Brexit nedir?

1215

Brexit şu günden sonra bir miladın adı olacak gibi duruyor aslında Britanya Exit kelimelerinden türeyen bu terim uzun süre gündemimizi işgal edecek.

Birleşik Krallık 40 yıllık Avrupa Birliği macerasını dün yapılan referandum ile yeni bir seviyeye taşıyor ve Avrupa Birliği bu imtiyazlı üyenin ayrılmasını nasıl başaracağını ve birliği ekonomik ve siyasi instabiliteye uğratmadan bu dönemeci nasıl geçeceğini ise bilmiyor.

Bayrağı ve para birimini koruyarak Avrupa Birliği’nin baştan beri nimetlerinden faydalanmayı sadece hedef edinen Londra bu sefer artan toplumsal baskı, milliyetçilik akımları, içerde ve dışarda ekonomik krizler, ülke içinde artan İslami topluluklar ve buna karşın İngiltere’de yükselen İslamofobi ve bu bağlamda göz önünde tutulması gereken Avrupa Birliği’nin üyelerine mülteci alımı konusunda ki baskıları hepsi bir araya gelince İngiltere halkı Avrupa Birliğine Yeter Söz Milletindir ! dedi.

Bu Cuma sabahı Brüksel dahil hiçbir Avrupa başşehri böyle bir kaosa uyanmayı ummuyordu sanırım bunu sonuçlar yavaş yavaş belli oldukça twitter ve farklı mecralardan gösterilen tepkilerden anlamak mümkün sanıyorum. En hafifinden Avrupa hayalinin sonu, Tanrım bu bir rüya olsa gibi tepkilerden sonra şimdi Paris, Berlin ve Londra bu geçişi zamana en az 2, en çok 4 yıl gibi bir sürede hazmederek çözmeye gidecekler gibi görünüyor.

Bir ada ülkesi ve toplumu olan Birleşik Krallık topraklarında hemen hiç uzun süreli istila ve yıkım görmediği ve her ada toplumu gibi biraz içine kapanık ve korumacı olmaları nedeniyle Avrupa Birliği’nin mülteci krizinde yalnız bırakıp bir oldu bitti ile ülkesine gelebilecek on binlerce mültecinin siyasi, toplumsal ve ekonomik risklerini halk olarak ilk elden almak istemedi gibi duruyor. Almanya’nın liderliğinde verilen sözler, vaadlerin ve başta Türkiye’nin mülteci politikalarını kapalı kapılar ardında tasvip etmeyen İngiliz politikacıları ve seçmen kitlesi bir oldu bittinin önünü hukuken kesmek için en hızlısından bir referandum yapmışlar ve Magna Carta’dan bu yana genetik kodlarına işlemiş olan demokrasiyi işletmişlerdir. İngiltere örneği ilk elden Hollanda gibi benzer kaygılar içinde olan EU üyelerini ve milliyetçi dinamiklerini harekete geçirecek ve Brexit temelli başlayan tartışma farklı başkentlere de ivedilikle sıçrayacaktır. Brexit için bir siyasi şehit bile veren İngiltere parlementosu seçmenlere konuyu hangi boyutları ile anlatmış olurlarsa olsunlar toplumun genç ve millliyetçi kitleleri bu seferlik dediğinin olacağını referandum ile göstermekte ve Brexit ile siyasi bir milad oluşturmaktadır.

Brexit sonrası dönemde hakkında imtiyazlı üyelik konusu çokca gündeme gelmiş olan Türkiye bu yeni durumdan nasıl etkilenecektir. Türkiye genelinde Brexit nedir? sorusu şu günden sonra daha çok sorulacak ve bu cevap aranırken tartışmalı üyelik sürecimiz ve olası üyelik sonrası durumumuz çokca gündeme gelecektir.

brexit

Türkiye aslında Kelebek etkisi ile İngiltereyi sarsan ve Brexit‘e kadar giden süreci tetikleyen ülke gibi duruyor. Suriye krizi ve sonrasında dünyayı kasıp kavuran IŞİD terörü ile mültecilere korku ile bakan Avrupa toplumları Game of Trons‘daki bir avuç Kara Kale (Black Castle) şövalyesinin, hem Serbest Halkın (Wildlings) hem Beyaz Yürüyenlerin(White Walkers) akınını daha ne kadar tutabileceğini bilemediklerinden Kuzeyin zenginliklerini, siyasal stabilitesini düşünerek Kara Kale’yi savunan bir avuç kahramanı kendi hallerine bırakmayı ilk çözüm olarak görmüştüler. Burada Kuzey’in zengin efendilerinin hesap edemediği değerli yalnızlık (precious loneliness) nedeniyle Kara Kale’nin yumuşak kalpli kumandanı Jon Snow zavallı serbest halkın çoluk, çocuk telef olmasına göz yummayarak, serbest halk kitlelerin Kara Kale’den bir ittifak şartı ile bilinçli olarak geçirilmesine yol açmıştır. Serbest halka Kuzey’in uçsuz bucaksız topraklarında vaat edilen refah kapılarının açılmasını içine zor sindiren Kuzey’in üst aklı Kara Kale’de komplolar kurduğu gibi her Kuzeyli efendi kendi savunma hattını birbirinden bağımsız kurmaya çalışacak gibi görünüyor.

Kuzeyin Karabalık, Bolton, Mormont ve Karstark hanelerinin Stark Hanesine olan bağlılıklarını gözden geçirmeleri gibi Avrupa Birliğinden ayrılma kararı sonrası İrlanda, İskoçya ve Galler İngiltere ile olan ittifaklarını Hollanda, Fransa ise Avrupa Birliğinde geleceklerini gözden geçiriyorlar.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir