Bağımlılık Yapan Oyun: Agar.io

38818

Son günlerin hızla popülerlik kazanan oyunu agar.io insanda bağımlılık yapan ve saatlerce başından kalkamamanıza neden olabilecek bir oyun. Oyun ilk olarak 28 Nisan’da 4chan üzerinden ortaya çıkmış, sadece iki haftada bu kadar popülerlik kazanmış olması kayda değer. Peki bu oyun nedir, nasıl oynanır?

agar.io sonbisey

Aslında oyun oldukça basit gibi gözükse de hiç öyle değil. Oyuna başladıktan sonra amacınız etrafınızdaki küçük topları veya rakiplerinizi yiyerek en büyük hücre haline gelmek. Mouse ile gitmek istediğiniz yönü kontrol ediyorsunuz, herhangi bir yön tuşu kullanımına gerek yok.

W tuşu ile küçük parçalar fırlatabiliyorsunuz, bunun iki ayrı kullanımı var. Eğer birisiyle yardımlaşma içindeyseniz veya birine yardım edecekseniz ona doğru ilerleyip w tuşuna basarak kendi parçalarınızdan verebiliyorsunuz.

agar.io sonbisey

Bir de space tuşu var, o da kendinizi ikiye bölmenize yarıyor. İsterseniz daha çok alan kaplayabilmek için yapabilirsiniz, isterseniz de bir rakibi yiyecekken yaklaştıktan sonra kullanabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken şeyler var. Mesela ikiye bölündükten sonra rakipten hala büyük kalacağınızın garantisi olmalı, yoksa iki parçanızı birdenbire kaybetmeniz olası. Bunun dışında ikiye bölündükten sonra tekrar birleşmek zaman alıyor, yani siz o haldeyken sizden büyük rakipler bu fırsatı değerlendirebilir ve üzerinize çullanabilir. Bunu mümkün olduğunca hesap etmeniz lazım. İlk önerim bölündükten sonra birleşene kadar kuytu köşelerde saklanıp rakiplerden kaçmanız. Eğer çok fazla büyüdüyseniz mümkün olduğunca bölünme işleminden uzak durun, mümkünse bölünmeyin. Bölünmenin bir diğer yararı da eğer köşeye sıkışmak üzereyseniz bu işlemi yaparak en azından yarınızı, o da kurtarmazsa bir daha bölünerek çeyreğinizi kurtarabilirsiniz. Küçüldükçe daha hızlı kaçabiliyorsunuz çünkü, ayrıca bölünürken bölünen parça çok hızlı bir şekilde ileri fırlatıldığı için de avantajınız oluyor kaçmak adına.

agar.io sonbisey

Bunun dışında oyun ekranında yeşil dikenli bölgeler görüyoruz. Küçükken bu bölgelerin bir zararı dokunmuyor, istediğiniz gibi içinden geçebiliyorsunuz. Ama büyüdükçe bu bölgelerden uzak durmanız gerekmekte, çünkü sizi küçük parçalara ayırıyor fazla temas ettiğinizde. Bu yeşil hücrelerin bir diğer kullanımı için ise yine w tuşuna ihtiyaç duyuyoruz. Şöyle ki; mesela oldukça büyük bir rakip var, normal şartlarda yiyemiyorsunuz veya yemek isteseniz de biraz uzakta kalıyor. Rakibinizle aranızda bir yeşil hücre varsa bu hücreye w tuşuyla seri şekilde kendinizden küçük parçalar gönderirseniz kısa süre içinde bu hücreler büyüyüp patlayarak ileri doğru fırlıyor. Rakibe çarptığında da irili ufaklı bir sürü parçaya ayırıyor.

agar.io sonbisey

Oynanış tamam, biraz da taktik lazım. Öncelikle söylemem gerekiyor ki oyun işbirliği yapınca çok daha zevkli. Artık bir arkadaşınızla anlaşır mı girersiniz, yoksa oyun içerisinde rastgele biriyle mi yardımlaşırsınız bilemiyorum. Eğer ikincisini yapmak istiyorsanız yardımlaşmak istediğiniz kişiye w tuşuyla bir iki top yollayarak “Ben dostum, gel birlik olalım” mesajı verebilirsiniz. Tabi bunun bir garantisi yok, çıkıp sizi yutabilir de. Dost dediğiniz sırtınızdan vurabilir, temkinli olmak gerek. Lakin genelde türk kullanıcılar arasında yardımlaşmalar üst düzeyde, yine de siz kendinizi garantiye alın. Bu tarz ekip halinde oynanırken oyun kolaylaşıyor. Mesela bir rakibe iki üç kişi saldırıp köşeye sıkıştırabiliyorsunuz. Bölünme korkusu da olmuyor, mesela arkadaşınız bölünüp rakibi yuttu. Tekrar birleşene kadar tehlike altında. Siz bu süreci kısaltıp bir parçasını yutabilir, sonrasında da w tuşuyla tekrar eski boyutuna gelene kadar yardım gönderebilirsiniz. Bunun dışında büyük bir rakibe saldıracakken rakibe en yakın olan arkadaşınıza takviye gönderebilir ve o rakibi yuttuktan sonra tekrar aynı şekilde geri alabilirsiniz. Bunlar saldırı taktikleri tabi ki, ancak aynı şeyleri savunurken de uygulayabilirsiniz. Mesela biri arkadaşınıza veya size yeşil dikenli hücrelerden fırlattığında hemen küçük parçaları kimseye kaptırmadan yutabilir ve sonra tekrar geri iade edebilirsiniz. Sevdiğim bir başka taktik ise şöyle; büyük bir rakip var ve grubunuzla saldıracaksınız, ancak hepinizden daha büyük boyutta. Durum böyle olduğunda ayrılabilir ve bu büyük rakiple aranıza bir yeşil hücre alabilirsiniz, diğer arkadaşlarınız veya arkadaşınız da rakibin yakınlarında takılır. Uygun an geldiğinde yeşil hücreyi rakibe doğru patlatıp küçük hale getirirsiniz ve arkadaşınız da küçülmüş parçaları tek tek yutarak rakibi birdenbire komple yok etmiş olur. Daha sonra da size hakkınız olan kısmı verir, ikiniz de karlı çıkmış olursunuz.

agar.io sonbisey

Yalnız kurt modunda oynamak isteyenlerin işi bence daha zor. Oyuna başlarken eğer etrafınızda büyük rakip yoksa ikiye bölünecek boyuta geldiğinizde hemen ikiye bölünüp daha fazla alan kaplayarak daha çok küçük top yutabilirsiniz. Nispeten büyüdüğünüzde devasa rakiplerin arkalarında dolaşıp olası bir parçalanmalarında küçük parçalarını yutabilirsiniz. Bunun dışında eğer oldukça büyük hale gelirseniz yeşil yerlerden kaçmanızda fayda var, yoksa darbe aldıktan sonra toparlanmanız imkansız. Saniyeler içerisinde yok olmanız çok olası.

Bir de nick konusu var, bazı özel nick’ler bulunuyor oyunda. Bunlardan birini kullandığınızda sizin hücreniz düz renklerin olmadığı hücrelere dönüşüyor. Mesela “NASA” adlı nick aldığınızda hücreniz NASA logosuna dönüşüyor. Herhangi bir ülkenin ingilizcesini yazarsanız da o ülkenin bayrağı beliriyor.

agar.io sonbisey

 

Özel nick’leri şöyle bir liste halinde verelim:

“2ch.hk, 4chan, 8ch, 9gag, argentina, australia, austria, ayy lmao, bait, bangladesh, belarus, belgium, bosnia, botswana, brazil, bulgaria, byzantium, cambodia, canada, chile, china, cia, confederate, croatia, denmark, doge, ea, earth, estonia, european union, facepunch, feminism, finland, france, german empire, germany, greece, hitler, hong kong, hungary, imperial japan, india, indiana, indonesia, iran, iraq, ireland, isis, italy, jamaica, japan, kc, kingdom of france, latvia, lithuania, luxembourg, maldivas, mars, matriarchy, mexico, moon, nasa, nazi, netherlands, nigeria, north korea, norway, origin, pakistan, patriarchy, peru, pewdiepie, piccolo, pokerface, poland, portugal, prodota, prussia, qing dynasty, quebec, reddit, romania, russia, sanik, satanist, scotland, sealand, sir, somalia, south korea, spain, stalin, steam, stussy, sweden, switzerland, taiwan, texas, thailand, tsarist russia, tumblr, turkey, ukraine, united kingdom, usa, ussr, vinesauce, wojak, yaranaika”

agar.io sonbisey

Oyunla ilgili söylenebilecekler bu kadar, siz siz olun iradeli değilseniz asla başlamayın bile. “15 dakika oynar çıkarım” diyip 1 haftanızı bu oyuna feda ettiğinizi fark ettiğinizde çok geç olabilir. Son olarak beyaz arkaplan gözünüzü yoruyorsa siteye girdikten sonra ayarlardan arkaplanı siyah yapabiliyorsunuz. Keyifli oyunlar!

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir