Bir Çocukluk Hayali Hikayesi: Gökyüzüne Çıkan Ateşten Merdiven

1677

Herkesin bir çocukluk hayali vardır. Bir kısmımız bunun peşine düşer ve gerçekleştirmek için var gücümüzle çabalarız, bir kısmımız ise hayat koşuşturmasında sürüklenir gider. Geriye ne geçmişte kurduğu hayaller kalır ne de gelecek için olanlar..

Bu haber hayalinin peşinden giden bir sanatçının haberidir.

#1 Gökyüzüne çıkan 500 metrelik bir merdiven..1
#2 Çinli bir sanatçı olan Cai Guo-Qiang‘a ait  “Sky Ladder” (Gökyüzü Merdiveni) isimli çalışma etkileyici görüntüler sergiledi.
gokyuzu-merdiveni-m
#3 Beyaz bir balon 6.200 metreküp helyum gazıyla doldurulmuş şekilde gökyüzüne bırakıldı. 5
#4 Balona bağlı halde barutla ve havai fişekle kaplı 500 metre uzunluğundaki merdiven kendi kendini yakmaya ve adından çokça söz ettiren ateşten merdiveni oluşturmaya başladı.4

Çocukluk hayalini ustaca gerçekleştiren sanatçı şu açıklamaları yaptı: “Sky Ladder’ın arkasında benim çocukluk hayalim yatıyor. Hayatın bütün beklenmedik dönemeçlerine rağmen bunu gerçekleştirmekte kararlıydım. Önceki girişimlerim ya daha soyut ya da daha törenseldi. Bugün bu gökyüzü merdiveni yüreğime çok derinden dokunuyor. Çünkü doğup büyüdüğüm yere, akrabalarıma, aileme, arkadaşlarıma olan düşkünlüğümü üzerinde taşıyor. Önceki diğer girişimlerim gün batımında gerçekleşmişti. Bu kez sabah güneşine doğru yükseldi bu merdiven. Beraberinde umudu taşıyarak…”

# İzleyenlere ise görüntüler şu şekilde yansıdı :

https://www.youtube.com/watch?v=U10hD9YElTI

 

Kaynak:fizikist.com

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir