Bir Bakışta 8 Güzide Tren

2748

Çoğumuz hayatımızın ilk dönemlerinden itibaren trenlere ilgi duyuyoruz. Geleceğe Dönüş, Harry Potter gibi serilerin bu makinelere büyülü özellikler eklemesiyle de ilgimizin katlanarak arttığı söylenebilir. 19. Yüzyılda buharlı lokomotiflerle dünyaya adım atan bu endüstri çağının gürültülü canavarlarını adlandırmakta birazcık zorluk çeksek de Yüksek hızlı, çok yüksek hızlı, hakikaten de hızlı tren derken şu aralar trenlerle pek içli dışlı olduk.

Dolayısıyla biz de geçmişten günümüze bu güzel makinelere bir göz atalım istedik.

# 1 Flying Scotsman

flying_scotsman_003

Bu St. Patricks gününü hatırlatan Uçan İskoç’umuz 1862 tarihinden başlayarak  Londra ve Edinburgh arasında buharını geriye doğru savurdu. Kendisi 1963 yılında emekli olana dek üç milyon kilometre yol katetmişti.

# 2 Mallard

mallard

Nigel Gresley tarafından tasarlanan bu tren en hızlı buharlı lokomotif ünvanını elinde bulunduruyordu.Tasarımcısının Almanya’da gördüğü trenlerden esinlenerek dizayn ettiği söylense de Darth Vader’dan ilham alındığı konusunda bizim şüphemiz yok.

# 3 Acela Express

8191538837_fc5be991f1_z

Acela’nın hızı saatte 240 kilometreyi bulabiliyor. Kendisini Japonya, Çin ve Frans’daki akrabalarından ayıran özelliğiyse paylaşımcı olması. Acela banliyö ve yük trenleriyle aynı hattı paylaşabiliyor.

# 4 İntercity Express

ice-overview-3

Makinist olsaydım dedirten bu fotoğraf Intercity Express’ten. Birçok modeli bulunan bu trenimiz adeta babadan oğula nesil. Hızı 400 kilometreyi aşan kahramanımız bir zamanlar hız rekorunu elinde bulunduruyordu.

# 5   Maglev

JR-Maglev-MLX01-2

Aerodinamik kanunları göz önünde bulundurulmasa muhtemelen bu hızlara ulaşan trenler ancak hayallerimizde kalacaktı. Yalnız mühendislerin azıcık  şuradan kıvırayım da sürtünmeyi azaltayım kaygısıyla oluşan bu resmin bizde topuğuna basılmış ayakkabı izlenimi uyandırdığını söyleyebilirim.  Şaka bir yana saatte seksen sekiz mil hızla zaman yolculuğunu mümkün kılan Dr. Emmett Brown, Otuz kilometreyi 8,5 dakikada kateden bu trenle neler yapardı kimbilir.

# 6 TGV

tgv_high-spped_train_france

TGV tekerlekli bir model olmasına rağmen 515 kilometre ile 2007’de dünya rekoru sahibi olmuştu. Ticari seferlerde 200-320 km arasında hıza çıkan bu tren Paris merkezinden yayılan bir ağda hizmet vermekte.

# 7 Class 390 Pendolino

525

Birleşik Krallık’ın Virgin Trains şirketi tarafından işletilen Pendolino (yukarıdaki şirin şey) en hızlı yerli trenlerden biri olup saatte 225 km hıza erişebiliyor olsa da sinyalizayon sistemlerindeki sınırlılıktan ötürü saatte ancak 200 km yapabilmektedir. 2006 Eylül’ünde Londra-Glasgow seferini 3 saat 55 dakikada tamamlayarak önceki 4 saat 14 dakikalık rekoru da kırmıştır. Go ahead Pendolino!

 

#8 DELTIC

Picture of Class 55 Deltic locomotive number 55022 Royal Scots Grey at Newcastle central station. At 3300 horsepower, the BR Type 5 Deltics were one of the most powerful diesel locomotives ever used in front line service in the UK.

Orjinal adı British Railclass 55 olan trenimiz Deltic adını lokomotifinden ötürü almıştır. 1961-1962 yılları arasında üretilmiş olan bu tren insan olsa muhtemelen fazlasıyla hamburger yiyen bir arkadaş olurdu.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir