Babalar Günü Hangi Tarihte? İşte Babalar Günü Hediye Önerileri

789

Haziran ayının başlamasıyla birlikte Babalar Günü ne zaman sorusu birçok kişi tarafından merak edilen konular arasındadır. Her sene Haziran ayının 3. haftasında kutlanan Babalar Günü nedeniyle insanlar hangi hediyeleri alacaklarını düşünerek farklı seçenekleri araştırıyorlar.

Babalar Günü Ne Zaman?

Babalar gününe az bir süre kala milyonlarca kişi Babalar Günü ne zaman sorusuna cevap aramaya başladı. Her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanılan Babalar Günü bu yıl 18 Haziran günü kutlanacak. Babalar Günü’nün net bir tarih yoktur ve her yıl Haziran ayının 3. Pazar günü dünya genelinde Babalar Günü olarak kabul edilmesi dolayısıyla bu sene bu tarih Haziran’ın 18’ine denk geliyor. 18 Haziran 2017 tarihinde Babalar Günü kutlamaları kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlenecek ve babalara hediyeler alınacaktır.

Babalar Günü Nasıl Ve Ne Zaman Kabul Edildi?

Babalar Günü hikâyesinin nereden kaynaklandığını merak edenler için aktaralım. Amerikan iç savaşı gazilerinden birinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü kutlandığı gibi babaların da Babalar Günü olması gerektiğini düşündü. Sonora Smart Dodd’un babası 6 çocuğunu annelerinin yokluğunda tek başına büyütmüştü. Dodd, babasının doğum günü olan 5 Haziran gününün Babalar Günü olarak ilan edilmesi için girişimlere başlamış, ancak bu çalışmalar o tarihe yetişmeyerek kutlamalar her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe ertelenmiştir.

Bu nedenle Babalar Günü her sene Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanmaktadır. İlk defa 19 Haziran 1910 tarihinde Washington’un Spokane kentinde kutlanmaya başlayan Babalar Günü 1924 yılında ABD Başkanı Calvin Coolidge tarafından da desteklenmiş, ancak resmi olarak ilan etmemiştir. 1966 yılına gelindiğinde ise dönemin başkanı Lyndon Johnson her sene Haziran ayının 3. Pazar’ının Babalar Günü olarak kutlanmasını belirten bir bildiri yayınlamıştır. 1972 yılında Başkan Richard Nixon’ın imzaladığı bir yasayla ABD’de Babalar Günü resmi tatil olarak ilan edilmiştir.

Babalar Günü Hediye Önerileri

Babalar Günü’nde güzel ve farklı bir hediye seçmek için öncelikle onun nelerden hoşlandığını ve gündelik hayatını düşünün. Kullanışlı bir hediye almak istediğiniz takdirde iş hayatında veya günlük hayatta işine yarayacak bir hediyeyi babanıza alabilirsiniz. Babanız için seçtiğiniz hediyeyi kişiselleştirerek farklı bir hale getirebilirsiniz. Örnek olarak aldığınız bir hediyeye babanızın isminin baş harflerini yazdırabilirsiniz.

Son yıllarda kişiye özel hediyeler de rağbet görmektedir. Fotoğraflar ile hazırlanan özel tasarım hediyeler yıllar boyu saklanarak bu özel günü hep akıllarda yer etmesini sağlar. İlk defa babalar günü kutlayacaklar için esprili baskılı bir tişört hediye edebilirsiniz. Veya babanızın en sevdiği bir filmin posterine onun resmi ile bir montaj yaptırarak Babalar Günü’nde babanızı şaşırtabilirsiniz. Ayrıca babanıza onu ne kadar çok sevdiğinizi ifade eden bir hediye alabilirsiniz. Örneğin “Şampiyon Babam Kupası”, “Yılın En İyi Babası Oscar’ı” veya “Mükemmel Babaya” ithafen bir plaket gibi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir