Bu Işık Kaynağı Bitkilerle Çalışıyor!

1498

Bitkilerin insan sağlığı için sağladığı faydalar günden güne sayısını arttırıyor. Bu kadar hor görülen canlıların bize ısrarla yarar sağlamaları insanoğlunun bencilliğini bir adım geri götürmüyor. Doğa olarak bize ilgi duymayana ilgi duymakta, bizi umursamayanı başımızın üstüne çıkarmakta üstümüze yok bunu biliyoruz zaten ama bu yeşil, rengarenk çiçekleri olan, şarkı söylediğinde daha güzel açan, gölgeden korkan ürkek canlılara biraz olsun değer veremez miyiz? Bakın elin adamı ne yapmış… Yağmur ormanlarının o hoş görüntüsünün altında yatan bir olumsuzluk var, o da elektriksiz yaşama maruz kalmak. Orada yaşayan insanların neredeyse %45i elektrik olmadan yaşıyor ve insanlar da o bölgedeki en bol bulunan üründen, yani bitkilerden elektrik elde etme yoluna gitmiş…

Peru Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi’nden (UTEC) araştırmacılar, temel çalışma ilkelerinden ve dünyadaki tüm araştırmacıların bulgularından yararlanarak “temiz enerji modellerini” geliştirdiler.

540971541_1280x720

UTEC ailesinden Elmer, ürettikleri sistemi ”Her bitki besin üretir ve bu besinler yeryüzünde geobacter denen organizmalarla temas halinde oksitlenerek ortaya serbest elektronlar çıkarır, bunlar elektrotlar yardımı ile yakalanır. Elektrotlar ızgaraya benzer bir iletim şebekesinde bulunur. Lambayı yakmak için elde edilen enerji sıradan bir pilde depolanabilir” şeklinde açıkladı.

 

Plant-lamb içinde bir ızgara, üzerinde bir bitkiyle dikdörtgen LED elektrik lambası olan tahta bir kutuya benziyor.

bitki-isik2-m

Buluşa verilen isimle 10 adet “plant-lamb” Peru’da Nuevo Saposoa ve Pucallpa yağmur ormanı köylerinde yaşayan ailelere verildi. Köylerin şebekeleri vardı ancak mart ayında yaşanan bir sel felaketi yüzünden zarar gördü. O günden beri elektriğe erişim yoktu. Öğrenciler gazyağıyla çalışan lambalarla çalışmak zorunda kaldı ancak bu durum evin içini dumanla doldurmakla kalmayıp gözlere ve ciğerlere zarar veriyordu. Anneler de hava karardıktan sonra çocuklarla ilgilenmekte sıkıntı çekiyordu.

Köyün sakinleri: “Bir bitkinin bizim için elektrik üretebileceğini bilmiyorduk. Elektrik biz ve çocuklar için hayat demek” diyor…

Araştırmacılar buluşun gelecekte daha da çok aileye fayda sağlamasını umut ediyor.

şş

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir