Basit Dokunuşlarla Nasıl İçenlerin Müptelası Olacağı Bir Türk Kahvesi Yapabilirsiniz?

2171

Güzel Türk Kahvesi nasıl yapılır ?

Türk kahvesi ipuçları

Türk kahvesi ciddi bir mevzudur. Zira suyundan cezvesine kadar her aşamanın, damağımızda bırakacağı aromatik dokunuşa etkisi vardır. Üstelik kendisi mutlu ya da mutsuz olalım her anımızın içerisine doğrudan dahil olabilecek güçtedir. Yorgunluk anında “yorgunluk kahvesi” olarak yetişir imdadımıza, sohbet su gibi akıp gittiğinde “ee bir acı kahveni içeriz” nidasıyla dâhil oluverir muhabbete, pek çok şeyin üstesinden gelip günü sonlandırdığımız da , ardından saatlerce fincanın her milimetresini analiz edip fal bakacağımız “keyif kahvesi” olarak günü taçlandırır. Buradan da yine aynı kapıya varıyoruz ki; kahve günün her anı için önemlidir, keyiflidir, lezzetlidir. Bizlerde bu önemin sonuna kadar farkındalık duyuyoruz ki; sizlere kahvenizin köpüğüne köpük, lezzetine lezzet katacak birkaç öneriyi paylaşma sorumluluğu hissediyoruz.

İçimi Biraz Yumuşatmak İçin; Süt Tozu İlavesi

İlginç gelebilir, fakat kesinlikle lezzetsiz değil. Bilhassa devamlı kahve aldığınız yerin dışında bir yerden alışveriş yapmak zorunda kalmış ve kahvenizin tadını oldukça sert bulduysanız hayli işe yarıyor. Tabii ölçüyü kaçırıp da mevzuyu çocukları avutmak için hazırlanan kahveli süte çevirmeyelim. Ortalama bir ölçü vermek gerekirse iki fincan için; 3 çay kaşığı süt tozunun yerinde ve işlevsel bir lezzeti olduğunu belirtebiliriz.

Lezzeti Biraz Arttırmak İçin; Nutella Dokunuşu

Buradaki Nutella aslında temsili. Yani sürülebilir çikolata olan diğer markalara ait ürünler de pekala aynı işlevselliğe sahip olabilmektedir. İki fincan için 1,5 çay kaşığı kadar Nutella eklemiş olduğunuz Türk kahveniz; yoğunluğu ve aromatik lezzeti ile damağınıza sıra dışı bir deneyim yaşatacak.

Köpüğünü Biraz Arttırmak İçin; Karbonat Mucizesi

Pek çok derde deva olan karbonat; kahvenin köpüğünü bir türlü tutturamayanlar için de şefkatli kollarını aralıyor. İç iç bitmeyen bir köpük katmanı istiyorsanız; iki fincan için bir çay kaşığının ucuyla yani çay kaşığının ¼’ü oranında karbonat ekleyin.

Servise Biraz Farklılık Katmak İçin; Maden Suyu İle Servis

Kahvenin yanında ikram edilen su Türk Kahvesi’nin olmazsa olmazıdır. Fakat şu sıralar yerini maden suyuna devrediyor gibi görünüyor. Bilhassa yaz günlerinde çok daha şık bir lezzet oluşturan maden suyu; Türk kahvesinin yasaklar listesinde yer aldığı mide problemi olanlarında yüzünü güldürüyor.

Tabi bu aydıklarımızın hepsini farklı bir aroma için filtre kahve yaparken kullanabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir