Bugün Yayınlanacak Olan Apple Music Servisiyle İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey

1828

Apple’ın online müzik servisi Apple Music bugün Türkiye saatiyle 18:00’da 100’den fazla ülkede kullanıma açılıyor. iOS 8.4 güncellemesi ile beraber gelecek servisin aslında diğer streaming servislerinden temelde pek farkı yok. Ancak yine de “Neden Apple Music kullanmalıyım?” sorusunu soranların bilmesi gereken küçük detaylar var.

apple music bilmeniz gerekenler

İşte 7/24 yayın yapan radyo istasyonlarıyla ve sanatçıların hayranlarla etkileşime geçmesine olanak veren sosyal medya araçlarıyla gelen Apple Music‘i kullanmayı düşünenler için 5 önemli bilgi:

#1 3 Aylık Bedava Deneme Süresi

Apple Music çok önceden diğer müzik servislerinin uyguladığı reklam destekli ücretsiz üyelik sistemini sunmamaya karar vermişti. Ancak bunun yerine 3 aylık bedava deneme süresi vereceklerini açıkladılar, 3 aydan sonraysa servisi kullanmaya devam edebilmek için ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ücret olarak ise diğer müzik servisleri gibi 9,99 dolar belirlediler (Türkiye için 9,99 TL).

#2 Aile Planı

Aile planı diğer online müzik servislerinin de sunduğu bir seçenek olsa da Apple Music‘in bu konuda bir sürprizi var: Çok daha ucuza aile planı sahibi olabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse Spotify‘ın aile planı şöyle işliyor: 6 kişiye kadar kurulabilen aile planında eklenen her yeni kişi ücretin yarısını ödüyor, yani 4.99. Bu durumda 14,99’a iki kişilik aile planına sahip olurken 34.99’a 6 kişilik aile planı oluşturabiliyor.

Apple Music ise aile planlarının sabit fiyatlı olacağını açıkladı, ücret ise 14.99. Yani ister 2 kişilik aile planı, ister 6 kişilik aile planı oluşturun; fiyat sabit kalıyor. Spotify bu konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada yakın bir tarihte kendilerinin de aynı şekilde bir fiyat sistemine geçmeyi planladıklarını duyurmuştu.

apple music bilmeniz gereken 5 sey

#3 Taylor Swift ve 1989 albümü

Her ne kadar Taylor Swift hayranlarını etkilemeyen bir durum gibi dursa da aslında olayın iç yüzü biraz farklı. Bilindiği üzere Taylor Swift online müzik piyasasıyla ilgili en keskin duruşa sahip ünlülerden biri. Geçtiğimiz sene Spotify‘ın sanatçılara çok az pay ödediğini gerekçe göstererek tüm albümlerini servis üzerinden kaldırmıştı. Ayrıca bedava üyelik sistemine de karşı olduğunu belirtmişti. Apple Music ile de sürekli etkileşim içinde olan Taylor Swift her ne kadar burada ücretsiz üyelik seçeneği olmasa da ilk 3 aylık bedava deneme süreciyle ilgili bazı çalışmalar yürütmüştü. Sonuç olarak da bu deneme süresi boyunca sanatçıların para almaları gerektiği konusunda Apple Music‘i zorladı ve istediğini de aldı. Bunun üzerine ünlü sanatçı 1989 adlı büyük sükse yapan albümünü Apple Music üzerinden yayınlama kararı aldığını duyurdu, ki bu albümünü daha önce hiçbir online müzik servisi üzerinden yayınlamamıştı.

Bu karar en çok Apple‘a yaradı, sırf bu başarıyla beraber bile büyük miktarda ekstra müşteri çekeceklerini öngörmek yanlış değil. Kaldı ki Apple iTunes aracılığıyla daha önce farklı işlere de imza atmıştı. Örnek vermek gerekirse Beyonce ve Drake yeni albümlerini hiçbir yerde yayınlamadan önce iTunes üzerinden yayınlamışlardı. Aynı olay servis bugün yayına çıktığında yine olacak, Dr. Dre’nin 1992 tarihli The Chronic albümü dijital anlamda her yerden önce ilk olarak Apple Music üzerinden yayınlanacak.

Bununla beraber iTunes hala Beatles’ın albümlerini dijital ortamda satın alabileceğiniz tek servis. Beatles şarkılarının streaming hakkını alabilen herhangi bir müzik servisiyse henüz olmadı, bunu başarmak için en büyük aday ise tabi ki Apple Music gibi duruyor.

apple music ile ilgili bilmeniz gereken 5 sey (1)

#4 Beats 1 Radyo İstasyonu

Apple Music Beats 1 adlı 7/24 yayın yapan radyo istasyonunu da bünyesinde barındıracak. Beats 1‘ın özelliği ise yayın yapan ünlüler. Zane Lowe gibi bir çok ünlü DJ’in yanı sıra Dr. Dre, Elton John, Pharrell Williams, Disclosure, St. Vincent gibi bir çok ünlü sanatçı ve gruba da ev sahipliği yapan bu radyo istasyonu Apple Music‘in hanesine artı puan olarak dönüyor. Spotify da radyo hizmetleri sunuyordu ancak bunlar ya algoritma tarafından oluşturuluyor ya da ünlü olmayan kişilerce hazırlanıyordu, bu bakımdan Apple Music ünlüler tarafından hazırlanan radyo yayınları konusunda bir ilki başarmış olacak. Ayrıca Beats 1 sadece Apple Music servisine üye olanlara değil, tüm Apple kullanıcılarına açık olacak.

#5 Android Kullanıcıları Biraz Daha Beklemek Zorunda

Apple daha önceleri yaptığı açıklamada Apple Music servisinin Android kullanıcıları için de açılacağını söyleyerek sürpriz yapmıştı. Ancak çok da sevinilmemesi gerek çünkü Android kullanıcıları için servis bugün yayınlanmıyor, “Peki ne zaman?” diye sorulması gerekirse de sonbahara kadar beklenilecek gibi duruyor. Net tarihi ise henüz belli değil.

apple music

Apple Music insanların ne kadarının tercihi olacak, müzik piyasasında nasıl bir yere sahip olacak, büyük başarı mı yoksa hüsran mı olacak henüz bilemiyoruz ancak gerek geniş ve kaliteli içeriğiyle, gerek uygun aile planıyla, gerekse de sanatçılarla olan yoğun işbirliği sayesinde sağlam adımlarla geliyor gibi görünüyor. Sonuç ne olursa olsun, online müzik piyasasına gelen bu rekabetçi ortam uzun vadede kullanıcıların yararına olacak gibi duruyor. Bekleyip göreceğiz.

Kaynak: ibtimes

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir