Basit elektirik motoru yapımı

1009
elektirik motoru
elektirik motoru

Bugün sana basit elektirik motoru yapımı , elektirik motoru nasıl yapılır , kolay elektirik motoru yapma hakkında bir yazı yazacağım.Geçtiğimiz yıllarda ödev olarak elektrik motoru yaptım ve diyebilirim ki fizik zor zanaat. Ancak bu tür şeyler yapmak, elindeki işi başarıyla tamamladıktan sonra insana tarifsiz bir keyif veriyor. Kendine yeni bir hobi edinmek mi istiyorsun? Ya da öğretmenin verdiği ödevi tamamlamak için bir elektrik motoru mu yapman gerekiyor? videoları izliyorsun fakat yolunda gitmeyen bir şeyler mi oldu? karşılaştığın sorunun çözümünü içeren püf noktasını yazımızda bulman yüksek ihtimal.

Ödevi olan arkadaşlar bu tariften yararlanarak bir  basit elektirk motoru nasıl yapılır? Elektrik motoru yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Basit elektrik motoru yapımı incelikleri nelerdir? sorularının yanıtlarını burada bulacaklardır. Basit elektrik motoru yapmak isteyenler için basit elektrik motoru nasıl yapılır? kısaca anlatayım.

Malzemeler:

  • bir adet ince ve bir adet de kalın pil 1.5 V’luk (Çatal iğnenin boyutlarında olması avantajlı olur)
  • bir adet mıknatıs (hani şu ucuzcularda satılan silindirik mıknatıslar işini görecektir)
  • iki adet çatal iğne
  • elektrik kablosunun içindeki bakır iletken tellerden yarım ya da bir metre
  • bir adet oje bu iş için yeterli.

Dikkat edilmesi gereken noktaları özellikle yazmam gerekiyor. Çünkü genelde internetteki bilgiler bu  elektrik motorunun ucundaki halkayı döndürmeye yetmiyor.

Aşama 1: Öncelikle pilin artı ve eksi kutuplarına çatal iğnenin yuvarlak kısmı değil de diğer iğneli tarafı gelecek şekilde sabitliyorsun.

Aşama 2: Mıknatısı pilin alt kısmına yerleştiriyorsun (o kendiliğinden duracaktır yapıştırmaya gerek yok)

Aşama 3: İnce kalem pil yardımıyla bakır telini yusyuvarlak olacak şekilde kalem pilin etrafına sarıp şekil veriyorsun. Telin sağında ve solunda pay bırakmalısın. Çünkü yuvarlağı kenarlarından sabitlemek gerekecek. Tıpkı şekildeki gibi bir şey elde etmeye çalışıyoruz:

Aşama 4: Yuvarladığınız teli iğnelerin sivri kısmına yerleştir ve dönüyor mu dönmüyor mu bir bakalım. Eğer dönmüyorsa panik yapmayın. Aşağıda yazan püf noktalarını tek tek deneyerek uygulayın.

Bakır tel dönmüyorsa denemeniz gerekenler:

Evet, pilin iki ucuna iğneleri sabitledin ve yuvarladığın telin dönmesini bekliyorsun.  Ama dönmüyor. o halde;

  • Teli inceltmeyi dene: çünkü kalın tellerde pilin gücü yetmediği oluyor.
  • Bakır teli kontrol et: bir diğer önemli nokta yuvarlağın düzgün olması ve yanlardaki tellerin düz ve aynı hizada ve yuvarlağın çapı üzerinde olması
  • Oje uygulayın: yine de dönmüyorsa oje devreye girecek, ojeyi telin tek bir koluna o kolun da yarım yüzeyi ojelenecek şekilde  sür. Oje kuruduktan sonra tekrar dene.
  • Yuvarlağın sarım sayısı: Yine de olmuyorsa bakman gereken yuvarlağındaki sarım sayısı. Teli iki ucundan  bağladın ya hani yuvarlak sabitlensin diye. İşte o  noktaların üzerinde ve altında kalan yuvarlakların sarım sayıları eşit değilse de dönmeyebiliyor. yuvarlağın yukarısında ve aşağısında eşit miktarda tel olmalı. yukarıda 2 tur aşağıda 3 tur dönmüş olmamalı.

Artık elektrik motorunuz çalışmış olmalı. Kendinizle gurur duyabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir