Bu Kapsül 2957 Yılına Kadar Açılmayacak

1483

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü yani kısacası MIT’de ek bir bina için temel kazılırken ilginç bir şeye rastlandı. Bu şey bir kapsüldü! Yapılan incelemelerde 1957 yılında MIT’de çalışan profesörler tarafından bahçeye gömüldüğü anlaşıldı. Bu kapsülü daha da ilginç yapan şey ise üzerinde yazan “2957 yılına kadar açmayın” yazısı. MIT Müzesi Koleksiyon Direktörü Deborah Douglas bu durum için: “MIT akılcı ve gelecek odaklı olmayı sever, fakat bu oldukça duygusal bir aktivite ve tatlı bir an.” diyor.

mit-time-capsule-1

Kapsülün içinden çıkan mektupta şu ifadeler yer alıyor: ”Önümüzdeki bin yılda dünyayı ne bekliyor tahmin edemeyiz ya da sizlerin bizim zamanlarımıza bir bilim çağı olarak saygı duyup duymayacağınızı da. Emin olduğumuz şey şu ki; sizler evren ile ilgili daha büyük bir kavrayışa sahip olacak ve bizler bu ilerleyişe bir katkı yapmış olacağız. Sizlere bilginin peşinde süregiden başarılar diliyoruz.”

zaman_kapsülü_mit (1050 x 589)

MIT yönetimi ise geçmiş profesörlerin isteğini uygulamaya karar verdi yani kapsül açılmayacak. Peki içinde ne olabilir? Bununla ilgili farklı tahminler var. Bir tahmine göre, kasülde o zaman için en önemli devrimlerden birisine imza atan penisilin bulunuyor. Bir başka tahmine göre ise, elektronik parça olarak tanımlanan ve aşırı iletkenliği yönetmeyi sağlayan bir kriyotron.

MIT’deki kapsüller bununla sınırlı değil. Çeşitli yerlere gömülmüş en az 8 kapsül daha var. Bulunan kapsülün nasıl saklanacağı konusu hala tartışılıyor. Bir ihtimal de MIT müzesinde sergilenebilir.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir