Barbunya, baklagillerdendir, fasülyenin esmer ve alacalı bir versiyonudur ve İtalya’da geliştirilmiştir. Akdeniz mutfağını oluşturan  İtalyan, Yunan, İspanya ve Türk Mutfağında çeşitlendirilmiş yemek türleriyle çok kullanılan lezzetli bir sebzedir. Yabancı dillerde, Borlotti Fasülyesi veya Roma Fasülyesi olarak da adlandırılır.

Barbunya fasülyesi, aynı zamanda vücudumuz için çok faydalı bir sebzedir, protein, lif ve vitamin açısından da çok zengindir. Barbunyanın içinde; yoğun miktarda kalsiyum (iskelet ve kemik yapısı için çok faydalıdır), çinko ve demir, magnezyum, potasyum, vitamin olarak ise A vitamini(gözleri korur ve güçlendirir), C vitamini (bağışıklık güçlendirir), E vitamini(cildi güzelleştirir) ve B6 vitaminlerini(sindirimi kolaylaştırır, düzenler) içerir.

Prof.Dr.Canan Karatay da sık sık, sağlıklı olmak ve yaşamak isteyenlere, beslenme programlarında “barbunya“ya yer vermelerini önermektedir. Ayrıca diyetisyenler de, lifli ve tok tutması nedeniyle, kilo vermek isteyenlerin diyet programlarında “barbunya“yı, özellikle haşlanmış ve lezzetlendirme amaçlı limon sıkılmış halini önerirler.

100 Gr. Barbunya’da Bulunan Besin Değerleri İse aşağıda verilmiştir:

1 Porsiyon Barbunya = 100 gr. = 335 Kalori (Kcal)

Yağ Miktarı:1,2 gr.

Kolesterol : 0

Karbonhidrat Miktarı: 60 gr. ve Diyet Lifi: 25 gr.

Protein Miktarı: 23 gr.

Sodyum: 6 mg.

Potasyum: 1.332 mg.

Magnezyum: 156 mg.

Kalsiyum : 127 mg.

Demir: 5 mg.

Barbunyanın Faydaları

 • Lifli ve posalı bir besin olduğundan sindirimi ve boşaltım sistemimizi düzenler, bağırsak kanserine karşı önleyici görevi görür.
 • Yorgunluğu azaltır, zihni dinlendirir, canlılığımızı artırır ve daha zinde hissetmemizi sağlar.
 • İçerdiği E vitamini sayesinde hücre yıpranmasını azaltır, yenilenmeyi artırır, yaşlılık belirtilerini yavaşlatır, kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur, cildi güzelleştirir ve pürüzsüzleştirir.
 • Yoğun kalsiyum deposu olması sebebiyle, çocuklarda güçlü kemik gelişimine yardımcı olur, yetişkinlerde ise iskelet sistemini güçlendirir, kemik erimesini önlemekte etkilidir.
 • Rahatlatıcı etkisiyle, Siyatik ve romatizma kaynakları ağrıların etkisini azaltır/önler.
 • Besin zehirlenmesi sonrasında kullanılırsa, vücudun iyileşip toparlanmasını hızlandırır.
 • Sinirleri rahatlattığından depresyonu azaltır, kalp çarpıntısını ve kalp krizi riskini düşürür.
 • İçerdiği çinko sayesinde cilt lekelerini azaltır ve yenilerinin oluşumunu önler.
 • Salata olarak, bol maydanoz, dereotu ile birlikte tüketildiğinde, kandaki demir emilimini artırarak kansızlığa iyi gelir.
 • Şeker hastalarına beslenme programlarında çok önerilen besinlerdendir. Hem saatlerce tok tutar hem de şeker seviyesini yemek yedikten sonra birden yükseltmez.
 • Böbrek hastalıklarına iyi gelir. Böbrek taşı ve kumların dökülmesine yardımcı olur.
 • Barbunya kanserle savaşta önemli besinlerdendir. İçinde yer alan izoflasyonlar, kanserli hücrelerin oluşmasını ve büyümelerini önlerler.

Barbunya Fasülyesi Nasıl Hazırlanmalı ve Pişirilmelidir?

Barbunyayı kuru olarak aldıysanız, pişrimeden bir gün önce ıslatmalı daha sonra suyunu döküp bir süzgeç içerisinde tekrar elinizle karıştırarak yıkanmalı ve suyu süzüldükten sonra, tekrar tencereye haşlama suyu eklenip 10 dakika haşlanmalı daha sonra haşlama suyu tekrar dökülmeli ve asıl pişirme işlemi için tekrar kaynar su eklenerek pişirilmelidir. Tüm bu detaylı yıkama ve su değiştirme işlemlerinin amacı, barbunya üzerinde kalan tarımsal ilaç ve atıkların yok edilmesini sağlamak ve daha sağlıklı bir yemek yemektir.

Barbunyanın besin değerlerinden daha iyi yararlanabilmemiz için; pişirme yöntemleri önemlidir. Yazın alınıp ayıklanan taze barbunyalar, yıkanıp süzüldükten sonra, ağzı kapatılmış plastik poşetlerle dondurucuda sağlıklı bir şekilde saklanırsa, daha sonra çıkarıldıklarında ıslatmaya gerek kalmadan da pişirilebilirler. Yine de, kuru barbunyada olduğu gibi 10 dakika pişirildikten sonra ilk haşlama suyunu dökmek daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada da, barbunyaya limon ya da limon suyunu pişirirken değil, piştikten sonra tabağa servis ederken katmalısınız, böylece hem daha lezzetli bir yemek olur hem de limonun içerdiği C vitamini ve diğer besin değerleri korunduğundan daha sağlıklı olur.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir