Birleşik Krallık Avrupa Birliği’ne “Hayır” Dedi

3162

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılıp ayrılmamasına karar verecek referandumun sonucu sabahın erken saatlerinde belli oldu. 382 seçim bölgesinde kullanılan 33 milyon 929 bin 77 oyun 17 milyon 228 bin 077’si (%51.8) “Birleşik Krallık Avrupa Birliği’nden ayrılsın.” yönündeydi. Toplam katılımın %72’de kaldığı referandumda geri kalan 16 milyon 701 (%49.2) oy ise “Avrupa Birliği’nde kalalım.” yönündeydi.brexit

Avrupa Birliği’nden İlk Açıklamadonald-tusk

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, Birleşik Krallık’ta yapılan referandumda AB karşıtlarının galip gelmesi konusuna ilişkin “Referandumdan başka bir sonuç çıkmasını istediğimizi saklamaya gerek yok. Bu sonucun siyasi olarak ne kadar ciddi ve hatta dramatik olduğunun farkındayım. İngiltere’deki referandumun ardından birliğimizi 27 üye olarak korumakta kararlıyız.” açıklamasını yaptı.

Şimdi Ne Olacak?

Öncelikle Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron’un yapılan referandum sonuçlarını Avrupa Birliği Konseyi’ne bildirmesi gerekiyor. Ayrılık süreci bu bildirimin yapıldığı anda başlayacak ve Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği ayrılığı müzakere edecek. Tarafların anlaştığı anda veya anlaşmazlık halinde en geç iki yıl içinde Avrupa Birliği anlaşmaları Birleşik Krallık için uygulanır olmaktan çıkacak. Müzakere süresini uzatma seçeneği ise iki tarafın da oy birliği ile mümkün olacak.

Britanyalıların Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat edip etmeyeceği ise AB ile varılacak anlaşmada belli olacak. Birleşik Krallık Avrupa Birliği’nden çıkmasına karşın ortak pazarda kalmaya devam ederse Britanyalılar AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilecek.brexit

Piyasalar Kara Cumayı Yaşıyor

Çıkan sonuçlar her ne kadar resmi olmasa da Avrupa Birliği karşıtlarının önde olmasının sonucu olarak İngiliz sterlini adeta yere çakıldı. Öyle ki İngiliz sterlini 1985’ten bu yana ABD doları karşısındaki en düşük seviyeyi gördü. İngiliz sterlini yüzde 7.8’lik düşüşle dolar karşısında 1,34’e geriledi.

Avrupa bankacılık endeksi vadeli işlemlerinde kayıplar yüzde 17’yi aştı. Ayrıca Borsa İstanbul 100 endeksinde de 3.5 puanlık bir düşüş yaşandı.

Piyasalardaki dalgalanma sadece Avrupa ve Amerika’yı değil Türkiye piyasasını da etkiledi. Dün 2.88 liranın altını test eden Amerikan doları bu sabah 3 lirayı gördü.

Yen, ABD hazine tahvilleri ve altın değer kazanırken, aralarında TL’nin de olduğu gelişen piyasa para birimler, hisse senetleri, sterlin ve euro sert düşüşler gösterdi. Altının ons fiyatı olarak 1300 doların üzerine çıktı.birleşik krallıkDavid Cameron İstifasını Açıkladı

Geçen yıl Birleşik Krallık’ta yapılan genel seçimde muhafazakar parti lideri David Cameron AB konusunda referanduma gitme sözünü vermişti. Müzakereler çerçevesinde AB’den egemenlik, göç ve siyasi birliğin dışında kalma başlıkları altında yeterli tavizleri aldığını savunan Cameron, tarihi 23 Haziran olarak ilan edilen referandumda ülkesinin birlikte kalması için Şubat ayından beri kampanya yürüttü.

Referandumda büyük bir yenilgi alan Cameron bu sabah TSİ 10.00’da kameraların karşısına geçti ve “Ülkenin AB’den çıkış sürecine yeni bir başbakanla girmesi gerektiğini düşünüyorum.” diyerek istifasını açıkladı. Cameron  “Bu karar hafife alınmamalıdır; Britanya halkının kararlarına saygı göstermek gerekir” diyen Cameron, “Tüm çıkarların korunduğu bir çözümle ilerlenmelidir. Şimdi AB ile görüşmeler yapmak için hazırlanmalıyız. Her zaman büyük kararlarla yüzleşmek gerekiyor.” sözleriyle açıklamasını sürdürdü.

Cameron ayrıca resmi twitter profilinden “Britanya’nın daha güçlü, daha güvenli ve Avrupa’da daha iyi olması için oy veren herkese teşekkür ediyorum” diye yazdı.

david-cameron

Bu Ayrılık Kararı Avrupa’da Domino Etkisi Yaratır Mı?

Büyük Britanya’nın Avrupa Birliği’nden çıkma kararı alması, diğer AB üyesi ülkeleri arasında bir domino etkisi yaratabilir. Çoğu Avrupa ülkelerinde yükselen aşırı sağ hareketi de bu öngörüyü haklı çıkartabilecek bir sebep.

Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) partisi bugün ülkenin Avrupa Birliği üyeliği konusunda bir referandum çağrısı yaptı. FN Başkan Yardımcısı Florian Philippot, Twitter üzerinden yayınladığı mesajda, “İnsanların özgürlüğü her zaman sonunda kazanıyor! İngiltere’ye bravo. Şimdi bizim sıramız.” dedi. Terör olaylarının arttığı Fransa’da yapılan son yerel seçimlerde Ulusal Cephe büyük bir başarı elde etmişti.

Hollanda’da ise göç karşıtı duruşuyla bilinen Geert Wilders de ülkesinin AB üyeliği konusunda referanduma gidilmesi çağrısında bulundu. Bir açıklama yapan Wilders, “Kendi ülkemizin, paramızın, sınırlarımızın ve göç politikamızın kontrolünde biz olmak istiyoruz.” dedi.le-pen

Brexit İngiliz Basınına Nasıl Yansıdı?
#1 The Sunthe-sun

İngiliz gazetesi The Sun “See you later”a gönderme yaparak “See EU later” manşetiyle çıktı. The Sun gazetesi alt başlıkta ise “Birleşik Krallık, Avrupa Birliği’nden ayrılmaya uyandı.” cümlesini kullandı.

#2 Scottish Daily Mailscottish-daily-mail

İskoçya’da büyük çoğunluğun “Avrupa Birliği’nde Kalalım.” oyu vermesine rağmen İskoç gazetesi Scottish Daily Mail muhalif bir tutum sergiledi ve “We’re out!” (Biz Ayrıldık) manşetini attı. Gazetenin alt başlığında ise “43 yıl sonra Birleşik Krallık AB prangasından kurtuldu.” cümlesi yer alıyor.

#3 Daily Mirrordaily-miiror

Referandum öncesi Avrupa Birliği’nden yana bir politika izleyen Daily Mirror gazetesi manşetine “We’re Out” (Biz Ayrıldık) yazdırdı. Manşetinde Birleşik Krallık bayrağını kullanan Daily Mirror, “Britanyalılar AB’den ayrılma yönünde oy kullandı.” dedi.

#4 Metromirror

Londra’da ücretsiz dağıtılan Metro gazetesi ise “Britain Divides” (Britanya Bölündü) manşetini kullandı. Erken baskı sebebiyle referandum sonuçlarını göremeden basılan gazete Avrupa Birliği yanlılarının referandumda galip geldiğini ve bu kararın Birleik Krallık’ı böleceğini yazdı.

#5 Daily Expressdaily-express

İngiltere’de yayınlanan bir diğer gazete Daily Express “Historic Day For Britain” (Britanya İçin Tarihi Gün) manşetini kullandı. Gazete aynı zamanda referandum sonuçlarının piyasayı sarstığını yazdı.

#6 City A.M.city a.m.

City A.M. gazetesi de “Long Night In The City” (Şehirde Uzun Gece) manşetini kullandığı haberinde, “Referandum sonucu sonrası İngiliz sterlini tepe taklak.” yorumunu yaptı.

#7 Ii

Bir diğer günlük gazete “I” ise “Ayrıldık, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması küresel şok yarattı” manşetini kullandı. Gazete, “İngilizlerin AB’den ayrılma yönünde oy kullanması Avrupa için büyük bir hezimet oldu” yorumunu yaptı.

Kaynak 1Kaynak 2

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir