Diyetinizin Başarıya Ulaşmasına Yardımcı Olacak 10 Şey

1200

Kilo vermek, hayatımızın en az bir evresinde istek duyduğumuz bir eylemdir. Fakat bu eyleme girişip de yani kilo vermeyi kafaya koyup da bunu başarabilmek, işte bu herkesin yapabileceği bir şey değildir. Bunun elbette bir çok nedeni vardır ki en önemlilerinden biri de kısa bir süre boyunca deneyip daha sonrasında hemen pes etmektir. Pes etmek yerine kilo vermenin aslında kilo almak gibi uzun bir süreç gerektireceğini aklımızdan çıkarmamak gerek. Aynı zamanda bu süreçte kararlı ve bu kararlara sadık olmak gerek. Bu konuyu kendinize kabul ettirdikten sonra başarıya giden yolda önerilerimiz olacak.

Kilo vermek için diyet yapmaya karar verdiyseniz ve diyetinizin başarıya ulaşmasını istiyorsanız işte size diyetinizin başarıya ulaşmasına yardımcı olacak 10 şey ;

 

 

#1. Evet kilo vermek uzun bir süreç gerektirir dedik. Ama bu süreçten geçerken kendinize uzun vadeli hedefler koymaktan kaçınmalısınız. Yani kısa vadeli hedefler koyun ki başardıkça diyetinizi başarıya ulaştıracağınıza inancınız artsın. Ayrıca koyduğunuz kısa vadeli hedeflerin gerçekçi olması da bir diğer önemli nokta. Örneğin bu hafta içerisinde 4 gün boyunca birer saat yürüyüşe çıkacağım şeklinde bir hedef, hem gerçekçi hemde kısa vadeli bir hedeftir. Bu hedefi gerçekleştirdiğinizde de motivasyonunuz artacaktır. Böylece diyetinizin başarıya ulaşmasına bir adım yaklaşmış olursunuz.

egzersiz

#2. Sadece diyet yapmak kilo verme sürecinizi normalden de uzatır. Ayrıca kilo verme halinde de vücudunuzda sarkmalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden kesinlikle diyetinize spor ile destek olmalısınız. Böylece kilo verme süreciniz hızlanır. Sımsıkı bir vücuda sahip olursunuz. Fakat spor yaparken mutlaka kaslarınıza zarar vermemek adına diyetinizde protein içerikli gıdalara yer vermeye özen göstermelisiniz. Tabi ki bu esnada bol su tüketiminin de müthiş bir önemi vardır.

#3.Diyet esnasında bazı içecek türlerini tüketmeye özen gösterirseniz diyet esnasında metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur ve daha hızlı kilo verebilirsiniz. Bu tarz içeceklere örnek ilk olarak sütsüz kahve içmeyi verebiliriz. Sütsüz ve kesinlikle süz tozsuz olmalı çünkü bunları tercih ettiğiniz an fazladan kalori alırsınız. Sadece sek kahve metabolizmanızı hızlandırır. Dilerseniz şekersiz Türk kahvesi de aynı işlevi görür. Metabolizmanızı arttırır, diyetinize yardımcı olur.

#4. Diyetinizin başarıya ulaşması için tercih edebileceğiniz bir diğer içecek ise yeşil çaydır. Çünkü yeşil çay müthiş bir antioksidandır. Diyet yaparken vücudunuzu zararlı etkenlerden arındırmak ve metabolizmanızı arttırmak isterseniz bunun için yeşil çay müthiş bir içecek olacaktır.

#5. Diyetiniz esnasında metabolizmanızı hızlandıracak, toksin atmanızı sağlayacak içecekleri tercih etmenin yanı sıra mutlaka protein yönünden de zengin ve sağlıklı içecekler de tüketmelisiniz. Bunun için de yarım yağlı süt biçilmiş kaftandır. Yarım yağlı süt hem sizi tok tutar hemde protein ihtiyacınızı karşılar hem de sağlıklı ve başarılı bir diyet sağlar.

heart-healthy

#6. Abur cubur tüketmek yaşam tarzınızın vazgeçilmezlerinden ise paketteki bol kalorili gıdalar yerine meyve ya daçiğ sebze  tercih etmek diyetiniz açısından gayet olumlu sonuçlar doğuracaktır. Örneğin havuç, salatalık. Meyve olarak da şeker oranı düşük meyveleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha sağlıklı ara öğün tüketip aynı zamanda daha düşük kalori almış olacaksınız.

#7. Ara öğün demişken salata gayet klişe ve doğru bir tercihtir. Ama salatanıza ekleyeceğiniz sirke metabolizmanızı da hızlandırır. Bu da yağ yakımınıza yardımcı olacaktır.

#8. Sabah kahvaltılarınızı geçiştirmek mantıklı bir diyet önerisi olmaz. Aynı zamanda sabah öğününüzde tercih edeceğiniz hamur işleri diyetinizin başarısına gölge düşürür. Bunun yerine yumurta tercih ederseniz uzun süre tok tutar ve daha sağlıklı bir öğün geçirir ve başarılı bir diyet yapmış olursunuz.

#9. Az kalori alıp, uzun süre tok kalmak başarılı bir diyetin püf noktalarındandır. Bunun için örnek olarak kesinlikle lif oranı yüksek gıdaları gösterebiliriz. Lif oranı yüksek gıdalar ; avokado, nohut, bulgur, mısır, mercimek, yulaf , brokoli…

#10. Bu maddeye kadar hep diyetinizin başarıya ulaşması için neleri tercih etmelisiniz buna değindik. Bu son madde de ise nelerden uzak durmalısınız ona değineceğiz;

Diyet esnasında mutlaka alkol tüketiminden uzak durmalısınız. Ekmek özellikle de beyaz ekmek uzak durmanız gereken bir diğer şey. Ekmeğe alternatif karbonhidrat tarzı besin maddelerinde de kaçınmak diyetinizi başarıya ulaştırmada kilit noktadır.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir