Bitcoin ve dijital para çılgınlığı

515

Bitcoin ve altcoin çılgınlığı nereye kadar

Dijital para denilince ilk akla gelen bitcoin ve bitcoin çılgınlığı zemininde peş peşe pazara sürülen alt coinler aslında nedir ? diye düşünüldüğünde block chain veri kazıması, veri amdenciliği ile elde edilen dijital kodların serbest piyasada elden çıkarılması durumunda karşılığında bu kod için bir hediye, bedel ödemeyi kabul eden bir contractor (müteahhit) yani işi tamamlamayı taahhüt eden kontrat sahibi ve işin büyüklüğü, zorluğu göz önüne alınarak işin bitirilmesi durumunda iş sonu ödenmesi planlanan ana ücret ile açıklanabilecek bir ponzi sistemi akla gelmelidir.

İş yüklenicilerine paket halinde  verilen encrypted big data onbinlerce bilgisayarın ancak senkron olarak veri işlemesi ile incelenip, tasnif edilip, değerli bilgi olma özelliği kazanabileceği için bu işi yapabilecek bilgisayarların kurulum maliyetlerinin milyar usd üstünde olması ve bu işi on binlerce coin meraklısına sunulan bait yani yem ile milyonlarca dolarlık elektrik sarfiyatı, milyonlarca  dolarlık gereksiz ekipman kullanımı sağlanarak bu işlemlerin neticesinde bilemediğimiz block chain içeriğinde NASA’nın uzay hesaplamaları olabileceği gibi, kötü niyetli kontrat sahiplerinin bilgisayar korsanlarından elde ettikleri kripto şifreli kredi kartı bilgileri, illegal yolla elde edilen büyük verilerin içinde olabilecek fikri mülkiyete tabi içerik ham bilgilerinin illegal bir işte kullanıldıklarını bilmeyen yüz binlere işlettirilmesi dahi mümkündür.
bitcoin-çılgınlığı.jpg
Kullanılan veya kullandırılan algoritma modeli bilinmediği için paralel veya seri bağlanmış on binlerce yüksek hızlı bilgisayarın elde ettiği yüz bin giga hash, tera hash işlemci hızları neticesinde elde edilen sinerjik güç büyük ihtimalle Pentagon veya NSA bilgisayarlarından yüzlerce kat daha güçlü olabilecektir. Bütün bu yazılımsal süreç ile işlenen verinin mahiyetinin bilinmemesi ve kimin ne için coin denilen bu zırvalara para ödemeyi taahhüt ettiği muamması çözülememesine rağmen ortada bir gerçek var ki coinler değer kazanmaktadır. Her gün bir yenisi piyasaya sürülen dijital paraların bir müddet daha gündemde kalacağı aşikardır ve komplocu zihnimiz bize bu şekilde bilgisayarlarında isteyerek büyük bir güvenlik sistem port açığı ile dünya üzerinde bilinen ve billinmeyen iyi, kötü niyetli onbinlerce insanın bilgisayarlarında açılan bu portlar üzerinden imajlarının alınması ve bu alınan imajların dahi veri olarak işlenmesi için gerekli iş kontratlarının yeni alt coinler olarak piyasaya sürülmesini gerektirmektedir. Bu ham verilerin işlenmesinin gerekliliği gözler önüne serilmektedir. Dünya bu tarz saçmalıklara yabancı değildir Afrika’da temiz su kaynağı sağlayarak Afrikalı çocuklarda sıtma, kolera gibi kötü hijyen sebebi ile ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklardan kurtarılması için 1 milyar usd para temin edemeyen BM gözümüzün önünde milyarlarca dolarlık pazara ulaşan dijital para saçmalığının mali ve teknik alt yapısını açıklamaya yönelik incelemelere el atmamaktadır. Hal böyle olunca matriks vari bir düzen olacağını hayal eden, bir şey üretmeden kazanma heveslilerinin hangi amaçla olduğu belli olmayan bu oyunda figüran olmaları kaçınılmazdır. Bir kaç asır önce Hollanda’da lale çılgınlığı adı ile bilinen cins laleler için Amsterdam’da bir ev bedeline yakın nakit gulden ödenen lale borsasında, lalelere on binlerce gulden değer biçilen günler geçtikten sonra bu acayip çılgınlık için servet harcayanlar ellerinde beş gulden değer biçilen lale soğanları ile kalakalmışlardır.
altcoin-çılgınlığı.png

Dünya şimdilik devlet, istihbarat ve mali sektör yetkilileri ile birlikte bu olayın bir miktar yol almasına göz yummaktadır ancak ilk uyanan Çin ülkede büyük elektrik sarfiyatına neden olan dijital para madenciliğine ilk büyük darbeyi bu hafta içinde vurmuştur. BTC madenciliğinin büyük bir çevre felaketi olduğu gerçeğini farkeden ve ponzi şeması ile sürekli yeni müşteriler bulunmazsa tepede yer alan akıllı paranın (smart money) kazanamayacağı aşikardır. Bunun için çiftlik bank sisteminde olduğu gibi sağılacak inek ürkütülmemelidir, sağılacak inek bulunamazsa kazılacak maden kurulmalıdır ki anlamsız ve sürekli  enerji israfını devam ettirmek mümkün olsun. Bir günde İrlanda’nın kullandığı enerji kadarı BTC madenciliğinde kullanılmaktadır. Bu acayip sarfiyatın tehlikesi noktasında enerjiye aç olan, her alanda makro üretici olan Çin uyanmıştır ve artık bu tepkinin arkası gelecektir artık BTC çılgınları ve dahi bütün altcoin yatırımcıları dikkatli olup gelişmeleri yakın takip etmelerinde fayda vardır. Yazı yazıldığı tarihten bu yana BTC değer kaybı %70 üzerinde seyrediyor ve elinde BTC bulunduranlar için risk halen çok büyük oranda var çünkü hiç değerinde olan bir şeyin, değeri hiçten büyük olduğu sürece bir değerdir.

Bitcoin Şubat ayı fiyatlanması ümit verici değil

Bitcoin çılgınlığı, 19K usd fiyatlardan aşağı çakılan ve 6900 usd gören şu anda ise Mart ayı içinde 10K usd arasında  seyreden BTC ve diğer alt coinlerin uzun dönemde ne tarafa doğru evrileceği konusu Çin ve Rusya’nın bu konuda alacağı tedbirler ile birebir ilişkili görünüyor.
bitcoin_dusus.JPG

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir