Bir Türkiye Klasiği: TÜBİTAK’ın Değerlendirmeye Almadığı Proje ABD’de Birinci Oldu

1632

TÜBİTAK jürisinin lise öğrencileri için düzenlenen bilim yarışmasında bölge sergisine dahi almadığı proje, ABD’deki Genius Olimpiyatları’nda dünya birincisi oldu. Projenin danışmanı kimya öğretmeni Gülay Demirci “TÜBİTAK’ın proje yarışmasına başvurduk. Türkiye’yi 12 bölgeye ayırarak projeler kabul ediliyordu. Biz Konya bölgesinden katıldık. En başta elendik, beğenilmedik, değerlendirme kriterlerini bile anlamadık. Zaten neden elendiğinizi açıklamıyorlar. Sadece seçilemediğinizi söylüyorlar” dedi. TÜBİTAK daha önce de akıllara zarar “Papaz eriğini imam eriğine çevirme” adlı projesiyle gündeme gelmişti.

tübitak

Antalya TED Kolejinde 10. sınıf öğrencisi Mehmet Can Dursun ile 11. sınıf öğrencisi İrfan Efe Boztepe, şeker hastalarının iyileşmeyen yaralarını kapatmaya yardımcı olan yengeç ve karides kabuklarından bir yara bandı üretti. Bu projeyi TÜBİTAK’ın düzenlediği bilim yarışmasına gönderen öğrenciler bölge sergisine dahi çağrılmadı. TÜBİTAK jürisinin ret kararına rağmen yılmayan iki öğrenci projeyi ABD’deki Genius Olimpiyatları’na göndermeye karar verdi. 54 ülkeden 2 bin 450 projenin katıldığı yarışmadan dünya birincisi olarak dönen iki mucit genci, Oswego New York Eyalet Üniversitesi de yıllık 10 bin dolar burs vererek eğitimlerini burada sürdürmeye davet etti.

tübitak

TÜBİTAK’ın beğenmediği projenin dünya şampiyonu olmasından büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Mehmet Can Dursun ile İrfan Efe Boztepe “TÜBİTAK projemizi beğenmeyip, bölge sergisine bile çağırmadığında çok üzülmüştük. Çünkü güzel bir proje yapmıştık. Hazırladığımız yara örtüsünü denemiş ve iyileştirici özelliğini test etmiştik. TÜBİTAK beğenmedi ama ABD’den şampiyonluk aldık. Keşke kendi ülkemizde de beğenilseydik” dedi.Benim fikrimle popüler olan arkadaşımı kutlarken…
Pisliiiiikkkk!!!

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir