Bohem tarzı giyim nedir

38161
bohem tarzı giyim
bohem tarzı giyim

Sevgili okurlarım, bugün biraz moda ile ilgili bir konu hakkında konuşacağız. Son dönemlerin en tarz ve popüler giyim tarzlarından birisi olan ”bohem” hakkında bilgi paylaşımında bulunacağım.

Bohem tarzı giyim nedir ? Bohem tarzı giyim modelleri nelerdir?

Kelimenin kökü Bohemia’dan gelir. Bohemia Çek Cumhuriyeti’nde yer alan bir ülkedir. Çingenelerden esinlenerek ortaya çıkan bu giyim tarzı özgür, anı yaşayan, rahat, kendinden emin ve gezmeyi seven biri olmayı gerektiriyor. Bohem tarzı giyimin başlangıcı 1970’li yıllara denk gelmektedir. Bu giyim tarzı moda kaygısı taşımaz ve çok para harcamaya karşı bir bakış açısı oluşturur. Temelinde ne kadar çok para harcamamayı savunsa da bir tarz haline gelen bohem son zamanlarda ünlü tasarımcıların parçalarına servet harcayarak elde ediliyor. Ama bu giyim tarzının, kesinlikle ideolojisinde az bütçeyle şık giyinmek yatar.

Ana hatlarını etnik desenler ve koyu renkler oluşturur. Bohem tarzı giyim bir bütündür ve kombini kesinlikle aynı tarz kıyafetlerle tamamlanmalıdır. Yani bohem tarzı bir etek bohem tarzı bir bluz ile kombin edilmelidir. Aksi takdirde müthiş bir etki yaratmak mümkün olmayacaktır.

Biraz da bohem tarzı giyimin nasıl oluşturulacağı hakkında konuşalım. Boho Chic olarakta geçen bu stilin birçok püf noktası var.

Öncelikle baharat tonları gibi doğal renkler içerir. Bu stil içinde birçok rengi barındırır ve kesinlikle neon tonlar kullanılmaz. Çoğunlukla etnik desenlerin oluşturduğu bu stilde çiçekli desenler, tribal desenler, şal desenler ve suzani desenler de çok kullanılır.

Keten, pamuk, kadife, ipek, şifon, kürk, süet, deri ve denim gibi doğal kumaşlar kullanılır. Bence bu tarza en çok yakışan kumaş süettir.

Bohem tarzı giyimde en sevdiğim şey maxi boy etek ve elbiselerdir. Fiziğim izin verseydi şüphesiz en sık kullanacağım parçalar olurdu. Daha çok 1.70 ve üzeri boya sahip, zayıf kadınlara yakışan bu parçalar bohem tarzının en önemli unsurları.

Dantel ve tığ işi örgüler bu tarzın vazgeçilmezidir. Özellikle bluz ve tunikler de kullanılır. Bluz ve tunikler de bohem tarzı giyimin vazgeçilmez parçalarıdır.

Püskül bohem tarzı giyimde oldukça fazla kullanılan bir detaydır. Çantalarda, botlarda, ceketlerde çok kullanılır. Bana göre bu tarzı tamamlayan en önemli detaydır.

Bohem tarzı giyimin vazgeçilmez parçalarından birisi de ispanyol paça pantolonlar. Bohem tarzı giyimin başladığı 70’li yıllar beraberinde ispanyol paça pantolonları da moda haline getirdi. Bohem stilinin olmazsa olmazlarından.

Ve bir vazgeçilmez daha ayakkabılar. Genellikle kahve ve bej tonlarında tercih edilmesi gereken ayakkabılar süet ya da deri olmalıdır. Yarım botların yanı sıra tahta topuklu ayakkabılar, çizmeler ve botların yanı sıra gladyatör çizmeler ve sandaletler de tercih edilebilir. Kovboy botları bohem stilinde benim vazgeçilmezimdir. Ve tercih edilen ayakkabılara püskül detayını çok yakıştırıyorum. Unutmayın püskül bu tarzın vazgeçilmez bir parçası!

Kaftan elbiseler ve kimono ceketlerle de bohem tarzı giyimi tamamlayabilirsiniz. Bohem stilinde çok kullanılan parçalardan birisi de bunlardır. Unutmayın etnik olan her parça  bu stilin tamamlayıcısıdır!

Ve bohem tarzının en sevdiğim kısmına geldi sıra. Aksesuarlar! Kovboy çizmeleri kadar şapkaları da bohem tarzının en nadide parçaları. Eee ne demiştik? Temelinde özgürlük yatan her şey bu stili tamamlar. Kovboy şapkasının yanı sıra fedora, volanlı şapkalar da bohem tarzı giyimde büyük bir yere sahip. Yazın bohem stilini tamamlamak için ise hazır şapkalar tercih edilebilir. Şapka dışında ise saç bandı, çiçekli taçlar, eşarplar gibi saç aksesuarları kullanılır. Doğal taşlar, tahta boncuklar, tüyden yapılmış ya da tüy şeklinde takılar, üst üste takılmış kolyeler ve bilezikler bohem tarzını oluşturan önemli bir detaydır. Bu tarz takılar bohem tarzının vazgeçilmezleri arasında yerini alır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Aklınıza takılan soruları yorum olarak belirtebilirsiniz. Görüşmek üzere. Tarz kalın.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir