Bize Kahveyi Getiren 5 Güney Amerika Ülkesi

2660

Kahve dünyada en çok tercih edilen içeceklerden biri günümüzde. Her gün bir milyardan fazla fincanın tüketiliyor olması da bunun göstergesi zaten. Peki bu kahve nerelerden geliyor? Bu yazıda kahvenin Güney Amerika’daki üretim bölgelerine ineceğiz.

#1 Brezilya Kahvesi

Brezilya dünya kahve üretiminin yaklaşık olarak üçte birine sahiptir fakat bu üretimin büyük kısmı Robusta çeşidine aittir ve bunun yüksek bir kaliteye sahip olduğunu söyleyemeyiz. Kafein oranı fazla olan bu kahve çeşidi, üretimi ucuza mal olduğundan ucuza satılır.

Bunun yanında Sao Paulo bölgesinde arabica kahvesi de yetişir. Kaliteli olan bu kahve Santos ya da Bourbon Santos çekirdeği olarak adlandırılır. Brezilya’nın diğer kahve çeşitlerine göre asitli ve meyvemsidir. Bu ülkenin diğer bir popüler kahvesi de kuru olarak işlenen Rio’dur. Bu işlemden kaynaklı olarak ilaç gibi ya da iyodumsu bir tada sahip olan Rio kahvesi, Batı’da çok da tutulmazken Orta Doğu ve Balkanlarda sevilen bir kahve çeşididir.

#2 Kolombiya Kahvesi

Kolombiya’daki kahve endüstrisi dünyada yüksek kalitede üretim yapmasıyla bilinir. Kolombiya her yıl büyük oranlarda –çoğunlukla da arabica olmak üzere- yüksek kaliteye sahip kahve çekirdekleri yetiştirir. Dünyadaki arabica kahvesinin en büyük üreticisi burasıdır.

Küçük çiftçiler tarafından yetiştirilen standart Kolombiya kahvesi, Kolombiya Kahve Federasyonu tarafından toplanır, ıslak olarak işlemden geçirilip öğütülür ve ihraç edilir. Hafif meyvemsi aroması olan bu kahvenin, en kaliteli türü supremodur.

#3 Peru Kahvesi

İçişlerindeki siyasi problemlere rağmen, Peru halen dünyada kahve üretiminde ilk onda yer almayı başarmaktadır.

En iyi Peru kahveleri lezzetli, aromalı, yumuşak içime sahip ve hafif asidik olan arabicadır.

#4 Ekvador Kahvesi

Arabica ve Robusta kahvelerinin üretildiği Ekvador’da, kahve oldukça asitli ve orta tattadır. Ayrıca Orta ve Güney Amerika kahvelerinin tipik lezzetini taşır.

Kahvesini yüksek kalitedense ucuz fiyata ihraç etmek isteyen Ekvador, yüksek kaliteden kahve üretme şansına sahip olmasına rağmen bunu kullanmaz. Yine de kahveleri genellikle ülke içinde tüketilir.

#5 Venezuela Kahvesi

Eskiden çok daha fazla kahve üretimi yapan Venezuela, artık yalnızca Kolombiya’nın yüzde yedisi kadar üretim yapar ve bu kahvenin de büyük çoğunluğu ülke içinde tüketilir.

Venezuela’daki en iyi arabica kahvesi ülkenin Kolombiya’yla sınırından yani batı köşesinden gelir. Asitlik derecesi görece daha düşüktür. Bu yöreden gelen kahveler daha çok Maracaibo diye adlandırılır. En iyi bilenen Maracaibo kahveleri Caracas, Cúcuta, Mérida, Trujillo ve Táchira’tur.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir