Bir Pazar Etkinliği: “Elmas Avı”

2259

ABD’nin Arkansas Eyalati’nde Crater of Diamons (Elmas Krateri) isminde bir ulusal park mevcut. İsmindeki “elmas” kelimesi öylesine verilmemiş. Bu park içinde elmas barındıran bir park. İnsanlar giriş ücreti vererek bu 37 dönümlük arazide elmas peşinde koşuyor. Maden, dünyanın ilk ve tek halka açık elmas madeni. Bulunan elmaslar ise bulan kişinin oluyor.

Crater-of-Diamonds-4[6]

Peki bu elmaslar nereden geliyor ? Madenin bulunduğu arazide yaklaşık 100 milyon yıl önce bir yanardağ varmış. Yanardağın patlamasıyla lavlarla birlikte elmaslar da ortaya çıkmış.

Crater-of-Diamonds-15[6]

İlk olarak 1906 yılında arazinin sahibi bir elmas buldu. Daha fazlası olduğu anlaşılınca da araziyi başkasına sattı. Ama ticari madencilik girişimleri başarısız oldu. Bunun üzerine 1950’lerin başında kamulaştırılarak ismi “Diamonds Crater” oldu. 1972’de ise Arkansas Eyaleti araziyi satın alarak ulusal park haline getirdi.

Crater-of-Diamonds-12[5]

Maden keşfedildiğinden beri çeşitli boyutlarda 50 binin üzerinde elmas bulundu. Bulunan en büyük elmas ise 1924 yılında bulundu. 40 karattı ve ismi “Sam Amca Elması” oldu.

Crater-of-Diamonds-5[6]

İnsanlar ailelerini alıp buraya elmas bulmaya geliyor. Bazıları bu iş için yapılmış elekleri kullanıyor. Bazıları da sadece ellerini. Bulunan minik bir elmas bile en az 15 bin dolara alıcı bulabiliyor.

Crater-of-Diamonds-14[10]

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir