B12 Vitamini Neye İyi Gelir Nerede Bulunur

6871

B12 vitamini neye iyi gelir ?

B12 Vitamini, vücut için oldukça önemli olan vitaminlerdendir. Halk arasında B12 vitamini olarak bildiğimiz bu vitamin bir diğer adı da Kobalamin’dir. B12 vitamini, yediğimiz besinlerin sindirilmesinde oynadığı rolden tutunda sinir sistemimizin gerektiği gibi çalışmasına kadar bir çok önemli olayda kilit rol oynar. Özellikle ileri yaşlarda B12 vitamini eksikliği çokça görülür. B12 vitamini sebzelerde bulunmaz bu yüzden vejeteryanlarda B12 vitamini eksikliği görülme ihtimali oldukça fazladır. B12 vitamini neye iyi gelir sorusunun cevabı cilt ve saç sağlığından başlar ve beyin dokusunun gelişimi kırmızı kan hücrelerinin kemik iliğinde yapımı gibi kritik süreçlerde rol oynar.

 

Bu yazımızda B12 vitamini hangi besinlerde bulunur, B12 vitaminin eksikliği nelerdir, B12 vitaminin eksikliğinin sebep olduğu hastalıklar nelerdir, B12 eksikliğinin görüldüğü durumlarda yapılması gerekenler gibi konu başlıklarına değineceğiz.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Deniz Ürünleri

B12 denilince akla ilk gelen besin elbette deniz ürünleridir. Deniz ürünlerini daha da spesifik olarak açmak gerekirse balık yumurtası B12 vitaminini en çok barındıran besinlerdendir. B12 bakımından zengin bir diğer deniz ürünü ise ahtapottur. Türk yemek kültüründe ahtapot tüketimine çok yer verilmese de içerisinde barındırdığı B12 oldukça yüksek değerlerdedir. Fakat yemek kültürümüze uygun olan deniz ürünlerinden bahsedersek, bunlar ; uskumru, somon, sardalya ve ton balıkları  içerisinde B12 barındıran besinlerdendir diyebiliriz. Midye ve istiridye de içerisinde B12 barındırır.

balik

Yumurta Ve Süt Ürünleri

Yumurta ve peynir içerisinde bulundurduğu bol proteinin yanı sıra B12 de barındırır. Özellikle peynir çeşitlerinde B12 vitaminin miktarı, peynirin türlerine göre değişkenlik gösterir. Sabah kahvaltınızda tercih edeceğiniz yumurta ve peynir sizi protein yönünden doyururken aynı zamanda B12 almanız içinde doğru bir tercihtir. Yağsız yoğurtta da B12 bulunur. Ayran ve kefiri içecek olarak tercih ettiğiniz taktirde de B12 vitaminini vücudunuza alırsınız.

 

b12 vitamini neye iyi gelir

Et ve Et Ürünleri

Et de yumurta ve peynir gibi protein bakımından yüksek olduğu gibi B12 açısından da oldukça zengin bir besin türüdür. Özellikle kuzu ciğeri, dana ciğeri , ördek ciğeri , hindi ciğerlerinde oldukça fazla bulunur. Sığır eti ve dana kıymada B12 ihtiyacınızı giderme adına size yardımcı olacaktır. Tavuk eti de B12 barındırır. Sakatatlar da B12 bakımından zengin besinlerdir.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Eğer günlük hayat koşuşturmacanız içerisinde yorgunluk hissetmeye başlar ve enerjinizde hissedilir bilir düşüş yaşamaya başlarsanız, B12 vitamininizin düşük değerde olması bunun sebebi olabilir. Her ne kadar yorucu bir tempoda çalışırsanız çalışın bu şekilde belirtiler hissetmeye başladığınızda B12 değerlerinizi ölçtürmek de fayda vardır.

Diğer belirtiler içinde; kabızlık, iştahsızlık, kilo kaybı, anemi, uyuşma, karıncalanma, ağızda ve dilde çıkan yaraları sayabiliriz.

Eğer dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemleri yaşıyorsanız, normalden daha gergin hissediyorsanız bunun sebebi B12 eksikliği olabilir.

B12 Eksikliğinin Sebep Olabileceği Hastalıklar Nelerdir?

B12 eksikliği doğrudan bir hastalığa sebep olmasa da başka değişkenler ve hastalıklar ile birleşince aşağıda bahsedilen rahatsızlıklara dönüşmesi olasıdır.

B12 eksikliğinde görülebilecek hastalıklar; astım, anemi, alkolizm, kronik yorgunluk, lösemi, crohn hastalığı , nöropatiler. Ayrıca yürüme bozuklukları,depresyon, göz bozuklukları, halusinasyonlar, dil enfeksiyonları, zor nefes alma, kalp çarpıntıları, baş ağrıları B12 eksikliğinde görülebilecek rahatsızlıklardandır.

B12 Eksikliğinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

En başta mutlaka doktora gitmelisiniz. Doktorunuzun tavsiyelerine uymak en doğru karar olacaktır. Onun dışında beslenmenize dikkat ederek , özellikle de B12 vitamini yönünden zengin besinleri tercih ederek gıda takviyesinde bulunabilirsiniz. Yukarıda B12 vitamini yönünden zengin besin maddelerine yer verdik. Onun dışında doktorunuzun da önerisine göre B12 vitamini hap ve iğnelerini tercih edebilirsiniz. Unutmayın sağlığınız için en önemli şey hastalanmadan sağlığınıza dikkat etmek ve önlem almak olacaktır. Bu şekilde daha kaliteli bir yaşam sürmek sizin elinizdedir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir