Batı Dünyasının Eserleri Minyatüre Uyarlanırsa Nasıl Olur?

1709

Minyatür sanatı İslam kültüründeki resmetme sanatı bir nevi. Ressamlık gibi meslekler yasak olunca minyatür sanatı da o zamanlarda bol bol gelişme fırsatı bulmuş. Peki, Hollywood filmlerini minyatür olarak sergilesek nasıl olurdu? İşte bunun cevabını Murat Palta vermiş. Umarım hazırladığımız yazıyı beğenirsiniz 🙂

1989 yılının 22 Aralık ayında dünyaya gözlerini açan Murat Palta, 2008 yılında başladığı Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Grafik Tasarım bölümü mezunu. 2010-2011 yılları arasında da Macaristan’daki Kaposvár Üniversitesi’nde eğitim almış.

İlk olarak murthy nickiyle Bobiler’de yayınladığı Star Wars-Osmanlı minyatürüyle başlamış bu süreç. Hatta bir röportajında da şöyle söylemiş: “Kardeşimle olan günlük muhabbetlerden sadece biriydi. Star Wars izledikten sonra “Osmanlı’da geçse nasıl olurdu?” dedikten sonra resimlemeye karar verdim.”

star wars baslangic

Sonraki minyatür çalışmasında yazdığına göre bu fikir kafasına iyice yattıktan sonra bunu tez olarak hazırlamaya karar vermiş.

inception 2.adim

Bu çalışmalarının yanında Türk filmlerinin de minyatür şeklinde yapılmasını isteyenler olmuş fakat Murat Palta’da bunu şu şekilde açıklamış : “‘Eşkıya’ filmini bu şekilde resmetmek hoş olurdu ama hiçbir özelliği de olmazdı. Amaç doğu-batı sentezi oluşturmaktı.” “Eğer Türk filmlerini minyatür tarzıyla işleseydim bugün Huffington Post’ta yer almazdı. Gelen e-maillerde, ‘Kendi kültürlerinin bir parçasını farklı kültürün aynasıyla yansıtmak’ fikrinin onları heyecanlandırdığını söylediler.”

A Clockwork Orange / Otomatik Portakal (1971)

a clockwork orange

Alien / Yaratık (1979)

alien - yaratik

Godfather / Baba (1972)

godfather

Inception / Başlangıç (2010)

inception

Kill Bill (2003)

kill bill

 

Hazırlama süreci de şu şekilde yapılmış : “İlk önce eskizde hangi sahnenin nasıl yer alacağını kağıtta resmettim. Sonra dijital ortamda tek tek karakterleri resmettikten sonra boş mekanı çizdim. Daha sonra figürleri yerleştirdim.”

Pulp Fiction / Ucuz Roman (1994)

pulp fiction

Scarface / Yaralı Yüz (1983)

scarface

Goodfellas / Sıkı Dostlar (1990)

sıkı dostlar good fellas

Star Wars / Yıldız Savaşları (1977)

star wars

Terminator 2 (1991)

terminator 2

The Shining / Cinnet (1980)

the shining

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir