Bir HBO Efsanesi Olan OZ Dizisinden 9 Unutulmaz Karakter

5079

1997-2003 yılları arasında gösterilen ve hapishane temasını işleyen film ve diziler içerisinde kendisine çok farklı ve özel bir yer edinen efsane dizi OZ’un, her daim ön planda olan, kişilik profilleri adeta bir nakış edasıyla işlenmiş 9 sıradışı karakterini ele alıyoruz bu yazımızda. Eğer gösterildiği zamanlar izlemediyseniz,  sert ve gerçek yapımlarla aranız iyiyse vakit kaybetmeden OZ’u izlemenizi salık veririz…

Dizi hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse;

Olaylar, Oswald State Correctional Facility(OZ, burada “Wizard of Oz” filmine gönderme yapılmıştır) adlı Amerikan hapishanesinde yeni kurulan deneysel bir birim olan Emerald City’de geçmektedir. Dizide mahkumların hayatları, geçmişleri ve diğer mahkumlarla ve yönetimle ilişkileri, çıplak bir gerçeklik duygusu verilerek anlatılmaktadır.

#1 Tim McManus(Terry Kinney)

hqdefault (1)

Emerald City biriminin kurucusu olan hapishane yöneticisi. McManus, mahkumlarla yakın ilişkiler kurularak onların rehabilite edilebileceğine ve belirli sınırlar içinde tüm mahkumların birbirleriyle yakın ilişki halinde olmalarının olumlu etkilerinin olacağına inanmaktadır.

#2 Augustus Hill(Harold Perrineau)

Augustus-Hill-oz-hbo-11078298-500-400

Dizinin “anlatıcısı”, aynı zamanda önemli karakterlerinden biri. Hill, hapse girmeden önce geçirdiği kaza sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum kalmıştır. Uyuşturucu kullanmak ve satmaktan hüküm giyen Hill diğer mahkumlarla genelde nötr bir ilişki içerisindedir.

#3 Ryan O’Reily(Dean Winters)

ROReily
Alkol ve uyuşturucu etkisinde kazaya sebebiyet verip iki kişinin ölümüne neden olmaktan 12 yıla mahkum olan İrlanda asıllı O’Reily, yine OZ’da cezasını çekmekte olan zihinsel engelli kardeşi Cyril ile yakın ilişki halindedir. Hapishane doktoru Gloria Nathan’a olan saplantılı aşkı bir başka ilginç özelliğidir.

#4 Kareem Said(Eamonn Walker)

Kareem_Said

Hapishanedeki müslüman mahkumların lideri konumundaki Kareem Said, kendi içinde yaşadığı çelişkiler yüzünden zaman zaman hem müslüman hem de müslüman olmayan diğer mahkumlarla sorunlar yaşar. Her defasında bir bedel ödemek durumunda kalır.

#5 Miguel Alvarez(Kirk Acevedo)

hqdefault

Babası ve büyükbabası da OZ’da ömür boyu mahkumiyet cezalarını çekmekte olan Alvarez, Latin kökenli bir mahkumdur. Ancak ne diğer Latin kökenli mahkumlarla, ne de diğer mahkumlarla ilişkileri uzun süreli iyi gitmektedir.

#6 Simon Adebisi(Adewale Akinnuoye-Agbaje)

48446836

Ömür boyu hapis cezasını çekmekte olan Afro-Amerikan mahkum Adebisi, diğer siyahi mahkumlara önderlik etme mücadelesi içindedir. Hemen hemen her mahkum gibi bu amacı doğrultusunda diğer mahkumlar ve zaman zaman yönetimle işbirlikleri ve ihanetlere dayalı ilişkileri bulunmaktadır.

#7 Tobias Beacher(Lee Tergesen)

animalfarm32

Alkollü araç kullanarak ölüme sebebiyet vermekten hüküm giyen Beacher, toplumda iyi sosyal statüye sahip bir avukattır. Ancak OZ’a girdikten sonra hayatı bir daha dönülmeyecek şekil ve keskinlikte değişecektir. Chris Keller adlı mahkumla yaşamış olduğu her yönden fırtınalı ilişki, dizinin önemli temalarından biridir.

#8 Chris Keller(Christopher Meloni)

l

88 yıllık hapis cezasını çekmekte iken OZ’da işledği cinayet sebebiyle ölüm cezasına mahkum edilen Keller, Tobias Beacher ile olan ilişkisiyle ön planda olan bir mahkumdur. Hayatta kalmak için her şeyi ve herkesi feda edebilecek bir karaktere sahip olan Keller, dizide iz bırakan karakterlerden biridir.

#9 Vernon Schillinger(J.K. Simmons)

hqdefault (2)

Bu yıl almış olduğu “en iyi yardımcı erkek oyuncu” Oscar’ıyla gündeme gelen deneyimli oyuncu J.K. Simmons tarafından canlandırılan Schillinger, ırkçı fikirlere sahip, her tür sertliği yaşamının bir parçası haline getirmiş, acımasız bir mahkumdur. OZ’da yaşanan bir çok kritik gelişmede öyle ya da böyle bir parmağı bulunmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir