Bilimin Ustasıyım Kızların Hastasıyım: Celal Şengör

1648
Lakaplarından bazıları; papyonlu profesör, tonton dede, aykırı adam… Her şeyi bilen, asker hayranı, akademisyen… Celal Şengör, ülkemizin en ilginç ünlülerinden biri. Onun dünyasına vakıf olabilmek ise çok eğlenceli. Biz de bunu deneyelim…
Kim?

1157704_620x410

Prof. Dr. Celal Şengör, İTÜ Jeoloji Bölümü‘nde öğretim üyesi. Ülkemizin en önemli jeoloji profesörlerinden biri. 1955’te İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’de lise eğitimini tamamladı ve Amerika’da da üniversite tahsilini bitirdi. Ailesinden gelen maddi ferahlığı sayesinde çocukluk yaşlarından itibaren ciddi bir kültürel birikime sahip oldu. Çok okudu, çok şey öğrendi. 12 yaşına geldiğinde derdini Almanca olarak anlatabiliyordu! Bugün, yıllardır çekirdeklerinden bol bol çitlediğimiz Tadım Gıda‘nın ortaklarından biri.

Bilim Aşığı

prof-celal-sengor-diski-yedirmek-iskence-degil-7903622_x_5788_o

Maddi açıdan hayatının tümünde rahat bir konumda olduğu için, akademik hayatında yaptığı işlerin amacı para kazanmak değil, bilim üretmek oldu. Bu yüzden de ülkenin en çalışkan bilim adamlarından biri zaten. Orta Asya coğrafyası konumunda yaptığı çalışmalarla adını uluslararası alanda da duyurmayı başardı. Evet, Celal Şengör, tam bir bilim aşığı. Diyebiliriz ki onun için hayatta en önemli şey bilim; öğrenmek, öğretmek, bu hayatın ve yerkürenin sırlarına vakıf olabilmek. Onun herhangi bir yazısını okuduğunuzda ya da katıldığı bir televizyon programını izlediğinizde gözlerindeki çocuksu heyecanı görebilirsiniz.

Aykırı Adam

1448347654626

Çocukluğundan itibaren ateist olduğunu söyleyen Celal Şengör, dini konularda sert çıkışlar yapmaktan çekinmediği gibi, tarihi ve güncel konularda da fikirlerini çok rahat bir şekilde dile getiriyor, bu yüzden de seveni kadar sevmeyeni de bol. Son olarak, 12 Eylül darbesinde yaşanan işkenceler için “dışkı yedirmek işkence değil” demişti ve birkaç gün boyunca ülkenin neredeyse tamamı hocaya ağzına geleni söylemişti! Keza, demokrasiden pek hazzetmediğini ve “oligarşi” yönetimine daha çok sempati duyduğunu ya da Kemal Sunal‘ı komik bulmadığını, hayatı boyunca bir kez olsun bakkala ekmek almaya gitmediğini açıklamasıyla ülkenin “elit” kesiminden olduğunu belirtmişti.

Her Şeyi Bilen Adam

 

celal-sengorCelal Şengör bir jeoloji profesörü ama ona herhangi bir konuda herhangi bir soru sorduğunuzda size “no comment” demeyecektir. Özellikle tarih, felsefe, coğrafya, fizik bilgisi jeoloji bilgisiyle yarışır düzeyde. Kütüphanesinde bulunan 30 bin kitabı boşuna okumadı ya!

Güzele Bakmak Sevapsa…

Hoca için günah-sevap kavramları hayatında önemsiz kavramlar ama şunu diyebiliriz ki eğer bir gün Celal Şengör mahşerde sınava tabi tutulacaksa sevap kısmında baktığı kadınların hatrı sayılır bir yeri olacak! Yüksek lisansı sırasında tanıştığı bir bayan arkadaşının bacaklarının benzerine bir daha rastlamadığını, Victoria Secret defilelerini kaçırmadığını söylüyor papyonlu çapkın!

Nadide Bir Eser

celal-sengor-2Celal Şengör‘ün, fikirlerine katılsanız da katılmasanız da, bazı çıkışlarını aşırı bulsanız da bulmasanız da, bu ülkenin en önemli insanlarından biri olduğu su götürmez bir gerçek. Öğrenmeyi, öğretmeyi bu kadar seven, bilimin her alanıyla ilgilenen ve hem fizik, hem jeoloji, hem tarih, hem felsefe alanına bu kadar vakıf olan, eşine az rastlanır bir insan. Adeta cehaletin övüldüğü, halk arasında “okuyup adam mı olacaksın” diye bir söz bulunan, kitap okuma oranının Avrupa ülkeleri arasında en düşük olduğu, ne yazık ki insanlarına -yazar burada kişisel fikrini belirtiyor- en basit ifadeyle “bilgisizler mangası” diyebileceğimiz bir ülkede yaşıyoruz. Celal Şengör gibi isimlere saygı göstermeli, söylediklerini dinlemeliyiz. Ülkede dinlemeye değer, aklı başında, bilgili, entelektüel çok fazla kişi yok zira…

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir