Benzinli Mi? Yoksa Dizel Mi?

2004

Geçmişten günümüze giderek artan sıkıntılar, Orta Doğu’da dönen siyasi oyunlar, bazı kesimlerin projelerinin temelinde yatan sebeplerden birisi: Petrol.

OPEC’in kurucusu Venezuelalı ünlü politikacı Juan Pablo Pérez’in “şeytanın pisliği” olarak tanımladığı petrol işlenmesiyle elde edilen Benzin ve Dizel yakıtın aralarında 0.2-0.5 TL fark olması gerekirken, ülkemizde alakasız bir fiyat farkı mevcut. Bu yazımızda 4 zamanlı motorların çalışma prensiplerine sırasıyla değineceğiz ve kafa karışıklığını gidermeye çalışacağız.

#1 Benzinli Motorun Çalışma Prensibi

internal_combustion_engine

İlk olarak dışarıdan silindir içine ayarlanan miktarda hava, aynı zamanda da enjeksiyon sistemi sayesinde egzantirik milinden silindire benzin alınır. (Eskiden karbüratör dediğimiz cihaz hava-yakıt karışımını ayarlardı fakat günümüzde karbüratörün yerini enjeksiyon sistemi almaktadır.) Alınan hava-yakıt karışımı silindirde aşağıya doğru inerken ikinci zamanda silindir tekrar yukarıya hareket eder ve sıkışan hava-yakıtın oluşturduğu basınç ile bujilerden kıvılcım verilir. Dolayısıyla sıkışan benzin-yakıt karışımı ve sıkışma sonucu oluşan basınca kıvılcım verilince yanma olayı gerçekleşir, bu yanma silindiri tekrardan aşağıya doğru iter ve “krank” adını verdiğimiz mili döndürür. Dördüncü zamanda oluşan egzoz gazları, silindirin tekrardan egzantirik miline yaklaşmasıyla egzoz manifoldundan dışarıya atılır.

#2 Dizel Motorun Çalışma Prensibi

4-zamanli-motor

Benzinli motorda bahsettiğimiz 4 zamanlı çalışma prensibi, dizel motorda da aşağı yukarı benzerdir. İlk olarak silindirimize sadece hava alıyoruz ve in-take valfimiz kapanıyor, ardından silindirimiz aşağıya iniyor ve tekrar yukarıya çıkıyor fakat yukarı çıktığında ateşlenme olmuyor sadece yüksek miktarda basınç oluşturuyor ve dizel yakıt enjektörler vasıtasıyla silindire aktarılıyor. Bundan sonrası egzoz gazlarının tekrardan egzoz manifoldundan atılması şeklinde gerçekleşiyor. Benzinli motorlardan farkı buji dediğimiz -bir nevi motorun çakmağı- bulunmamakta sadece pressleme, sıkıştırma ile gerçekleşmektedir.

pistons_of_partial_cross-sectional_view

“Benzinli motor mu?  Dizel motor mu?” şeklinde kafa karışıklığı yaşayanların bilmesi gereken birkaç şey belirtmeliyim. Dizel yakıt karakteri gereği düşük devirlerde yüksek tork değerleri verir. Bu da tarlada, arsada, dağda, yüksek eğimli yollarda, zor koşullarda kullanacaklara için çok mantıklı bir seçim. Fakat ekonomik yönünü düşünüp dizel motor seçmeyi düşünenler var ise yılda on bin kilometre yapmadığınızda dizelin cebinize zararının benzinli motordan daha fazla olacağını aklınızın bir köşesinde bulundursanız iyi olur. Benzinli motorda ise dizel motora nazaran tork az olmakla birlikte, hız daha fazla olacaktır. Burada motoru direkt ekonomik yönden seçmek yerine daha geniş şekilde düşünüp, yıl içerisinde neler yapılacağına bakılarak, buna uygun doğrultuda hareket etmek daha mantıklı olacaktır.Piston-Head-Army-Crew

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir