Birdenbire Yemek Yemeyi Bırakırsanız Vücudunuzda Neler Olur?

55173

Birden yemek yemeyi kesersek ne olur ?

Hiç yemek yemezsek ne olur ?

Yemek yemek bir çoğumuzun, hatta büyük ihtimalle hepimizin bildiği üzere insan vücudu için en önemli şeylerden biri. Bundan kimsenin şüphesi olduğunu düşünmüyoruz. Peki bu kadar kritik bir eylemi yapmayı birden bırakırsak vücudumuzda zaman içerisinde ne gibi değişiklikler olur diye hiç düşündünüz mü? Peki açlıktan ölmenin ne kadar zaman alacağını ? gibi soruları sıralayacak olursak kısaca en çok merak edilen konu birden yemek yemeyi kesince insan vücudunda fizyolojik ve metabolik olarak nelerin değişmekte olduğu ve bu değişikliklerin yan etkilerinin neler olabileceğidir.

Ancak süre olarak düşünülünce kilo vermeyi düşünen genç kızlar mesela 2 gün hiçbir şey yemeden kaç kilo verebilirim ? gibi bir düşünce içinde olabiliyor. Veya kısa yoldan 5 gün hiç yemek yemezsem ne olur, kilo nasıl verilir ? kaç kilo verebilirim ? 10 kilo vermek istiyorum, evde kendi kendime nasıl zayıflarım ? gibi kanaatimizce hızlı ve sağlıksız yollardan kilo verme çabasına girmeyi düşünenler de olabilir. Bu yazı bu tarz düşünceleri olanlara sağlıksız bir yöntem olan bu durumun olası sonuçları ve olumsuzlukları anlatan ve  hiç yemek yemezsek ne olur ? kilo vermek için yemek yemeyi bıraktığınızda saat saat vücudunuzda neler olur ? Bir kaç gün yemek yemezsem bayılır mıyım ? Kaç gün yemek yemezsem bayılırım ?konusunda detaylı bilgiyi bulacağınız kaynaktır.

Bu tip soruların ve daha başka aklınıza takılan soruların cevabını bulabileceğiniz yazımıza lafı çok uzatmadan başlayalım.

yemek yemezsek ne olur

İşte muamma soru :

En çabuk nasıl zayıflarım ?

Öncelikle son yemeğiniz üzerinden 6 saat geçtikten sonra vücudunuzda hala her şeyin oldukça normal gittiğini söyleyelim. Bu evrede yediğiniz besinleri artık sindirmiş olan ve gıda ile gelen enerji kaynağı tüketildiği için vücut önceden elde ettiği ve karaciğerde depoladığı glikojei glikoza çevirerek vücudun her organına enerji kullanımı için gönderir. Kanda dolaşan tüm glikozun % 25’ lik miktarını tek başına beyin alır. Bu noktadan sonra zamanla glikojen miktarı azaldığından beyin alarm moduna geçmeye başlar ve hem aç, hem sinirli hissetmeye başlarsınız.

Yemek yemeyi kesersek metabolizma ne olur ?

1 gün yemek yemezsek kaç kilo veririz ?

Glikoz, artık dibe vurduğunda, yani 6 saat ile 72 saat arasındaki süreç boyunca beyin çaresizlikten vücuttaki yağları yakmaya başlar. Bu aslında vücut için harika bir haber olsa da beyin için işler pek de öyle değildir. Oluşan uzun yağ asitleriyle metabolik ihtiyacını göremeyen beyin, yağ asitlerinin de parçalanması emrini verir ve keton adı verilen moleküller oluşur. Artık açlıktan insanın nefesi keton denilen maddelerin akciğerden atılması ile kokmaya başlar. Açlıktan nefesi kokmak işte bu keton maddesine bağlı olarak oluşur. Keton maddesi tırnak ojelerinin temizliğinde kullanılan aseton maddesinin bir türevidir uzun süreli açlık çeken insanın nefesi aseton gibi kötü ve ekşi kokar. Beyin bu moleküllerle işini görmeye devam eder, ancak işler artık toz pembe değildir. Bu moleküller ile beyne gereken enerji miktarının sadece %75’i karşılanabilir. Sonucunda beyin çalışması yavaşlar, algılar yavaş yavaş düşmeye başlar, odaklanmakta sıkıntı çekersiniz, görmekte görüş odaklanmasında sorunlar baş gösterir, geçmeyen  baş ağrılarına yakalanabilirsiniz. Psikolojik stabilitesini kaybeden insan sağlıklı karar verme yeteneğini kaybeder, kolay sinirlenir ve kolay emosyonel, duygusal travmalar yaşamaya başlar, sorunlarla mücadele etmekte zorluk çeker. Bu durum açlık süresi uzayıp, devam ettiği müddetçe artarak devam eder.

2 gün hiçbir şey yemeden kaç kilo verebilirim ?

Bu soruya verilecek cevap muhtemelen 1 kg civarında bir kilo kaybı oda geçici olarak meydana gelecektir. Burada temel neden vücutta ödem sıvısı olarak tutulmuş olan suyun bu dönemde hızla çözüleceği ve yağ yakma sürecinde yağ yakıcı olarak kullanılması ile olacaktır.

yemek yemezsek ne olur 2

Yağ yakmak istiyorsanız illa bu evreye geçilmesini beklememenizi öneririz, basit birkaç diyet yöntemi ve egzersiz yardımıyla beyninizi zor durumlara sokmadan da yağ yakabilirsiniz.

3 gün yemek yemezsek ne olur ?

72 saat sonrasındaysa artık “Keton, keton nereye kadar?” diyerek isyan bayraklarını açan beyniniz gözünü karartır ve vücudunuzdaki proteinlerin parçalanması emrini verir. Beynin size ve kendi hariç vücudun tamamına karşı meydan okuyarak “Hepinizi keserim” hali durumun ne kadar ciddi bir döngüye girdiğini ve  bu dönemde proteinlerden aminoasitler üretilerek bunlar glikoza çevrilir. Kaslarınız kaybolmaya başlar ve kemikleriniz zayıflar. Kasların erimeye başlaması ve kemikte ki osteoporoz ile vücudun temel unsurları enerji amacıyla kullanılmaya başlar ve vücudun fiziki gücü giderek zayıflar.

yemek yemezsek vucuda neler olur

 

5 gün yemek yemezsek ne olur ?

Artık 5 günlük bir açlık varsa vücutta metabolik olarak enerji yolu yağ yakımı üzerinde dengeye girmiştir. Ancak enerji yanında pek çok farklı yapıtaşının da kaynağı olan gıdalar alınmadığı için bu süre içerisinde ise mineral ve vitaminden yoksun kalan bağışıklık sisteminizin tüm elemanları iflas bayrağını çeker. Bazı virüs ve bakteriler tarafından organizmada fırsatçı infeksiyonlar oluşabilir. Ağız çevresinde uçuk ve ağız içinde aft adı verilen mantar enfeksiyonları oluşabilir.

5 gün hiçbir şey yemeden kaç kilo verebilirim ?

Bu aşamada kişi 5 kilodan az olmamak üzere kilo kaybına uğrar ancak vücudun ve beyin dokusunun aseton nedeni ile dikkat ve konsantrasyon kabiliyeti bozulmaya başlar. Bu evrede sağlıksız belirtiler ciddi rahatsız edici hal alır ve kişi kendini çoğu zaman çaresiz ve bitkin hisseder. Mental olarak sağlıklı değildir ve doğru kararlar alma becerisini kaybeder.

10 gün yemek yemezsek ne olur ?

Organlarınız yavaş yavaş alarm zilleri çalmaya başlar, vücudunuzdaki tüm yağ dokusu enerji amaçlı kullanılmaya çalışılır. Ancak halen kahverengi yağ dokusu adı verilen çok çok acil durumlar için depolanmış yağ dokusuna dokunulmaz. Bu kahverengli yağ dokusu yanaklar da bulunan yüze şekil veren yağ yastıklarıdır. Bu dönemde eğer açlık çekerken hastalanma ve ölme ihtimali en yüksek kalbe bağlı yetmezlik durumlardır.

2 hafta yemek yemezsek ne olur ?

3-10 hafta arasındaki süreçte ise ölüm artık kaçınılmazdır, ilginç olansa 10 haftaya kadar dayanabilen insanların varlığıdır. Her ne kadar çok büyük istisna da olsa böyle örnekler görülmüştür. Ne kadar süre dayanacağınızı belirleyen en önemli iki etken vücudunuzdaki su oranı ve yağ oranıdır. Yani yemek yiyemiyor olsanız bile düzenli olarak su içebilirseniz ve halihazırda zayıf bir insan da değilseniz açlığa dayanma süreniz biraz daha artmaktadır, tabi ki vücudunuzda başka bir sağlık problemi yoksa.

kac gun yemek yemezsek oluruz

Kimler birden yemek yemeyi kesmek isterler ?

Birden yemek yemeyi kesmek ciddi bir psikolojik bozukluk işareti olabilir. Özellikle çevresinde iyice anlaşılmadığını düşünen veya sosyal çevresinde kilosu veya fiziki özellikleri bir alay konusu olan genç kızlar ve nadiren genç erkekler anoreksi veya birden yemek yemeyi keserek yemek boykotu gibi psikolojik destek amaçlı sessiz çığlık olarak depresyon öncülü belirtiler olarak yemek yemeyi aniden kesebilir. Bu durumda ailelerin ve iç görüsünü halen kaybetmemiş kişilerin hızlı bir şekilde sorununu çözmek için ailesel destek veya psikolojik destek araştırmaları uygun olacaktır.

İstemeyerek yemek yemeyi kesmiş milyonların varlığından haberdar mısınız ?

Günümüzde dünya genelinde 795 milyon insan istekli oldukları için değil yeterli gıda ve temiz su kaynağı bulamadıkları için ülkelerindeki kıtlık, savaş, kuraklık gibi zor şartlar altında açlıkla baş etmek zorunda kalıyorlar. Her ne kadar 2000’li yılların başlarına kıyasla bu sayı 200 milyon civarında azalmış olsa bile önümüzde hala uzun bir yol var. Umuyoruz ki yakın bir gelecekte dünya üzerindeki hiç bir insan açlık, sefalet, savaş, mültecilik ile mücadele etmek zorunda kalmaz.

 

Kaynak

50
Kimler Neler Demiş?

25 Comment threads
25 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Forgottensomeone

Bugün 1. Gün
Başlıyorum. İnşallah 3. Haftalara gelmeden güzel bir son bulurum. Gerçek anlamda teşekkür etmek istiyorum sizlere.

Size başarılar diler ve azimle iradenizi kullanmanızı öneririz ve biraz katkımız varsa bahtiyar oluruz.

lotus

Kaç gün devam ettin gelişim nasıl

Mutluluk mu ? Oda neymiş

1 ay olucak oturup yemek yemeyeli 15 kilo verdim başta şeker tuz diye başladım ama sonra baktım yavaş yavaş iştahda gitti son bir aydı 3 veya 4 defa yemek yedim son bir haftadır yemiyorum tabi bunları yapmak sadece iradeye bağlı degil hayatı zindan eden bir koca yediğini içtiğini her fırsatta gözüne sokan benim paramı benim kazancımı yiyip bana kafa tutuyosun diyen bi adamda lazım ne kadar sürer bilmiyorum ama açlıktan ne zaman vücüt iflas edene kadar devam hala ayaktayım 3 çocuk var yediğim yemeklerde annemin evinde çocuklar üzülmesin diye yedim en son yemegimi ha bu arada vücudum sinyal vermeye başladı… Read more »

Durmunuz maalesef depresyon ile uyumlu haliyle iştah kesilmesi depresyonun yandaşı bence çocuklarınızın hatırına profesyonel yardım almanız gerekir.

Buse

Yazdıklarınıza göre sizde anoreksiya hastalığı olabilir. Bu rahatsızlığı geçirmiş biri olarak söylüyorum lütfen acilen doktora gidin

Ahmet

Hasta ruhlu bir Ortadoğu kadınını ve kocasını okudunuz.

Anonim

Hepiniz yediniz dime len dayanamadiniz ?

anonim

anonimi bul beni bulama

Anonim

Yazar arkadasa tesekkur ederim guzel ve anlamli bilgiler verdigi icin 🙂 nette bilgi aramak iskence oluyor genelde adam anlattigindan habersiz bile olabiliyor neyse tekrar tesekkur ederim

Anonim

4 gün oldu yemiyotum içmiyorum sadece günde 3 bira günde 1,5 paket sigara suan ac değilim ve canım hiç bişey istemiyor mideme ara ara sancılar giriyor 4 günde 3 kilo verdim kaslarımın yavas yavas yok olduğunu görüyorum

kalıcı kas erimesi oluşmadan bence kontrollü bir şekilde normal beslenme şekline dönmeniz iyi olacaktır sonrasında başka büyük sorunlar gelişebilir.

Berivan

Bugün ikinci gün inşallah bayılcam sonunda

Bahar

Bugun 7. günüm. Açlıktan vucüdum ısınıyor ya da ben öyle hissediyorum. Baş ağrım var her gün ama hafif. Ellerim dütekli titriyor. Sinirliyim de bayağı. Ama göbeğim eridi mi derseniz evet eridi. Bu yemek yememenin üstüne bi de günlük bir saat koşu bandındayım ya da bisiklette. Arada ip de atlıyorum tabi. Gelişme var gibi

Anonimcan

Şimdi durum ne? Kaç kilo verebildin?

Ebru

5 gündür hiç birşey yemiyorum sadece 2 ve ya 3 bardak su ve 2 veya 3 bardak çay başka tek lokma dahi olsa ağzıma surmuyorum kendimi çok fazla yemiş gibi hissediyorum sadece biraz halsizlik var uyku düzenim de bozuldu ara da bir başım dönüyor acaba bu durum normalmi

Ebru

Ben 5 gündür hiç birşey yemiyorum sadece 2 veya 3 bardak su ve 3 bardak çay o da canım isterse sadece kendimi biraz halsiz hissediyorum ve ara da başım hafif dönüyor sizce bu normal mi ama hiç açlık hissim yok acayip tok gibiyim ha bir de biraz uyku düzenim bozuldu

Anonim

DELIRMIS HER KES

Oscar

Bütün kötü alışkanlıkları bıraktıktan sonra(alkol, sigara, şeker, Gluten) sıra yemeğe geldi. Hep kendi kendime bir tek yemeği bırakamadım derdim. Şimdi 3 günlüğüne onu da bırakıcam. Kullandığım ilaç, vitamin, balık yağı vs tüm tavsiyeleri de. Bakalım neler olucak.

Anonim

Bu yemek yemeyenler neyin kafasını yaşıyor çok merak ediyorum.
Kendinize neden zarar veriyorsunuz git aga adam akıllı diyet programları uygula kendine mazoşist misiniz anlamadım ki.

Anonim

askeri ücretliler buna tereddütsüz katılabilir :)açlık sınırının altındayız diyorlar ama benim çalıştığım şirkette herkesin göbegi önünde gidiyor demekki açlık sınırı diye bir kavram olmamalı

Anomins

Ben sadece 10 sattir bir şey yemiyorum. Aslında zayıflamak değil trip yapmak içindi. Açım ama devam edeceğim

ramazan

vücudun düzenli olarak tuvalete çıkması gerekiyor aksi taktirde ileriki yıllarda bağırdak tembelliğinden sindirim sistemi bozulabilir kaş yapalım derken gözden olmayalım

anonim

madem bukadar zayıflamak ıstıyosunuz yemek yememek istiyosunuz ilaç için 1 ayda 20 kilo verin 😀 ama ilaç kullanımdan sonra dönüşü yok bağımlı olursunuz

Hilal seda

3gundur hiç bişey yemiyorum sadece sigara içiyorum ard ardına kilo kaybediyorum uyku duzenim bozuldu basım agriyo halsizim sanki ayaktayken bir anda düşüp bayilacak gibi oluyorum vücudum titriyo aşırı sinirliyim karşımda kim olursa olsun bogup öldüresim geliyo intihar etmeyi bile düşünüyorum

yemek yemeyi kesmek değil neden yemek yememe hali oluştuğu önemlidir iştahsızlık önemli bir depresyon belirtisidir profesyonel destek gerekir

Keşke ölsem

Bende aynı durumdayım iki gün oldu artık bu dünyada değil gibiyim sarhoş gibiyim ama canım istemiyo uyumak istiyorum sevgilim beni terketti dört senelik ve

Sevgili için ölmek istemek herhalde dünyada en lüzumsuz şeydir bunu acizane söylemek isterim.

Anonim

Annem ölmemi istiyodu bende kendimi açlıkla öldürücem mükemmel bi yöntem zaten 2 gündür yemek yemiyorum devam edicem

hiçbir anne evladının zararına birşey istemez

Anonim

Simdi biz 3 gun boyunca yemek yemessek incecik mi oluruz?

sanırım olmazsınız biraz zayıflayacağınız ise muhakkak

Hilal

3 gündür yemiyorum , telefonuma egzersiz uygulaması indirdim . su içiyorum ve 2 kilo verdim

öyle

yav kardeşlerim aklınızımı yediniz benim gibi yapın zayıflamak isteyenler 1 gün yiyorum 1 gün yemiyorum yazık günah haram bu kadarda değil 3 haftada 5 kilo verdim

Derya

Benim bugün 4. Günüm bitti.yemek yemiyorum. 5 olur mu bakıcam.kahve, su şalgam suyu içiyorum.ciltdim yaglanmaya başladı.

Burcu die biri

açlık benim mecburi değil tercihi bir alışkanlığım olduğu için sorun yok yaani. Sadece bu yazıya denk gelmeden önce kafama esmişti başlayım dedim, sonra bu başlığı aratma ihtiyacı duydum, merak.. En son dünden önce yedim işte ama hala aç hissetmiyorum ve enerjik gibiyim birazcık, ve ultra sinirli. Ben evdekilere ayar oluyorum, annem beni çok sever ama en son 2 gün önce yemek yediğimi fark etmedi bile, bu benim yememeye devam etmem için çok güçlü bir neden. Hayır insan demez mi kızım sen yemek yedin mi? E öyle madem ben de böyle devam ederim, ölene kadar farkeder inşallah yoksa burda o kadar… Read more »

Yemek yemek aslında ihtiyacı hissetmekle alakalıdır haliyle kendini iyi hisseden birinin açlık ile yaşaması büyük bir sorun olmayabilir. Ancak gelişme çağında iş ve okul performansı beklenen durumlarda beyin fonksiyonları açısından glikoz önemlidir. Anne babamızı ders olsun açlıktan yataklara düşeyim de görsünler ise psikolojik olarak yemek yememek yani anoreksi veya depresif ruh hali ile ilgili olabilir psikolojik destek veya sıkı bir aile desteği ile ancak aşılabilir. Bu durumda sizi seven ailenizin dikkatini açlık veya onlara ayar vermek ile değil, bir pazar sabahı ben kahvaltıyı hazırladım hadi sizde kalkın diyip, boyunlarına sarılarak aşılması en uygun yöntemdir.

Burcu die biri

Bugün akşam yemeğine oturdum ve bunu bile farketmediler. Yemekte sadece salata yedim, eskiden olsa kızarlar zorla yedirirlerdi. Bazen ailelerimiz kendi sorunlarıyla oyalanırken çocuklarını yolun kenarında unutabilirlermiş. Bu akşam oturduğum sofrada yediğim kuş kadar salata ve yoğurdu farketmeyip, üstelik yemediğimi farketmiyor olmalarına karşı, ekstra bir tiksinti duymaya yöneltti beni. Neyse artık, yememeye devam. Acaba bir gün yiyip bir gün yememek nasıl bir tepki verir? Vücut belki kıtlığa girmez ve kilo verir?

Belki eskiden ısrarla yemek yedirdikleri küçük kızlarının büyüyüp bağımsız bir birey olduğunu bildiklerinden ve kendi ihtiyacını, seçeneklerini kendisinin değerlendirebileceğini düşünüp karışmamayı kasten tercih etmiş olamazlar mı?

Burcu die biri

Buna ben de kafa yordum, ama her şeyin dozunu ayarlamalıyız öyle değil mi? Ben özgür ruhluyum elbette ki işime gelir, ama ben birey olduğum gerçeğiyle (ailemle aynı evde yaşamama rağmen) çok fazla iç içe olur ve başa çıkarsam, günün birinde aileme ihtiyacım yok diyip evi terkedebilirim o zaman ve bunun altında yatan sebep eminim kimsenin tahmini dahi olamaz. Ben sadece bazen, bazı şeyleri görmek istiyorum. Çünkü ben buradayım, heyy? Beni görebiliyor musunuzz, aloo? Bence şimdi beni anladın. Öyle değil mi? Anne baba olmak sınav tarihini sormaktan ibaret olmadığı gibi, ihmal edilmiş duygularla başa çıkılmaya çalışılan gecelerden sağ çıkmanın zorluğuna katlanmış… Read more »

Belki öksürmek gerekiyor ben buradayım diyerek fizyolojik olmayan hiç bir şey aynı zamanda sağlığa hizmet etmez açlık yemeden içmeden kesilmek sağlıklı bir diyet yöntemi değildir.

Burcu die biri

Kör sağıra çok güzelsin demiş. Sağlıklı olmadığı konusunda fikirlerimiz aynı, ama tamamen demiyorum, bir gün aç bir gün biraz yemek diyorum, hepsi bu. Bilmiyorum, işe yarayacağına inanmak istiyorum.

Yorumlar moderasyon bekliyor haliyle moderatör uyumuş, takipçilerimizin de uyuduğunu düşündüğümüz için cevaplar bir miktar gecikiyor. Birden bire yemek yemeyi kesmek sağlıklı bir diyet veya dikkati üzerine çekme yöntemi olmadığına inanıyoruz. Ancak yazımızda bu şekilde davranıldığında vücutta olabilecek değişikliklere değindik. Ve takipçilerimiz arasında bu konunun gençlerin ciddi bir yardım isteme yöntemi olarak algıladığını fark ettik. Aileler ve genç bireylerin daha sağlıklı iletişim kaynakları bulabileceklerine güvenimiz tamdır. Bu yüzden ailenize sevdiklerinize günde 3×1 sarılmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Burcu die biri

Teşekkür ederim. Sağlığımı önemsiyorum, oradan bakıldığında her ne kadar öyle görünmese de. Ama başka şeyler de var. Bu yüzden yazdığınız bilgiler dahilinde elbette bu yolu deneyeceğini ve böyle sorular sorabileceğini düşündüğünüz insanların olabileceğini tahmin etmiş olmanız lazım. Sağlıklı veya sağlıksız yolu seçmek bizim elimizde ama yine de tavsiye edip etmiyor olmanızdan ziyade bu bilgilerin mantığı ve doğruluğu hakkında şeyler duymamız daha net olurdu. Sonuçta sağlıksız ama sonuç alınabilir belki de.

Eğer temel sorununuz kilo ise çok daha faydalı sağlıklı kilo verme yöntemleri olduğuna inanıyorum. Burası bir sağlık danışma hattı değil tehlikeli olabilecek konularda görüş ve öneri vermek de değil sadece tehlikelere karşı uyarmamız temel sorumluluğumuzdur.
Kaldı ki reklam geliri ile ayakta kalan sonbişey benzeri bilgi paylaşım bloglarının takipçileri olanlar, bedelsiz hizmet almak konusunda ne kadar istekli ve tatminsizken, faydalı içerik bloglarının sürekliliğini sağlayan reklamlara tıklamak veya sosyal medya paylaşımları ile bu blogların daha popüler olması yönünde katkı vermek konusunda da cimri ve bencil bir ruh halinde garip bir kitledir. sağlıcakla ve esenlikle kalın
sonbişey admin

Duygu

Ben 15 gün boyunce su dan başka yiyip içmedim ve daha sonra 8 kiloya yakın verdim fakat işler öyle olmuyo artık o kadar az yememe rağmen kat kat fazla kilo aldım ve hastalığa yakalandım bu yüzden yemek yemeği tamamen bırakanlar bırakmasın çünkü sonuçları çok kötü oluyor

Anam

Ben gveren olarak bu konuda bu kadar detaylı bilgiye sahip değildim bu kadar detaylı ve bilgilendirici bir yazıyı hazırlayıp bizlere sunmanız çok değerli bir çaba tebrik ederim.

Tebrik ederim ancak saçlarınızı bir müddet nadasa çekmeniz de fayda vardır sürekli ombre sombre yaptırdıktan sonra yıpranma geri dönüşsüz olabilir

buse

5 günlük deneyip sonucu burda paylaşacağım bilgilendirmeniz için teşekkürler 🙏

sonuçlarınızı detaylı olarak takip etmenizi rica eder başarılar dileriz