Geminin etrafının buzlarla sarılması bir ay süren ince manevralar sayesinde oluyor ve gemi buza yerleştiğinde turistler aşağı iniyorlar. Buradan itibaren tek ulaşım yolu kararabaları ve kızaklar. Bu gezinti sırasında denizayılarını, Kutup ayılarını, kutup tilkilerini görmek de mümkün.

Buzlarla Çevrili Otel Noorderlicht (4)
Buzlarla Çevrili Otel Noorderlicht (9) Buzlarla Çevrili Otel Noorderlicht (13) Buzlarla Çevrili Otel Noorderlicht (1)

 

Kaynak

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir