Bir Amerikan Rüyası: Tesla Model S

4194

Yüksek performanslı elektrik araçlar üretmeyi hedefleyen, Amerikan otomotiv firması Tesla Motors’un ürettiği “Tesla Model S” , gerek tasarımıyla, gerek özellikleriyle çok konuşuluyor. Bu şahane aracı hep beraber yakından tanıyalım istedik.

0’dan 100 km’ye 4.2 saniyede ulaşan, tam şarjla 426 km yol gidebilen bu araç hakkında bilgiler karşınızda..

 

#1 Oyun oynar gibi kontrol edebilirsiniz.

Arabanın fren ve direksiyon sertliği, yerden yüksekliği, süspansiyon gibi bir çok ince ayarını, elektronik panelinden halledebiliyorsunuz. Sürüş keyfinize göre, araba oyunlarındaki “options” menüsü gibi basit bir arayüz ile arabanızı istediğiniz kıvama getirebilirsiniz.

2

 

 

#2 Sürüş alışkanlığınızı aklında tutarak sizi bilgilendirir.

Model S araba kullanma alışkanlığınızı, hız ortalamanızı vs. aklında tutarak, kalan şarjı ile sizin ne kadar daha yol gidebileceğinizi çok isabetli bir şekilde tahmin ederek sizi bu konuda bilgilendirir.

3-1

3

 

#3 Akıllı ekran

Sahip olduğu büyükçe dokunmatik ekran ile bir çok şeyi takip ve kontrol edebildiğiniz gibi, sesli komutlar ile şarkıda çalmasını sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken “play x(şarkı ismi)” demek. Şarkı kayıtlı değilse bile internet bulup çalabiliyor.

4

 

#4 Estetikten ödün vermiyor.

Şarj giriş bölümü dahi tasarım harikası olan Model S arka farların içine saklanmış bir şarj bölümüne sahip.

5 5.1

 

#5 Bedava şarj istasyonları..

ABD ve Avrupa’nın büyük kentlerinin hemen hemen her yerinde hizmet vermeye başlayan, Tesla sarj istasyonlarının tasarımı da çok göz alıcı. Bu istasyonlarda araba 1 saat kadar süre içinde şarj olurken, siz arabanın yanında olmasanız dahi cep telefonunuzdan sarj durumu hakkında bilgi alabiliyorsunuz.

66.1 6.2

 

#6 Güncellemelere sahiptir.

Model S belli aralıklarla güncelleme alarak kendisini sürekli yeniliyor. Ayrıca, arabada oluşan herhangi bir arızayı da internet üzerinden yollayacağı bir güncelleme ile çözebiliyor. Ve güncellemenin olacağı zamanı dakikasına kadar ayarlayabiliyorsunuz. Bu da demek oluyorki gece yatarken arabanız garajında tamir olabilir.

7

 

#7 Dokunmatik kitleme..

Arabanın kapı, bagaj, kaporta vs kitleme işlemleri de yine büyük dokunmatik ekranından yapılıyor.

8

 

#8 Geniş iç hacim ve bagaj..

Arabanın arka koltukları ve bagaj kapasitesi oldukça geniş.

99.1 9.2

 

#9 Telefon ile kontrol..

Model S’e telefon ile bir çok komut verebiliyorsunuz. Örneğin, arabanıza binmeden, telefonunuzdan araba için sıcaklığı öğrenerek, ona göre sıcaklığı ayarlayabiliyorsunuz.

10

 

#10 Altı dümdüz..

Model S bir benzin motoruna ihtiyaç duymadığı ve gayet düz bir motor sistemi olduğu için, arabanın altıda dümdüz. Benzinli araçlar gibi çeşitli ıvır zıvır ile dolu değil.

16

 

#11 İnce detayları ile de göz kamaştırıyor..

Çoğu arabada turuncu veya kırmızı olup göz zevkini bozan, emniyet kemeri klipsi Model S’te siyah..

1

Jantlar çok janjanlı

11

Mükemmel işçilik.. Mükemmel tasarım..

12 13 14 15

 

 

-Ekşisözlük’teki “diesel1907 adlı yazarın entry’sinden esinlenilmiştir.

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir