Beynimiz Neden Küçülüyor?

4649

Neden beynimiz küçülüyor? Kullanmıyoruz da ondan. Bunun uzman bir kişi tarafından verilen bir yanıt olmadığı çok aşikar kabul, ama biz de bu durumu böyle yorumluyoruz. Daha açık anlatmak gerekirse: Kullanılan organ gelişirken kullanılmayan organlarımızın köreldiğini çok iyi biliyoruz. Biz hayatımızı kolaylaştıracak o kadar şeye sahibiz ki beynimizi fazladan yormamıza gerek kalmıyor. Ancak bu bahsedilen durum son senelerde yaşanılan bir durum değil sadece. Geçtiğimiz 10.000-20.000 yılda beynimizin küçüldüğü saptanmış. Bu durumu uzmanlar ise şöyle yorumluyor…

Kitaplarda, bilgisayarlarda ve internette giderek artan şekilde daha çok bilgi saklıyor ve işliyor oluğumuz gerçeği, pek çoğumuzun aslında küçük beyinlerle rahatlıkla devam edebileceği anlamına geliyor. Ayrıca bazı antropologlar bildiriyorlar ki büyük beyinler hızlı hesaplama gibi belirli görevlerde daha uzun bağlanım yolaklarından ileri daha verimsiz olabilirler.

o-buyudukce-beynimiz-kuculuyor

 

#3 Yaşam biçimimiz beyin boyutlarını etkilemiş olabilir.

Örneğin, evcilleştirilmiş hayvanlar vahşi emsallerine göre, avcılardan kaçmakta ya da yemek için avlanmak gibi görevleri gerçekleştirmekte gerekli fazladan beyin gücüne ihtiyaç duymadıklarından daha küçük beyinlere sahipler. Benzer şekilde, insanlar da daha evcil hale geldiler. Ancak beyinlerimizi belirgin yaşam koşullarımıza uygun tuttuğumuz müddetçe, türümüzün toplu zekâsı adına korkmak için herhangi bir neden olmamalı.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir