Bilim Dünyası İkilemde: Kahve Kalbe Yararlı Mı Zararlı Mı?

2579

Kahve kalbe etkileri

Kahve kalbe faydalı mı?

Kahve kalbe zararlı mı?

Bilim dünyası onca sene bize “zararlı, sağlığınız için tüketmeyin” dediği bir şeye daha “aslında yararlı” demeye başladı. Tıpkı senelerce yumurtanın kolesterole sebep olduğu ve tüketilmesinin çok da faydalı olmadığının söylenilip bugün yumurtanın insan sağlığı açısından çok faydalı olduğunun söylenilmesi gibi.

Şimdi de Güney Koreli bilim adamları 25 bin kadın ve erkek üzerinde yaptıkları araştırmada günde 3 ile 5 fincan arasında kahve tüketen kişilerde kalp hastalıklarının ilk işaretlerinin daha az göründüğü bilgisine ulaştılar.

Kahve zararlı mı, yararlı mı?

Bu konuda hem bilim adamlarının hem de onların dedikleri doğrultusunda hareket eden bizlerin kafası çok karışık.

Bir kesim bilim adamı kahvenin yüksek kolestrol ve tansiyon gibi bir çok kalp hastalığına sebep olduğunu söylerken, Güney Koreliler gibi diğer bir kesim bilim adamı da kahvenin kalbi koruyucu bir nitelik taşıdığını söylüyorlar.

kahve

Kahvenin kalbi koruduğu savını ortaya atan bilim adamları, savlarını kahve içen insanların kalp atar damarlarında daha az kalsiyum birikmesi ve bu durumun da kalbi koruduğu bulgusuna dayandırıyorlar.

Güney Korelilerin bu savına, İngiliz bilim adamları karşılık olarak beslenme koşullarının bile bu araştırmada bir değişken olduğunu, dolayısıyla kahvenin herkes için kalp hastalıklarına karşı koruyucu nitelik taşımasının söz konusu olmadığını söylüyorlar.

Kimi dinlemek gerektiğine karar vermek kolay değil. Çoğu zarar azı karar deyip günlük tüketim miktarını abartmamak en mantıklısı.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir