Bir Çift Yemek Çubuğunun Kana Bulanmış Öyküsü ( NATIONAL GEOGRAPHIC: Özel Araştırması)

1455

National Geographic Eylül sayısına; Woodtiger Vakfı’nın karşılamakta olduğu ödenek ile gizemli bir suç vakasının perdelerini aralayacak özel bir araştırma dosyasıyla merhaba dedi. Henüz Eylül ayının 3. gününe uyanmış olmamıza karşın derginin araştırma konusu tüm dünyada geniş yankılar uyandırdı. Bryan Christy’nin yazıp, Brent Stirton’un fotoğrafladığı “Fildişi Takibi”; sayısı her yıl 30 bini bulan, katledilmiş Afrika fillerinin izini sürüyor…

1990 senesi itibariyle fildişi ticareti yasaklandı. Fakat bu yasak; başta Çin olmak üzere pek çok ülkenin fildişlerine karşı göstermekte olduğu yoğun talebin önüne geçemedi. Dolayısıyla ortaya yasa dışı yollarla sürdüren bir katliam ve kaçakçılık öyküsü çıktı.

Asırlardır ticari değere sahip olan fildişi; modern çağın değişimleri karşısında da değerini kaybetmedi ve onlarca filin sonu oldu. Üstelik aradan geçen zaman; önceleri yalnızca tüketim amaçlı seyreden bu ticaretin boyutunu bambaşka bir noktaya sevk etti. Tanrının Direniş Ordusu da; uzun zamandır fildişi avında…

Tanrının Direniş Ordusu; 1961 Uganda doğumlu olan Joseph Kony’nin lideri olduğu hükümet karşıtı olarak faaliyet sürdüren bir gerilla birliği. Uzun zamandır fildişine ilgi gösteren grup; bunu cephane anlamında bir güç olarak görüyor. Fildişi karşılığında roket güdümlü bomba ve çeşitli silahlara sahip olabilmelerine olanak sağlayacak anlaşma ve keşifler yapıyorlar.

Fildişi Takibi’nin olağanüstü yol haritası, sosyal ve siyasi açıdan incelemeleri, ticaretin kilit noktasında yaşam sürenlerin öyküleri ve Tanrının Direniş Ordusu; National Geographic’in Eylül sayısında çarpıcı fotoğraflarla hayat buluyor.  Derginin web sitesinde bir kısmına yer vermiş olduğu makaleye; http://www.nationalgeographic.com.tr/makale/eylul_2015/fildisi-takibi/2568 adresinden, devamına ise; http://dogusdergi.com/dukkan/national-geographic/ng-eylul-2015 adresinden, dergiyi satın alarak ulaşabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir