Babalar Günü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1810

Kaçımız merak etti bu güne kadar babalar gününün anlamını? Öylesine kutlanan “kapitalist güçler” tarafından çıkarılan bir oyun olarak görülmüştür böyle günler çoğu zaman. Öyle olduğunu düşünmek kolaya kaçmaktır, değersizleştirmektir. Hiç kimse de demez mi bir anlamı olabileceğini? Biz anlamlı olması gerektiğini düşünüp araştırdık ve bu tezimizde haklı çıktık. Küçümsediğimiz bu günlerin anlamı bakın nasıl da kocamanmış.

Çok değerli babalardan birine ithafen belirlenen gündür. Annesi öldüğünde Sonora Smart Dodd ve beş kardeşi babalarıyla birlikte devam etmişler yaşamlarına. Annelerinin yokluğunda, hem annelik hem babalık yapmış Dodd’un babası. Öyle çok seviyorlarmış ki bu kardeşler babalarını, tıpkı anneler günü gibi babalarının da özel günü olması gerektiğini düşünmüşler. Bunun üzerine Sonora, hemen çalışmalara başlamış. Babalar günü için en anlamlı tarihin babasının doğduğu gün -5 haziran- olacağını düşünmüş. Ancak yaptığı çalışmaları bu güne yetiştirememiş ne yazık ki. Bu nedenle kutlamaları haziranın 3. pazarına ertelemek zorunda kalmış.

babalar gunu (1)

İlk olarak 19 Haziran 1910′ da Washington’un Spokane Şehrinde kutlama yapılmış. Ama aradan 10 yıl geçtikten sonra kendisine yeterli desteği bulabilmiş. 1924’te ABD Başkanı Calvin Coolidge, Sonora Dodd’u desteklemiş ancak resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. Ta ki 1966 yılına kadar. 1966 döneminde Başkan Lyndon Johnson, her yıl haziranın üçüncü haftasının Babalar Günü olarak kutlanacağını resmi bir bildiri ile duyurmuştur. 1972’ye kadar böyle devam eden kutlamalar bu yıldan sonra Richard Nixon tarafından, Babalar Günü resmi tatil ilan edilmiş.

William Jackson Smart, Sonora's father.
William Jackson Smart, Sonora’s father.

Son bi’şey: Katolikler bu günü başka bir tarihte kutlarlar. Nedeni ise dine dayanır. Hıristiyanlık peygamberi olan İsa’nın babası anısına 19 Mart’ta St. Joseph Günü adıyla babalarına armağan etmişler. Ancak bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmış.

Demek ki ne diyeceğiz? Babalar Günü Öylesine kutlanan bir gün değil, çok özel bir gündür. Babalarınıza hak ettiği değeri vermekte geç kalmayın. Tüm babalarımızın gününü şimdiden kutlarız. 🙂

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir